Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  deleteditems's Rating My Rating
1
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
My favorite comedy movie of all time.
2
Stephen King's The Stand 2000,  Unrated)
Stephen King's The Stand
The best B movie ever.
3
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
The one movie that makes me want to call my mom. :)
4
Office Space 1999,  R)
Office Space
Wonderful movie. A must see.
5
Queen of the Damned 2002,  R)
6
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Wonderful psychological thriller. A must have.
7
Clueless 1995,  PG-13)
8
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
A movie that was better than expected.
9
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
10
Hot Shots! 1991,  PG-13)
11
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Fantastic movie.
12
Sliding Doors 1998,  PG-13)
13
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Loveable and funny.
14
Say Anything... 1989,  PG-13)
Say Anything...
One of my favorite chick flicks.
15
Army of Darkness 1993,  R)
16
Hostel 2006,  R)
17
Ice Age 2002,  PG)
18
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
19
Nell 1994,  PG-13)
20
Man on Fire 2004,  R)
21
Powder 1995,  PG-13)
Powder
Makes you think.
22
The Amityville Horror 2005,  R)
The Amityville Horror
Wonderful remake. Reynolds blew me away.
23
Equilibrium 2002,  R)
24
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Loved this!
25
The Mothman Prophecies 2001,  PG-13)
26
The Omen 1976,  R)
27
The Princess Diaries 2001,  G)
28
The Ninth Gate 1999,  R)
29
Red Dragon 2002,  R)
30
Mister Roberts 1955,  Unrated)
31
The Silence of the Lambs 1991,  R)
32
You've Got Mail 1998,  PG)
33
Harvey 1950,  Unrated)
Harvey
Jimmy Stewart is amazing in this movie!
34
The Majestic 2001,  PG)
The Majestic
Surprisingly good.
35
Psycho 1998,  R)
36
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
Greatest "earth invasion" movie ever made.
37
Sense and Sensibility 1995,  PG)
Sense and Sensibility
One of the few movies that made me cry
38
Saw 2004,  R)
Saw
Deliciously disturbing.
39
Ella Enchanted 2004,  PG)
Ella Enchanted
Awesome movie. I love Anne Hathaway.
40
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
The dialogue was a tad bit weak at times, but overall the movie was very enjoyable.
41
Psycho 1960,  R)
42
The Other Sister 1999,  PG-13)
43
Cabin Fever 2002,  R)
Cabin Fever
Delicious gore fest; Hilarious!
44
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Decent movie.
45
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
46
Waiting 2005,  R)
Waiting
Hilarious.
47
Walk the Line 2005,  PG-13)
48
1408 2007,  PG-13)
1408
1408 was nothing like I expected, but it turned out to be a pretty good moving overall. I liked the acting, the portrayal of paranoia and the very human reaction of teetering on the edge and losing your grip. I was not a big fan of some of the effects, but I did enjoy the film.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments