My Favorite Movies
| decaynan's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994, R) |
|
| 2 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 3 |
Sin City 2005, R) |
|
| 4 |
Memento 2000, R) |
|
| 5 |
Crash 2005, R) |
|
| 6 |
Snatch 2001, R) |
|
| 7 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 8 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 9 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 10 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 11 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 12 |
Blue 1993, R) |
|
| 13 |
Amores Perros 2000, R) |
|
| 14 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 15 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 16 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 17 |
Rang De Basanti (Paint it Yellow) 2005, Unrated) |
|
| 18 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 19 |
Babel 2006, R) |
|
| 20 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |



















