My Favorite Movies


  1. Deathcycle
  2. Mark

Something with a Brillaint and origional plot. Something dark and elusive like Batman Begins or Sin City. Somehting which isnt affraid toportray somehtign close to reality like Resevoir Dogs Or Pulp Fiction. Or maybe a film which actualy has meaning beneath the action Like terminator 2

  Deathcycle's Rating My Rating
1
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Brillaint!!! It's actualy a story about bruce Wayne hense the name lol Tim Burton's version was mostly batman batman batman! this story talks about crime and how its effected Gotham somewhat like a plague. Intelegant dielec and superb acting from Christain Bale Batman Begins Has to be one of the best movies of 2005!!!
2
Sin City 2005,  R)
Sin City
Classic Cult movie, Brilliantly narrated through-out the movie, Should be considered one of the best movies of 2005
3
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
Great story written by Tarentino and Directed by Rodregiez.
4
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Quentens second directional movie after Resevoir Dog's (Harvey Kietel, Steve Bushimi) This is a great movie!!!! round off applause to Tarentino!!
5
Reservoir Dogs 1992,  R)
6
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Brillaint Better than the first move
7
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) 1965,  R)
8
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
9
Predator 1987,  R)
10
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
great movie!! if you love thrillers. Make the time to watch this!!!
11
Daredevil 2003,  PG-13)
Daredevil
I love the Marvel comics of Daredevil Huge fan!!
12
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
It was brilliant!!! I loved every second of this movie. There hasnt been another superman movie since 1987. You may think its a typical remake, but its the complete opposite. They have made this movie true to its previous episodes and done justice by selecting a fabulous cast. Kevin Spacey as lex luthor, he was great! Kate Bosworth as Louis Lane, And Bandon Routh as superman/Clarke Kent he both looked like Clarke and the man of steel and above that, had a strong resembelance to the late Christopher Reeve. Overall this movie can be enjoyed by any appealing age group. This movie is worth the wait. GO SEE THIS MOVIE!!!
13
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
This movie is great! Hugo Weaving's destingtive voice is good. Great soundtrack aswell.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments