My Favorite Movies


  DebsJ's Rating My Rating
1
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Absolutely adore the books. I was a tiny bit disappointed with parts that were missed out, but still fantastic
2
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
I amar prestar aen. The world is changed. Han mathon ne nen. I feel it in the water. Han mathon ne chae. I feel it in the earth. A han noston ned 'wilith. I smell it in the air. Much that once was, is lost. For none now live who remember it
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Well...what can I say...LOTR is the best!
4
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Film was absolutley brilliant!!! Never failed to impress! Jack is even madder and more hilarious lol
5
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
This film deserves way more than 5 stars - 110% the whole way through! Absolutely fantastic!!
6
While You Were Sleeping 1995,  PG)
While You Were Sleeping
My favorite part is when Jack says, "Why didn't you say anything?" Cute or what?!
7
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
"The greastest thing you'll ever learn is just to love and be loved in return"
8
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
I love this film. The soundtrack and storyline tie in perfectly together. The detail is amazing within each location in the film and the actors portray how life would have been in such circumstances briliantly.
9
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
"a plague o' both your houses."
"My only love sprung from my only hate"
10
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
One of the best love films ever!
11
Turner and Hooch 1989,  PG)
Turner and Hooch
One of my most favourite movies of all time - first time i saw it was when i was young and ever since it's remained one of the best!
12
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I love the lion and Mr Tumnus
13
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
One of the best films ever created, Murron's death sparks a change in history - amazing! Historically incorrect in alot of parts however still fantasic film!
14
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
"Cold be heart and hand and bone Cold be travellers far from home."
"They do not see what lies ahead When sun has failed and moon is dead."
"I'm mortal. You are Elf-kind. It was a dream, Arwen. Nothing more."
15
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
16
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Yo ho, yo ho! A pirate's life for me!"
"da da da da da da da da da dum, and really bad eggs, drink up me hearties yo ho!"
17
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
One of the best films eva!
"I got a jar of dirt! I got a jar of dirt!"
"Look!" (BANG) "An undead monkey! Top That!"
18
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
19
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
Kate & Leopold
Really good film!
20
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
I love this movie! It makes you wonder whether or not Marty will make it back to 1985. Brilliant film!
21
Practical Magic 1998,  PG-13)
Practical Magic
Brilliant film!
22
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
This movie is fantasic! The best love film i have seen in ages! Completely brilliant! I recommend that every one must see this movie!
23
Sleepy Hollow 1999,  R)
24
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
Loved this movie from beginning to end
25
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
Really good film! Cried and cried at the end
26
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
Absolutley hilarious!
27
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
Absolutley hilarious this film!! Ellie is fantastic sleeping in trees! lol Thinking she's a possum brilliant!! lol
28
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
Absolutely brilliant film - mixture of graphics and actual people was amazing!! Story line was excellent and Mumble was the only penguin that had blue eyes - just like Elijah!!
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
One of my favourite HP movies - loved Buckbeak!
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
loved Dobby! hehe
31
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Thought it was a very well adaptation of the book
32
Uncle Buck 1989,  PG)
Uncle Buck
This films is amazing! It just shows you hw much you can love to learn a family member you hate.
33
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
34
Miss Potter 2006,  PG)
Miss Potter
This film is brilliant! Everybody has got to see it at least once! The storyline continually kept me intrigued, loved how the drawings came to life - especially Jamima Puddleduck!
35
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
Brilliant film! Love the music - especially "I Say A Little Prayer!" Absolutley fantastic!
36
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
One of the best movies to play with your emotions, brilliantly crafted to have everyone in tears by the end of the movie - have your tissues ready...
37
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
Absolutely fatastic film to watch! everyone must see it! The storyline is pure genius!
38
Robin Hood 1973,  G)
Robin Hood
The best Disney film ever! Love it!
39
Sleeping Beauty 1959,  G)
Sleeping Beauty
It's a Classic!
40
Bambi 1942,  G)
Bambi
How can anyone not love Bambi?!
41
Dumbo 1941,  G)
42
Pinocchio 1940,  G)
Pinocchio
It's a Classic!
43
Aladdin 1992,  G)
44
The Rescuers 1977,  G)
45
Cinderella 1950,  G)
46
Lady and the Tramp 1955,  G)
47
The Jungle Book 1967,  G)
The Jungle Book
"Look for the bear-necessaties the simple bear-necessaties, forget about your worries...." catchy music that once you've seen it you'll never forget!
48
The Aristocats 1970,  G)
49
Peter Pan 1953,  G)
Peter Pan
It's a Classic!
50
Premonition 2007,  PG-13)
Premonition
Brilliant film - got confused through it but was able to keep up! lol cried at the end!
51
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
This is one of the best - without question!! Brilliant movie!
52
Jack and Sarah 1995,  R)
Jack and Sarah
One of my favourite movies of all time
53
Runaway Bride 1999,  PG)
Runaway Bride
A continuation of "Pretty Woman" very good film!
54
Charlotte's Web 2006,  G)
Charlotte's Web
"Some pig"
"Terrific!"
"Radiant"
"Humble" hehe
55
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
I completely loved this film! Elizabeh & Dr Darcy were portrayed brilliantly by Keira Knightley & Matthew Macfadyen
56
The Wedding Date 2005,  PG-13)
The Wedding Date
Debra Messing and Dermot Mulroney acted really well together in this romantic film about needing a wedding date to develop into a boyfriend-girlfriend relationship.
57
The Bodyguard 1992,  R)
58
Six Days, Seven Nights 1998,  PG-13)
Six Days, Seven Nights
This film is full of laughs!
59
Homeward Bound - The Incredible Journey 1993,  G)
60
Grease 1978,  PG)
61
Wizard of Oz 1925,  Unrated)
62
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
Kevin Costner is brilliant in this movie - a brilliant portrayal of Robin Hood!!
63
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
64
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
A story about love that doesn't necessarily end after death
65
Sister Act 1992,  PG)
66
Fly Away Home 1996,  PG)
67
Jumanji 1995,  PG)
68
My Cousin Vinny 1992,  R)
69
Housesitter 1992,  PG)
70
Sweet November 2001,  PG-13)
Sweet November
Definitely worth seeing!
71
Phenomenon 1996,  PG)
72
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
73
Mighty Joe Young 1998,  PG)
74
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
75
Conspiracy Theory 1997,  R)
76
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
77
A Fish Called Wanda 1988,  R)
A Fish Called Wanda
Hilarious!
78
City of Angels 1998,  PG-13)
79
The Out-Of-Towners 1999,  PG-13)
80
Top Gun 1986,  PG)
81
Twister 1996,  PG-13)
82
Chicago 2002,  PG-13)
83
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Absolutely brilliant - missed out a couple of interesting parts from the book but it is still a film that must be seen!
84
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
85
No Reservations 2007,  PG)
No Reservations
I could watch this film over and over again! Fantastic!
86
Atonement 2007,  R)
Atonement
I loved this film! Absolutely brilliant! A really sad ending :'(
87
An Officer and a Gentleman 1982,  R)
An Officer and a Gentleman
Luved it!!
88
Harvey 1950,  Unrated)
Harvey
absolutely loved it! 100x better than the type of movies there is now!
89
The Hobbit: An Unexpected Journey 2012,  Unrated)
The Hobbit: An Unexpected Journey
I've been waiting for this for years!!
90
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
The storyline is great & almost everyone loves romantic films
91
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
Monster-in-Law
hahahaha hilarious! Perfect bickering with the mother-in-law! hahahahaha
92
Father of the Bride 1991,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments