My Favorite Movies


  deejames4's Rating My Rating
1
The Big Hit 1998,  R)
The Big Hit
this movie tops em all because more than one of the best actors star in it.
2
Windtalkers 2002,  R)
3
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
4
Geronimo - An American Legend 1993,  PG-13)
5
The Dark Wind 1993,  R)
6
Windwalker 1981,  PG)
7
The Missing 2003,  R)
8
Thunderheart 1992,  R)
9
Smoke Signals 1998,  PG-13)
10
Powwow Highway 1989,  R)
11
Walk the Line 2005,  PG-13)
12
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
13
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) 1971,  R)
14
Romeo Must Die 2000,  R)
15
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
16
The One 2001,  PG-13)
17
The Crow 1994,  R)
18
Rapid Fire 1992,  R)
19
Walking Tall 2004,  PG-13)
20
Walking Tall, Part 2 1975,  PG)
21
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
22
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993,  R)
23
Ice Age 2002,  PG)
24
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
25
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
26
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
27
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
28
Return to Snowy River 1988,  PG)
29
Return of the Black Stallion ,  Unrated)
30
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
31
The Legend of Zorro 2005,  PG)
32
The 13th Warrior 1999,  R)
33
Big Daddy 1999,  PG-13)
34
The Big Chill 1983,  R)
35
Walking Across Egypt 2008,  PG-13)
36
Dead Man Walking 1995,  R)
37
The Crow: City of Angels 1996,  R)
38
Commando 1985,  R)
39
Troy 2004,  R)
40
Scent of a Woman 1992,  R)
41
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
42
The Lord of the Rings 1978,  PG)
43
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
44
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
45
Curly Sue 1991,  PG)
46
The Lion King 1994,  G)
47
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
48
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
49
King's Ransom 2005,  PG-13)
50
World Trade Center 2006,  PG-13)
51
Saving Private Ryan 1998,  R)
52
Flicka 2006,  PG)
53
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments