My Favorite Movies


  Dehol's Rating My Rating
1
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
2
Dogville 2003,  R)
3
The Machinist 2003,  R)
4
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
5
District 9 2009,  R)
6
Pitch Black 2000,  R)
7
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
8
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
9
The Matrix 1999,  R)
10
Perfect Blue 1997,  R)
11
Fight Club 1999,  R)
12
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
13
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
14
Hero 2002,  PG-13)
15
Vidocq (Dark Portals: The Chronicles of Vidocq) 2001,  R)
16
Oldboy 2004,  R)
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
18
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
19
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
20
RoboCop 1987,  R)
21
The Terminator 1984,  R)
22
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
23
Batman Begins 2005,  PG-13)
24
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
25
The Matrix Reloaded 2003,  R)
26
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
27
Casshern 2004,  Unrated)
28
Dark City 1998,  R)
29
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
30
Unbreakable 2000,  PG-13)
31
Kung Fu Hustle 2004,  R)
32
The Rocketeer 1991,  PG)
33
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
34
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
35
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
36
Domino 2005,  R)
37
Man on Fire 2004,  R)
38
The Shadow 1994,  PG-13)
39
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
40
Dawn of the Dead 2004,  R)
41
Snatch 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments