Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. dee2cha
  2. Adinda

Forest Gump,the truth about Cats and Dogs, Green miles, Never been kissed, wedding singer, a moment to remember (Korean).

  dee2cha's Rating My Rating
1
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
Really love this movie
2
The Truth About Cats & Dogs 1996,  PG-13)
The Truth About Cats & Dogs
teach me to be honest ...
3
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
never hide the truth
4
Nae meorisokui jiwoogae (A Moment to Remember) 2004,  Unrated)
Nae meorisokui jiwoogae (A Moment to Remember)
true love is there...
(this movie really made me cry..)
5
The Terminal 2004,  PG-13)
6
Saving Private Ryan 1998,  R)
7
The Swan Princess 1994,  G)
8
Shrek 2001,  PG)
9
Love on a Diet (Sau san naam neui) 2001,  Unrated)
10
When Harry Met Sally 1989,  R)
11
The Sound of Music 1965,  G)
12
The Diary of Anne Frank 1959,  PG)
13
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
14
Finding Nemo 2003,  G)
15
The Lion King 1994,  G)
16
Chicken Little 2005,  G)
17
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments