My Favorite Movies


  december0001's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Probably the best monoly/dialog in a movie ever perfected with the sounds of dust brothers ambient-electro. A movie that tackles the question of life and what its all about. And with superb actors like Pitt and Norton! It wouldnt need the twist in the end to be one of the best films ever, but why not. I actually watched this movie twice the first time beacuse it was so awesome
2
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Richard kelly is hands-down one of the greatest directors to date. And that with only three films under his belt. Donnie Darko is his jewel in the crown. It delivers a wonderful dreamlike feeling with its philosofy about time-travels and mysticism. The soundtrack is out of this world, The composed music is hauntingly beautiful and the choose songs are perfect for the 80s feeling. I can go on forever but i have other flix to reviev. Just see it!
3
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
4
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
5
Hero 2002,  PG-13)
6
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
7
Forrest Gump 1994,  PG-13)
8
Braveheart 1995,  R)
9
Vanilla Sky 2001,  R)
10
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
What Dreams May Come
Dreamy and beautifull and tragic in a nice way. I usually can´t stand robin Williams but in this movie he was actually pretty good. The whole heaven and hell mythology is never wrong either.
11
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
12
The Beach 2000,  R)
13
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
14
Pan's Labyrinth 2006,  R)
15
Equilibrium 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments