My Favorite Movies


  1. Dekalog
  2. deka

Give list a short description

  Dekalog's Rating My Rating
1
Wall (Mur) 2005,  Unrated)
2
13 Tzameti 2005,  Unrated)
3
The Godfather, Part II 1974,  R)
4
Amarcord 2009,  R)
Amarcord
watch it
5
The Killing Fields 1984,  R)
6
Camera Buff 1979,  R)
7
Conspirators of Pleasure 1996,  Unrated)
8
Pulp Fiction 1994,  R)
9
Angry Monk: Reflections on Tibet 2005,  Unrated)
10
Professione: reporter (The Passenger) 1995,  PG-13)
Professione: reporter (The Passenger)
must watch.
11
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
12
The Science of Sleep 2006,  R)
13
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!) 2004,  Unrated)
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!)
can't get enough of these Japanese animations... its crazy.
14
Middle of the Moment 1995,  Unrated)
15
Rain Man 1988,  R)
16
Latcho Drom (Safe Journey) 1993,  Unrated)
17
The Godfather 1972,  R)
18
Reservoir Dogs 1992,  R)
19
Masculin Feminin 1966,  Unrated)
20
GoodFellas 1990,  R)
21
Full Metal Jacket 1987,  R)
22
American Beauty 1999,  R)
23
Empire of the Sun 1987,  PG)
Empire of the Sun
spectacular!
24
American History X 1998,  R)
25
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
26
Schindler's List 1993,  R)
27
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
28
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
29
The Departed 2006,  R)
30
A Scanner Darkly 2006,  R)
A Scanner Darkly
good job!
31
Fight Club 1999,  R)
32
All the President's Men 1976,  PG)
33
Crossroads 1986,  R)
34
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
35
The Shawshank Redemption 1994,  R)
36
Saving Private Ryan 1998,  R)
37
Snatch 2001,  R)
38
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
I am fond of musicals now.
39
Dog Day Afternoon 1975,  R)
40
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
41
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
42
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
43
Akira 1988,  R)
44
Apocalypse Now 1979,  R)
45
Grizzly Man 2005,  R)
46
Hour of the Wolf (Vargtimmen) 1968,  Unrated)
47
Mulholland Drive 2001,  R)
48
No Country for Old Men 2007,  R)
49
Eros 2005,  R)
50
Dancer in the Dark 2000,  R)
51
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
52
Il Postino (The Postman) 1994,  PG)
53
Brazil 1985,  R)
54
And the Ship Sails On 1999,  Unrated)
55
E la nave Va (And the Ship Sails On) 1983,  PG)
56
Amores Perros 2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments