My Favorite Movies


  dedithb's Rating My Rating
1
The Sound of Music 1965,  G)
2
Pretty Woman 1990,  R)
3
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
I love it
4
The Lord of the Rings 1978,  PG)
The Lord of the Rings
It's very fascinating...I love Orlando Bloom.
5
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Very goo
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
7
The Departed 2006,  R)
The Departed
What a great movie! It's an award winning movie directed by Martin Scorsese. It's a crime fighting movie. Jack Nicholson was a Mafia kingpin. He is very good at it - villain. Leo's performance was phenomenal. Great casts and great perfomances by Mark Wahlberg, Jack, Matt, Alec. One of the most unforgettable film I've ever watched. It's full of excitements and surprises you would not want to miss.
8
The Last of the Mohicans 1992,  R)
The Last of the Mohicans
i loved that movie
9
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
i can watch it again
10
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
The Pelican Brief
i loved it
11
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
it's awesome

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments