My Favorite Movies


  DednBuried's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
The best movie that I have ever seen!!!
what can I say that you don't already know.. The actors imo did a great job,
Frm Brad Pit as Tyler Durden to Meatloaf playing Bob....
This is an excellent movie, having read the book i feel that the move to the big screen was good and pretty accurate..
The bottom line is either you love it or you hate it there is no in between....
2
Saw 2004,  R)
Saw
This is movie I have to say is my fav. of them all altho saw 3 comes in a close second to it..
I do recommend if you buy this I say get the
two disc version that came out it contains the original short film that the series are based off of Among other great features....But if you have seen the movies you already know that..
I recommend!!!
3
Saw II 2005,  R)
Saw II
Good Flick but not my fav of the series so far.
I feel that in this movie they were out to shock the viewers more than anything else. The traps were good my favorite would have to be the pit of needles..
Still a really good movie I do recommend!!
4
Saw III 2006,  R)
Saw III
I really liked this flick better than the second
but the first was my personal fav. Now I just have to sit and wait for the fourth to come out.
I highly recommend!!!!
5
Stephen King's It 1990,  Unrated)
6
Donnie Darko 2001,  R)
7
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
8
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
9
Sin City 2005,  R)
10
The Hills Have Eyes 1977,  R)
11
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
12
Dawn of the Dead 1978,  R)
13
Domino 2005,  R)
14
Hostel 2006,  R)
Hostel
A really good movie here, it starts off alittle bit slow but IMO it is worth the wait....
15
The Hills Have Eyes 2006,  R)
16
Hard Candy 2005,  R)
17
War of the Worlds 2005,  PG-13)
18
Grindhouse 2007,  R)
19
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
20
Ringu 2 (Ring 2) 1999,  Unrated)
21
Ringu 0 2001,  Unrated)
22
Fear of Clowns ,  R)
23
Killer Klowns from Outer Space 1988,  PG-13)
24
Scarface 1983,  R)
25
Ju-on: The Grudge 2003,  R)
26
Ju-on: The Grudge 2 (Ju-on 2) 2003,  R)
27
Red Dawn 1984,  PG-13)
28
The Evil Dead 1981,  R)
29
Evil Dead 2 1987,  R)
30
Army of Darkness 1993,  R)
31
Perfect Blue 1997,  R)
Perfect Blue
Great movie!! Even if you don't like Anime I highly recommend this one... It will defanetly
mess with your mind, Great Flick!
32
300 2007,  R)
33
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
34
Hero 2002,  PG-13)
35
The Last Samurai 2003,  R)
36
Constantine 2005,  R)
37
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
38
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
39
The Silence of the Lambs 1991,  R)
40
Resident Evil 2002,  R)
41
Jeepers Creepers 2001,  R)
42
Event Horizon 1997,  R)
43
The Exorcist 1973,  R)
44
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
45
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
46
The Fifth Element 1997,  PG-13)
47
There's Something About Mary 1998,  R)
48
V for Vendetta 2006,  R)
49
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
50
Akira 1988,  R)
51
Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theatres 2007,  R)
Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theatres
I CAN NOT WAIT FOR THIS MOVIE TO COME OUT!!!!!!ONEONEELEVEN
52
Videodrome 1983,  R)
53
UNDEAD 2003,  R)
54
The Notorious Bettie Page 2005,  R)
55
The Punisher 2004,  R)
The Punisher
This was a great film.. i was really surprised how much I enjoyed it.. It was made really well all that actors did a great job.. I highly recommend this film...
56
Hostel: Part II 2007,  R)
Hostel: Part II
Let me begin this review by saying that my expectations for Hostel: Part II were not very high. It has nothing to do with writer/director Eli Roth or anything like that; I just didn?t think there was much left to be done with the story. I thought Cabin Fever, Roth?s 2003 debut, was a lot of fun. While I?ve come across many horror fans that didn?t like it, I found it to be very enjoyable and a promising first effort. With a little work, I believed, Roth could really be something. Early last year, Hostel was released. While it was by no means a bad film, it seemed like a regression. He improved a little in some aspects, but his scripting, something that could use enrichment, seemingly got worse. I did not count him out yet, but I wanted to see him work on something fresh. I didn?t want to see another Hostel, but alas, here we are.....
This film picks up right were the first one left off, with Paxton (Jay Hernandez) in a witness protection program. I?m glad that he returned, but I think more could have been done with the character than what does in the movie. Soon after, we are introduced to the new lead characters, all of whom are pretty annoying and not the best actresses. We have Beth (Lauren German, who you may remember as the derranged hitchhiker from The Texas Chainsaw Massacre remake) as the typical lead girl (Roth doesn?t tease as to who the final girl will be this time around) who has the complete package ? looks, money, and common sense. She is an American studying in Rome with her horny, hard-partying friend, Whitney (Bijou Phillips), and Lorna (Heather Matarazzo), a strange nerd. They are set to take a trip to Prague, but Axelle (Vera Jordanova), a beautiful, foreign model, convinces the trio to visit the world renowned hot springs in Slovakia instead.

Much like the first film, there is a lot of partying as a prelude to the madness that is sure to come. The group parties it up on the train ride and then attends a festival when they to arrive at their destination. You know how the rest goes. We are also introduced to Todd (Richard Burgi) and Stuart (Roger Bart), two rich Americans, and they are one of the best parts of the movie. Todd is a power hungry alpha male that can?t wait to get to the killing, whereas Stuart is reluctant about the whole situation. I must give Roth credit for this one. While I thought everything that needed to be done was accomplished in one film, he proved me wrong. This time around, we get to see clients bid on victims, get their tattoos done, pick out weapons, and step in the dank rooms. I think showing the majority of the film from their perspective would have made for a better, more interesting movie, but the taste we get is ever so sweet.......
Of course, everyone is curious about the ?most shocking? ending that the TV spots boast. I?m not going to give it away, obviously, but it?s a good one. It?s far from the most shocking, but it still made me squirm a bit. Everything ends rather abruptly though. As you may expect, there?s plenty of the red stuff flowing throughout the film. The cringe-worthy deaths look great, thanks in no small part to Gregory Nicotero (Kill Bill, Day of the Dead, Evil Dead II). While there?s probably even more blood this time around, the overall film just didn?t have the brutal tone that made the first one memorable.

Overall, this is merely a mediocre film. It?s too much of a predictable rehash to be anythng more. The behind-the-scenes look at the villain?s involvement in the business is really the only thing that redeems it from being a completely unnecessary cash in. Otherwise, it?s inferior to the original and doesn?t further the story. We?ve seen this once before, so it?s Roth?s job to make me care again, which I did not. Frankly, I wanted the characters to die. Maybe that?s half the fun of these movies, but I felt no compassion for them. As far as sequels go, far worse have been made, but I pretty much got what I was expecting....
This just goes to show you that boobs and blood are both great and can enhance a movie, but you cannot solely rely on those as your main draw. Yes, there?s plenty of shock value in the film in Hostel: Part II (particularly the climax), but that does not make it good. Critics have been calling films like this ?torture porn,? which I think is ridiculous, but is it really horror? Sure, there?s bad guys that kill people, resulting in lots of blood, but that does not elicit fear. There is no suspense or tension to be found, which is the ultimate downfall. Take away all the gore and you?re not left with much of a film. Roth is talented, and I believe that he can do better than this
57
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
58
Pulp Fiction 1994,  R)
59
Rosemary's Baby 1968,  R)
Rosemary's Baby
"Rosemary's Baby" is one of the best horror films ever made. This isn't because it's going to scare the pants off you with a series of sensational jolts. This isn't the shallow, gimmicky kind of horror movie we mostly get these days, and it isn't the traditional old-fashioned horror film of an earlier era. This is a movie that came out during a period of transition in Hollywood. The old production codes were breaking down and films could suddenly be more true to life in the way they showed how people really lived, acted and talked. 1968s "Rosemary's Baby" is a more sophisticated, less elegant thriller of the kind that Alfred Hitchcock patented, but it displays much more class and intelligence than the horror movies that would come out in its wake. Popular '70s films such as "The Exorcist" and "The Omen" are the prodigy of "Rosemary's Baby," but offer far less nuance and much greater vulgarity. What we get here is a more naturalistic depiction of modern life, but without the crassness that would soon explode into American cinema.

Most of the credit for what makes "Rosemary's Baby" such a successful film goes to Roman Polanski. Polanski is a master at conveying to an audience not just a sense of the uncanny but a vivid depiction of it. His earlier films like "Knife in the Water," "Repulsion" and "Dance of the Vampires," display the talents that would come to such a controlled mastery in "Rosemary's Baby."

Polanski very faithfully adapts Ira Levin's novel to the screen so that the viewer is, just as the reader was, free to interpret the eerie events of the story as either reality or a depiction of an isolated woman's decent into madness. At the same time the picture can be taken as a black joke on the human male's fears of the changes a woman goes through during pregnancy, both physically and emotionally. But Polanski seems most interested in presenting a normal world, in this case Manhattan in the mid 1960s, and then through subtle cinematic techniques get an audience to actually believe that the hysterical, fantastic ravings of the heroine could be true. It is this tour de force exercise in suspension of disbelief that makes the film a classic. The horror films that have come since have had to ratchet up the shock effects in order to thrill more desensitized audiences, but this deliberately paced film reminds us of how much better it is to leave things to the imagination of the viewer. That is where films really come alive and remain so.
60
Game of Death 1978,  R)
61
Street Fighter Zero (Street Fighter Alpha) 1999,  Unrated)
62
Psycho 1960,  R)
63
Day of the Dead 1985,  Unrated)
64
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004,  PG-13)
65
Chocolat 2000,  PG-13)
66
Beerfest 2006,  R)
67
Girl, Interrupted 1999,  R)
68
Natural Born Killers 1994,  R)
69
Ghost in the Shell 1996,  R)
70
Saving Private Ryan 1998,  R)
71
Metal: A Headbanger's Journey 2005,  R)
72
MirrorMask 2005,  PG)
73
The Shadow 1994,  PG-13)
74
Paparazzi 2004,  PG-13)
75
X (X: Their Destiny Was Foreordained 1999) 1996,  R)
76
Vertigo 1958,  PG)
77
Grind 2003,  PG-13)
78
Crank 2006,  R)
79
The Magnificent Seven 1960,  R)
80
Driven 2001,  PG-13)
81
Rollerball 2002,  PG-13)
82
The Rocketeer 1991,  PG)
83
TRON 1982,  PG)
84
The Avengers 1998,  PG-13)
85
American Ninja 1985,  R)
86
Puppet Master 1989,  R)
87
Highlander 1986,  R)
88
Super Troopers 2002,  R)
89
Apocalypse Now 1979,  R)
90
Hamburger Hill 1987,  R)
91
Tamara 2005,  R)
92
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
93
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
94
Bad Santa 2003,  R)
95
Titan A.E. 2000,  PG)
96
A View to a Kill 1985,  PG)
97
The Big Lebowski 1998,  R)
98
Dreamcatcher 2003,  R)
99
The Cell 2000,  R)
100
The Rock 1996,  R)
101
Freddy Got Fingered 2001,  R)
102
Ransom 1996,  R)
103
The Devil's Rejects 2005,  R)
104
Clerks 1994,  R)
105
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
106
Forrest Gump 1994,  PG-13)
107
Hannibal 2001,  R)
108
Seven (Se7en) 1995,  R)
109
They Live 1988,  R)
110
Zombie Strippers 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments