My Favorite Movies


  DeathDealer21's Rating My Rating
1
Underworld 2003,  R)
Underworld
ONE OF MY FAVORITE MOVIES ALOT OF ACTION SHOOTING AND BLOOD SO COOL THE LYCANS (WEREWOLVES)
WHERE A LITTLE STIFF IN THE HEAD MOVEMENTS NOT QUITE AS HAIRY AS MOST WHERE WOLF MOVIES BUT IT WAS ALRIGHT THE ACTING WAS DESCENT THERE WAS A BIT OF A LOVE STORY TO IT VERY ROMEO AND JULIET BUT INSTEAD OF THE CAPULETS AND THE MONTAGUES IT WAS THE LYCANS VS VAMPIRES
2
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
THE STORY CONTINUES AND THE PLOT THICKENS IF YOU THOUGHT VIKTOR WAS VISCIOUS THEN WAIT TILL YOU MEET MARCUS HE'S EVEN MORE FUCKED IN THE HEAD THEN VIKTOR IN THIS ONE THERE IS A VERY BRIEF BUT KINDA HOT SEX SCENE WITH MICHAEL AND SELENE IT DONT SHOW YOU MUCH NUDITY BUT LEAVES ALOT TO THE IMAGINATION
3
Underworld: The Rise of the Lycans 2009,  R)
Underworld: The Rise of the Lycans
THIS MOVIE WAS AMAZING THE GRAPHIC'S WHERE INCREADIBLE OK SO THE WEREWOLF AND LYCAN GRAPHICS COULD HAVE BEEN BETTER BUT OTHER THEN THAT I LOVED THIS MOVIE THE LOVE THAT LUCIAN AND SONYA HAD FOR EACH OTHER WAS INCREADABLE I WOULD DEFINATELY PAY TO SEE IT AGAIN...I WILL SEE IT AGAIN IN A FEW WEEKS
4
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
I LIKED THIS MOVIE ALOT MORE THEN I EVER THOUGHT I WOULD....I WOULD ACTUALLY BUY IT ON DVD...AND WATCH THE NEXT TWILIGHT MOVIE
5
Willow 1988,  PG)
6
The Secret Garden 1993,  PG)
7
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
THIS MOVIE HAD ME LAUGHING LIKE I NEVER HAVE BEFORE, JIM CARREY IS HILARIOUS
8
The Mask 1994,  PG-13)
9
Scary Movie 2000,  R)
10
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
I LOVE ALL JIM CARREY'S MOVIES WELL MOST ANYWAYS...I LIKED THE PART WITH THE MONKEY COMIN OUT OF THE FUCKER'S ASS....VERY FUNNY...
11
The Incredibles 2004,  PG)
12
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
I THOUGHT IT WAS A WONDERFUL MOVIE AND VERY SAD BUT I DID LIKE THAT THEY WERE ABLE TO DIE TOGETHER I GUESS THERE LOVE WAS JUST THAT STRONG I WAS HAPPY THAT SHE WAS ABLE TO REMEMBER WHO HE WAS BEFORE THEY DIED... JUST REMEMBERING THE MOVIE IS ENOUGH TO MAKE ME CRY...
13
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
I LOVE ALL OF THE HARRY POTTER MOVIES
14
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I READ THE BOOK BUT DID'NT REMEMBER UNTIL I SAW THE MOVIE I LIKED THE COMPUTERIZID GRAPHICS THE LION AZLAN LOOKED REAL THE CARACTER PLAYED BY JOHN MCAVOY LOOKED SO REAL I HATED THE WITCH TILDA SWINTON MUST BE A WONDERFUL ACTRESS THEN...
15
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
I DID'NT LIKE THE BEGINING BUT IT WAS A GOOD MOVIE IT WAS SAD THAT WHEN THEY BOTH FINALLY FIND LOVE ITS TAKEN AWAY BY HER DIEING...
16
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
THE BEGINING WAS SAD...
17
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
THE WAYAN'S BRO. ARE HILARIOUS THE THINGS THEY COME UP WITH ARE JUST CRAZY I LOVE ALL OF THEIR MOVIES...
18
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
19
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
THIS WAS SUCH A COOL MOVIE THE ACTION WAS AMAZING
20
The Breakfast Club 1985,  R)
21
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
22
50 First Dates 2004,  PG-13)
23
American History X 1998,  R)
24
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
THIS MOVIE WAS BETTER THEN I IMAGIN'D...ALTHOUGH THEIR WAS NEVER A CHARACTER NAMED ALICE IN ANY OF THE GAMES...SHE WAS KINDA WEAK LOOKIN AT FIRST BUT THEN WHEN SHE WAS ATTACKED BY THE DOGS SHE STARTED TO NOTICE SHE COULD ACTUALLY KICK ASS....THE FUCKIN DOGS LOOK'D GROSS...THEIR SKIN FALLIN OFF THEM AND YOU COULD SEE THEIR RIBS...I THOUGHT IT WAS COOL THAT THEY USED REAL DOGS IN MAKE UP AND NOT CGI DOGS...OH MAN THE LICKER WAS CRAZY LOOKIN....IT'S FUCKIN TOUNG FLYIN AT YOU...WOW...
25
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
PRETTY COOL...CONTINUES WHERE THE OTHER LEFT OFF....YOU GOT TO SEE MORE LICKER'S IN THIS ONE ALTHOUGH THEY DID DIE PRETTY QUICK....AND WE GET TO SEE NEMESIS WHICH WAS REAL NICE, HE WAS MEANER LOOKIN HERE THEN IN THE GAME...OH MAN AND HER POWERS IN THE END...WOW...ALL SHE DID WAS LOOK INTO THE FUCKIN CAMERA AND THE GUY IN THE CAMERA ROOM WAS BLEEDIN OUT FROM EVERYWHERE....MAN HOW COOL WOULD THAT KINDA POWER BE...
26
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
THIS WAS A GOOD MOVIE I LOVED THE PART WHEN SHE STOPS THE FIRE FROM GETTIN CARLOS AND THE GIRL AND THE WAY SHE USED THE FIRE TO GET ALL THOSE ZOMBIFIED BIRDS AND WHEN SHE STARTS SLICIN UP ALL THOSE ZOMBIES COMMIN OUT OF THE BACK OF THAT TRUCK CAMPER
27
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
I THINK THIS WAS THE BEST OF THE WHOLE COLLECTION OF FREDDY KRUGER MOVIES THE SCEAN IN THE TUB WAS SO COOL FUCK AND WHEN GLEN DIES IN HIS BED HIS DEATH WAS AWSOME OH AND WHEN NANCY CALLS GLEN AND FREDDY ANSWERS AND SAYS I'M YOUR BOYFRIEND KNOW NANCY THEN LICKS HER THAT WAS ONE OF MY FAVORIT SCEANS
28
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
29
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
30
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
31
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
32
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
33
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
34
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
35
Halloween 1978,  R)
36
Halloween II 1981,  R)
37
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
38
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
39
Halloween H2O 1998,  R)
40
Halloween - Resurrection 2002,  R)
41
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
PRETTY COOL MOVIE...THE GRAPHIC'S FOR MR. HYDE COULD HAVE BEEN BETTER, IT LOOKED TO COMPUTERIZED....THE BRIDES IN BAT FORM ALSO LOOKED FAKE BUT THE SCENE WHERE THEY LET THEM SELVES FALL OFF THE BALCONY WAS PRETTY GOOD...I DIDN'T LIKE THAT ANNA DIED TWARDS THE END...THAT KINDA SUCKED...
42
My Bloody Valentine 3-D 2009,  R)
43
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
love' it...got it the same day it came out on dvd...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments