My Favorite Movies


  1. Deano78
  2. Dean

My favourite films for various reasons!

  Deano78's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
My favourite of the trilogy. Has so much going on in it, one of the best epic battle scenes in any film.
2
Inception 2010,  PG-13)
Inception
A brilliant film, the type the cinema was made for! It has the same kind of wow factor the Matrix had when that first came out. In many ways it has some similarities to that, great visual effects, awesome action scenes and entering a universe via your mind. It sounds more complicated in theory than it is in practice. A team of people can join a persons dream in order to try and find out secret information. In a dreamworld though nearly anything can be possible, and trying to convince the dreamer it is in fact reality can prove difficult. It has a great cast, but most of all it is an engrossing story and idea that will keep you entertained for the full 148 mins, It really doesn't feel that long though. Maybe it is a tad long, and you might question some of the theories, or parts of the plot. However these are very minor details to what is one of the best films to have been released in years!!
3
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
A good disaster film with top notch SFX, could this be our real future?!
4
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
A great idea for a film. A bit dark and gritty at times but has a great storyline. Go watch it!
5
The Rock 1996,  R)
The Rock
Another brilliant action film, helped largely by the location of Alcatraz. Big budget blockbuster and it shows. Has some funny moments between Cage and Connery, great shoot outs and a great car chase. Lost count how many times I have seen it.
6
The Mist 2007,  R)
The Mist
Personally I thought this was excellent! Heard little about it before seeing it, but once I heard it is based on a Stephen King story I had to check it out. It certainly is typical Stephen King stuff, weird and wonderful. A mix of Cloverfield and the Fog. If you haven't seen it go check it out!
7
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
WOW! This film is brilliant! What can I say believe the hype. This is such an engaging film you won't be able to take your eyes off the screen for a second. This is a mix of action, drama, disaster, and sci-fi all rolled into one and even with a touch of romance to. It was much better than I expected it to be given all the hype around it. The film is viewed through the playback of a camcorder after an event in New York, Kinda Blair Witch like but better. The first person feel of it really brings you into the action, panic and confusion as the events unfold. This is set to be a cult classic! If you haven't seen it yet put it to the top of your to watch/rental list! It feels like a roller-coaster ride you don't want to end!
8
Scream 1996,  R)
Scream
One of the best horror films in the last 10 years, cool twist! Brought the genre to life again.
9
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
I love this film! It's a perfect mix of horror, comedy and action. It has a good story, strong cast and great SFX. Watched it loads of times!
10
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
An all star cast vampire film. Great story, oozes class! Just a great story that you can lose yourself in.
11
Under Siege 1992,  R)
Under Siege
One of my fave action films! Great cast with Tommy Lee Jones as the sarcastic bad guy in a team planning to highjack missiles off a U.S. Battleship. Great fights, shoot outs and humour make this a perfect action film!
12
Predator 1987,  R)
Predator
A close call as one of Arnie's best films. A very good action/horror that still looks up to date with recent films.
13
Daybreakers 2009,  R)
Daybreakers
A very cool, unique and classy vampire film. It's 9 years from now and nearly everyone is a vampire. However with not so many humans around producing blood the vampires are starving and becoming more like mindless bat-like creatures. Is there a way to save both vampires and humans?
I really like the ideas behind the vampire world and how life and technology has adapted to their needs. A good cast, slick visual effects, some bloody scenes and a pretty good story that is more original than most, move this towards the top of the food-chain for Vampire films!
14
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
Possibly the funniest film I have seen since There's something about Mary. It has the perfect cast for it with a constant stream of jokes.
15
Young Sherlock Holmes 1985,  PG-13)
Young Sherlock Holmes
A great all too little known film from '86. Set in Sherlock Holmes school days setting the story background as he becomes the worlds most famous detective. I remember seeing this at the cinema and is just the sort of film full of action and adventure everyone should love. Steven Spielberg was involved in the production and it shows. This film has a feel to it like the Mummy and Indiana Jones films. It also has some very good SFX for the time. If you have missed this film then you are missing out, track it down!
16
The Bank Job 2008,  R)
The Bank Job
A very good English heist/crime thriller with a very good cast of mainly British actors on show. A role that seems to fit Jason Statham like a glove, playing a cockney East London gangster. He has the chance to pull one last big Bank Job but that is where all his troubles begin. This is a very good entertaining film, that is slick, stylish and a tad raunchy to. It stays very truthful to the 70's period in all manner of ways, which is good to see. This isn't just a good heist film though as the story involves all sorts of double crosses, making it a very good crime thriller to. Make sure you see it.
17
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
The Forbidden Kingdom
Jet Li v Jackie Chan ...well for one scene at least. This is a great martial arts, fantasy film that seemed to not get a cinema release?! I find that very strange considering this is the first film to feature Chan and Li together. It has the same fight choreographer from The Matrix, Kill Bill and Crouching Tiger! The fights are truly awesome. Add some humour, a little adventure, good SFX and an all round good cast, makes for a great film. The start reminds me of some of the great fantasy films of my childhood like Never ending story. It's no coincidence that the old martial arts series Monkey is on the TV towards the start as this film has a similar feel to it as that. So if you like the sound of any of that check this out.
18
Trick 'r Treat 2006,  R)
Trick 'r Treat
A great collection of Halloween tales that overlap each other on one Halloween night in a small town. It has some great moments in the 4 main stories, mixing up an urban ghost story, scary creatures, slasher and just the plain weird. It has a good cast including Brian Cox looking a little John Carpenter like and Anna Paquin of True Blood. The film also reminds the viewers of the reasons behind some of the traditions. A bit short at 80mins but very enjoyable, one of the best horror anthologies around! This could become a cult film taking into account it didn't get a cinema release....who knows why!? Plenty of extras on the DVD as well.
19
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
When I first saw this i had no idea what it was about and it made the film even better for it. You have to see this, so much happens. Great action and a huge twist in the plot!
20
Memento 2000,  R)
Memento
A great original film, love the way it unfolds!
21
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Lost count how many times I have seen this, doesn't look outdate even today. A very good action film, one of Arnie's best!
22
GoldenEye 1995,  PG-13)
GoldenEye
The best Bond film I've seen so far! That includes Casino Royale. Just has good actors, locations, story, stunts.....everything you want in a Bond film.
23
After the Sunset 2004,  PG-13)
After the Sunset
All star cast in this mix of buddy/action/heist movie with a tropical setting. Perfect for a rainy night in!
24
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
A great mix of humour, action and adventure. It has a strong cast and cool SFX too. The Indianna Jones film's for the next generation in a way. A brilliant blockbuster of a film!
25
Deep Blue Sea 1999,  R)
Deep Blue Sea
A great mix of action, horror and good special effects with some humour as well! Top popcorn viewing material.
26
Along Came a Spider 2001,  R)
Along Came a Spider
I love the twists in this crime thriller. Strong cast again, never tire of watching it.
27
Hollow Man 2000,  R)
Hollow Man
A cool horror/thriller with great SFX!
28
Dog Soldiers 2002,  R)
Dog Soldiers
One of the best horrors I have seen in recent years. A low budget UK film but it is bloody and tense as well. A group of soldiers are on a training mission in the Scottish Highlands when they encounter a pack of werewolves. If you love Horror films this is one of the best Werewolf films around.
29
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Just what you want from a blockbuster film. Great action all the way, amazing SFX and a fair share of humour to. The effects are just breathtaking, not felt like that since I watched The Matrix! It has a very simple storyline and as a fan of the toys, animated movie it would have been nice to see more of the other Transformers characters. Overall though it's a brill blockbuster that will thoroughly entertain you!!
30
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
A great film that looks and sounds brilliant. Real WOW action scenes, wonderful SFX as he swings his way through Manhatten.
31
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
This is a very cool, very good thriller. It's a bit like a modern day remake of Rear Window but with plenty of comic moments as well that it is also a bit like The 'Burbs, The girl next door. Overall a very enjoyable thriller and the pace really picks up towards the end with a few good "red herrings" along the way!
32
Sin City 2005,  R)
Sin City
Very slick stylish film, great visuals. Kind of Pulp fiction meets comic book.
33
XXX 2002,  PG-13)
XXX
Vin Diesel as Bond could have been the pitch for this movie. XXX is a great no holds barred action film with cool gadgets, SFX, fast cars and hot women with a pumping soundtrack. Even the credits are flashy in true Bond style, like the rest of the film but a little more Xtreme!
34
Halloween 2007,  R)
Halloween
I thought this was a very good film and a great remake. It's not entirely scene for scene like some and gives a lot more time to Michael as a young boy and reasons for him to turn evil. Rather than just a madman on the run from the asylum. Although some key scenes are kept and a few are changed slightly for the update, why change what worked so well in the original. Some people will just rate down remakes just for the sake of it, but seriously Halloween might have been scary if you saw it in your teens but today? This builds on what was a great horror classic and adds a few touches, more of a back story, a bit more violent and sexed up a little for today's audience. Whether you have seen the original or not you should check this out.
35
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
I Know What You Did Last Summer
My fave teen horror film, has a cool, sexy cast, good plot and plenty of action.
36
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
A good horror film with a cool concept. Very creepy and a bit strange but it has a good mix of everything and is one of my fave horrors!
37
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
I love this film, great story, all star cast, good use of effects and lighting. Lots of references to Nosferatu!
38
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
Mission: Impossible III
Cool action film, better than the second. It has plenty of action from all around the globe with a true gritty style to it. One of the best action films in recent years!!
39
Donnie Brasco 1997,  R)
Donnie Brasco
A great cop/mafia film. You'll like it if you like Casino, Goodfellas etc.
40
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
The best big battle epic film I have seen. Great fights, SFX and a well suited cast.
41
Tremors 1990,  R)
Tremors
A cult classic. A great low budget B-movie feel to it, very funny to. Everyone should love this.
42
Hero 2002,  PG-13)
Hero
One of the best martial arts films I have ever seen. Beautiful, breathtaking film!!
43
Jackie Brown 1997,  R)
Jackie Brown
A great crime drama with a great twist if a little low on action. If you like Pulp Fiction you should enjoy this.
44
The Faculty 1998,  R)
The Faculty
An all star cast teen horror film. It has a cool, sexy cast, good SFX and plenty of thrills.
45
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
Great action film with cool cars. Oozes coolness great cast and soundtrack.
46
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
One of the best films ever. Everyone should see this film!
47
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
A cult classic on a low budget, one of the best endings ever!
48
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
I saw this in the cinema and was blown away! Set new standards for fight scenes, special effects, stunts. An audio/visual treat, it oozes style!
49
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
There is no better Dinosaur film! Love the T-rex Vs the Jeeps scene everytime.
50
Urban Legend 1998,  R)
Urban Legend
One of my fave teen horror films, very cool idea for the plot.
51
Batman 1989,  PG-13)
Batman
The best Batman film to date, love that Batmobile and Jack Nicholson is perfect as the Joker.
52
True Lies 1994,  R)
True Lies
One of my favourite action films, with plenty of humour almost like 2 films in one!
53
Valentine 2001,  R)
Valentine
A good, cool, sexy slasher film. If you like Scream, Urban Legends you'll like this to.
54
House on Haunted Hill 1999,  R)
House on Haunted Hill
A very underrated horror film. Very violent and gory at times and has plenty of shocks and jumps along the way. A very cool modern update!
55
Assassins 1995,  R)
Assassins
A cool fun film, great lead characters, never tire of watching it.
56
Final Destination 2 2003,  R)
Final Destination 2
A very cool horror film with even more elaborate deaths!
57
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
One of the best westerns ever.
58
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
Great special effects, plenty of action and very funny to!
59
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
The Outlaw Josey Wales
One of the best westerns ever.
60
Con Air 1997,  R)
Con Air
One of my favourite action films. Totally over the top story line, lots of fights, stunts, explosions and a thumping soundtrack. Has some funny moments as well.
61
Deep Rising 1998,  R)
Deep Rising
Pure fun B-movie action/horror. Won't win any Oscars but an entertaining film with pretty good SFX.
62
Unforgiven 1992,  R)
Unforgiven
A great western with an all star cast. The best modern made western in a long while.
63
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
The Naked Gun - From the Files of Police Squad!
Probably my favourite spoof film, always makes me laugh.
64
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
Silly story but very stylish, good mix of humour and action....not to mention Kate Beckinsale!
65
Troy 2004,  R)
Troy
A great epic movie with good SFX and good battle scenes. Nearly as good as Gladiator.
66
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Probably the best of all the Star Wars films. Much darker as we see the beginning of Darth Vader!
67
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
A great, stand out action film that delivers all the good stuff from the other Die Hard films....and even a few ideas from some other top action films.
We get a cool relevant story for the present day about hackers getting in to control just about everything in the country, lots of great action scenes not overly reliant on CGI, great fights and some humour as well of course. John McClane is definitely one hard to kill guy, kicking bad guy ass just as well as ever. This is all out action you can't fail to like!!
68
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
Ocean's Thirteen
A very good film that is closer to the first one than the sequel, which is a good thing! A very olaborate heist plan again as they look to take revenge on a new Casino boss in Las Vegas. Good fun but doesn't quite have the Razmatazz of the first!
69
Click 2006,  PG-13)
Click
A great funny film with a feel good feel to it.
70
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
Still one of the best action films around.
71
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
A cult classic and still a contender for one of the best vampire films around.
72
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
A very cool, slick heist film. All star cast and a great storyline.
73
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
My favourite of the triology. The special effects and fights are great!
74
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
A top blockbuster action film with great special effects!
75
The Fugitive 1993,  PG-13)
The Fugitive
A great film, with great actors watched it loads of times!
76
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
The best romantic comedy I have seen with an all star cast. Covers every aspect of love and has a feel good feel to it.
77
Heat 1995,  R)
Heat
A brilliant crime thriller/ heist movie with an amazing cast. Turn up the surround sound for the shoot out, awsome. Films don't get much better than this!
78
Aliens 1986,  R)
Aliens
My fave in the series, more action, ammo and atitude than the others!
79
Blade 1998,  R)
Blade
A great kick vampire ass film. Great special effects, fights and action, all to a thumping sound track.
80
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
My favourite of the Die Hard films. 3 strong lead characters make the film more more action than you can ask for packed in!
81
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
One of my favourite comedies have some very weird funny scenes and the cast suits it perfectly. Always laugh no matter how many times I see it.
82
Dirty Harry 1971,  R)
Dirty Harry
The best Dirty Harry film, good cop thriller.
83
The Devil's Advocate 1997,  R)
The Devil's Advocate
I love this film. Great cast, well directed and takes a turn you really don't expect. One of my fave Al Pacino films.
84
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
What Lies Beneath
I love these type of supernatural thrillers, very well made with a strong cast.
85
Swordfish 2001,  R)
Swordfish
A cool, slick action film. One of Travolta's best action films.
86
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
A classy action film with great fights, a brilliant car chase and twists and turns.
87
Phone Booth 2003,  R)
Phone Booth
Very good tense thriller!
88
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
As good as horror films get!
89
Underworld 2003,  R)
Underworld
A cool stylish film in a similar style to Blade, Matrix.
90
The Guardian 2006,  PG-13)
The Guardian
Cool film with the master teaching the new rookie type plot. It was very enjoyable with some good action scenes and sfx!
91
House of Wax 2005,  R)
House of Wax
A top quality horror film, one of the best in recent years.
92
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
A cool update of the original, wouldn't call it a remake. Plenty of action and with a strong cast. Highly enjoyable!
93
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Probably my favourite animated film at present. Looks amazing!
94
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
A great feel good film, so much happens in it, something for everyone.
95
Executive Decision 1996,  R)
Executive Decision
A top quality action film with a strong performance from David Suchet. A terrorist group hijack a plane to get their leader released but do they have other plans as well? Plenty of action, stunts and aerial scenes in this tense action /thriller.
96
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
Very cool film with a good twist, if you like assassin films you should like this.
97
Identity 2003,  R)
Identity
A very strange horror with a real twist of an ending!!
98
Ein unbekannter rechnet ab (Ten Little Indians)(And Then There Were None) 1975,  PG)
Ein unbekannter rechnet ab (Ten Little Indians)(And Then There Were None)
One of the best Agatha Christie films to be made! Featuring an all star cast this is a timeless classic that has inspired many other films, Identity and House on Haunted hill spring to mind. If you like a good murder mystery or are a fan of Agatha Christie check this out, now known in the UK as And then there were none.
99
Freddy vs. Jason 2003,  R)
Freddy vs. Jason
A pretty cool hack'n'slash film. Almost tongue in cheek at times, could almost be a spoof of both series of films. The effects are cool and there is plenty blood for gore fans. Nice to see a recent film starring these two cult film characters....and as with most Jason films, there is a nude girl in the lake.
100
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
A cool film, well made with some great cars. Has a great car chase in it.
101
11:14 2003,  R)
11:14
A great little film I stumbled upon. I like the way it shows the different stories of the characters and how their actions effect each other over the course of the night. A bit like Crash, Pulp Fiction, 2 days in the valley because of this but also with a strong dark sense of humour. Overall a strange but quality film.
102
My Little Eye 2002,  R)
My Little Eye
Very underrated horror. Slow to start but bare with it, very violent and will make you jump. Very good film and almost interactive on DVD.
103
Mindhunters 2005,  R)
Mindhunters
This is a very good little know film. It's a mix of cat and mouse thriller with the FBI trying to track a killer at one of their training facilities. It starts as a thriller and soon becomes a horror as puzzles are put in the teams way similar to the traps in the Saw films. Along with an impressive cast and great setting this is worth hunting out.
104
Saw 2004,  R)
Saw
After all the hype I watched this a while ago. Not as gory as I was expecting but have to say it was a great film with an original twist on the serial killer theme!
105
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
A brilliant moving film with great actors based on a Stephen King story.
106
Trading Places 1983,  R)
Trading Places
One of my favourite Eddie Murphy comedies. He is a down and out who gets to trade places with a rich yuppie in a big firm in order to prove a bet. Very funny scenes as the two switch places.
107
Fast & Furious 2009,  PG-13)
Fast & Furious
At last the majority of the original cast are back for a true sequel. It's great how some of the film relates back to what happened in the first and some of the locations are still the same. I heard mixed reviews of this but I thought it was great and the 2nd best in the series now after the first. Even Han from Tokyo drift makes a brief appearance at the start to tie things in a bit. There is plenty of action and cool cars and a great street race scene thats better than the 1/4 mile race of the first. There are rumours there could be a couple more yet, if they get the cast to stay together and a good story it could make for an even better film.
108
District 9 2009,  R)
District 9
A little slow to start but once the action kicks in this is a great Sci-Fi/Action film! Filmed in a kind of documentary style for the first half, it has some great action scenes and special effects as the story takes a direction you might not have expected. This is a one of a kind film, really different to most films these days. Definitely not one to be missed!
109
Sorority Row 2009,  R)
Sorority Row
A very good fun slasher that has a lot of humour in it. One of the best slasher films I have seen in a while, maybe since House of Wax? It seems the guys working on this know all the right ingredients to give the fans what they want. It doesn't take itself seriously and the characters still make jokes even when being chased by the killer....which was maybe going a bit far. Still it has a cool young cast, good effects, some good kills and a wild party theme throughout. Definitely one for slasher fans!!
110
Zombieland 2009,  R)
Zombieland
This is a great comedy horror with plenty of action. Shaun of the dead, meets Dawn of the dead. There are plenty of laughs as a few remaining survivors take a road trip across the states dispatching Zombies along the way in a variety of styles. Very tongue in cheek, quite gory to but very funny as well. Kinda reminded me of the game Dead rising as well.
111
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
Thirteen Ghosts (13 Ghosts)
Another cool Dark Castle entertainment horror re-make. Didn't know of the original until I saw some reviews mention it. This reminded me a lot of the House on Haunted Hill remake made 2 years earlier. It's fun, not too serious, has a good mix of humour and gore/kills. The cast is ok and well known with Shannon Elizabeth and Matthew Lillard, but it was a nice surprise to see Tony Shalhoub (Monk) appear in this. What really makes this film enjoyable in my opinion, along with House on Haunted Hill, is the set design, make up and ghoulish characters created. Both films have a great wacky house setting, good SFX and the ghosts in this look awesome. A great way to enjoy 90mins. So if you liked House on Haunted Hill you will like this just as much.
112
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
A truly epic film, so many stand out scenes but love the Belroc creature towards the end! Best cinema creature ever??
113
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Another very enjoyable film in the potter series. Better than the first and a great creature to fight at the end.
114
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
The best Potter film so far.
115
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
The Harry Potter films keep getting better and darker. Has great scenes, action, humour, SFX the type of film everyone should love, pure magic.
116
Deep Impact 1998,  PG-13)
Deep Impact
A good action/disaster film. Type you can watch over and over again.
117
300 2007,  R)
300
A great entertaining film, with plenty of action and a very impressive visual style similar to Sin City. Although the fights are great, very violent the use of CGI blood effects gave it quite a comic book feel and help tone the gore side down a bit. The story is very simple and to the point, not a deep film it is all about the battles and the visuals. Great if you liked Troy, Gladiator, Kingdom of Heaven but some viewers might want a bit more story to break up all the action. However it's definitely worth experiencing!
118
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
A dark, disturbing crime thriller with 3 strong lead characters. Pure class.
119
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
The sheer scale of this movie is also Titanic! At nearly 3 hours long and a whopping budget this needed to be great.....and it succeeds. The sets, costumes all look amazing and authentic down to the last detail. The effects and stunts as the ship begins to flood and sink are impressive. Told from a retrospective view point of a survivor this is also a story of love as much as a true story of the disaster. Deserves every award it won.
120
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
One of the best animation films around. Good story to, fun for all ages. Great details in the animation and an impressive voice cast.
121
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
Probably the funniest animation film love the Scrat character! lol
122
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
Just as much fun as the first, all ages will enjoy it. No doubt there will be a third before long.
123
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) 2009,  PG)
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3)
Another great Ice age film with plenty of new characters. Just as good as the first two films and I liked it slightly more than the second. Great to see some dinosaur characters. Plenty of funny moments and great detailed animation work.
124
30 Days of Night 2007,  R)
30 Days of Night
At last a great Vampire horror film!! It's been a long time coming. I love the Blade and Underworld films but they definitely fit more into the action genre. This is bloody and gory in places, has plenty of tension and a good story about a town under siege for 30 days. The photography is great and vampires look original. Overall it has something for everyone especially those who love a good horror, vampire film!
125
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
Another comic based superhero action movie, seems to be an awful lot of them lately. This one definitely sits up there with some of the best of them so far! I would have liked a few more action scenes once he has created the suit to really show it off. However the action scenes you do get are great and with very good SFX. This is just a fun, enjoyable, cool action film well worth seeing.
126
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
A slasher type film with a difference, Death himself stalks those who should have died.
127
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
Typical teen horror film, again with another cool opening to the film. Lots of inventive, gruesome deaths.
128
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
A brilliant horror film that has more than its fair share of dark humour. A yuppie loses the plot and ends up killing people off...in between facial packs, working out and dining at the best restaurants!
129
Jeepers Creepers 2001,  R)
Jeepers Creepers
Brings a refreshing change to the slasher genre. Very cool film, quite gory and the first time you see it you just think.......What on earth is going on!?
130
Basic Instinct 1992,  R)
Basic Instinct
The classic erotic thriller. Very steamy, plenty of twists and turns to keep you guessing.....even after the film finishes!
131
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
Still the best romantic film around.
132
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
A timeless classic mix of comedy and action. Has some cool ghosts, not bad effects for the time and a funny Bill Murray.
133
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
A very good film with an awful lot of hype, and just about lives up to it. This is how we want to see Batman, a much darker version than most of the comical offerings from years ago. This is intense crime/action/drama at it's best with some neat twists, great action scenes and wonderful acting talent on show. It's a little long but you barely notice as it progresses at a great pace with lots of great plot lines. See it as soon as you can!
134
The Uninvited 2009,  PG-13)
The Uninvited
At last a very good suspenseful thriller in a similar mould to What lies beneath, The Number 23, Secret window. I wouldn't put this in the horror category although it has a few jumps along the way. A take on of a Korean film called A tale of two sisters. I really enjoyed this and thought it was a well made film with a good cast. It has a nice twist towards the end, although suspicious minds might make it out? Overall a very enjoyable film. If you like this type of thriller go see it soon!
135
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
A very comic book like action film as one lady seeks a hell of a lot of revenge. The fight against the Crazy 88 is excellent.
136
Alien 1979,  R)
Alien
Very cool film still looks good today, a cult classic!
137
The Thing 1982,  R)
The Thing
I finally got round to seeing this after hearing it being talked about as one of the best horror films ever made and a timeless classic. It is very good, it has some truly memorable scenes that are still pretty far out 26 years after it was made!!! It has some nice effects to, no CGI here and the creature in its forms looks great. Set in a great location for a horror, a strong cast, good director this can't fail to impress. If you've not seen it yet put it to the top of your want to see list.
138
The Stepfather 2009,  PG-13)
The Stepfather
I must be one of the few that liked this. It is a bit tame for a thriller, being a PG-13 after all. However I still found it very enjoyable. It's one of those thrillers you know who the bad guy is right away and just wait to see if and how they get found out. This has good production values and a young recognizable cast including the lovely bikini clad Amber Heard (All the boys love Mandy Lane). Overall it's not too violent or bloody but has a good amount of tension and suspense. I haven't seen the '87 original which had two sequels, but I think I'll check them out. Give it a try if you like the similar thrillers in the More like this section.
139
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
A great, stunning audio/visual treat for the senses! The story though has been done quiet a few times already it has to be said. It didn't feel like a 2.5 hour film. The level of detail and creativeness in terms of the alien planet Pandora and creature design was great. I can understand the hype for this, it does take a lot of things to the next level. It has some great action scenes. However on the whole the plot is not ground breaking by any means. Still one that has to be seen and experienced!
140
The Town 2010,  R)
The Town
A brilliant cops and robbers film, the best of it's genre since Heat in my eyes. Also quite similar to The Departed so if you like those two, who doesn't? You'll want to see this. Based on an award winning book for crime writing "Prince of Thieves" This has great action, a fine cast, interesting story, the whole thing oozes class. Ben Affleck directs and does a great job. Very enjoyable check it out!
141
The Girl with the Dragon Tattoo 2009,  R)
The Girl with the Dragon Tattoo
A cracking Swedish whodunit/thriller. I have heard great things about the books so thought I would give this a go. The DVD has the option of subtitles or English Audio, I went for the audio as I was a little tired. Thankfully not one of those films where the dubbing appears totally out of sync and distracts you. It takes a little while to get going but the last hour or more is brilliant. Very brutal and violent at times to, but this is up there with the best thrillers around!! Very surprised an English version is being made just next year? Going to be near impossible to better this in any way??
142
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 2010,  PG)
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief
I was pleasantly surprised by this. I had a feeling it was aimed at a young audience but actually it's pretty good for the whole family. There are great effects scenes with some of the Greek mythology creatures doing battle with the demi gods. It felt like Clash of the Titans but set in modern day american, crossed with National Treasure. It has a great cast, although some have very short screen time. It whizzed by at a good pace, with plenty of action, cheesey humour and some decent action. I wouldn't call it a Potter or Narnia clone but if you like those sort of adventure films you can't go wrong with this!
143
The Game 1997,  R)
The Game
I finally got round to seeing this and boy I'm glad I did! It's a brilliant multi layered thriller with twists a plenty that will have you guessing right up until the end. Oh and what an ending! There have been some great thrillers this year and this offering from '97 is up there with the best of the genre. Check this out!
144
Into the Blue 2005,  PG-13)
Into the Blue
A great action/thriller set in tropical paradise. Easy viewing on a wet and windy night.
145
Crash 2005,  R)
Crash
A top quality film that follows the lives of varied people over 24 hours and how they "Crash" into each other. Quite original idea as well.
146
Kick-Ass 2010,  R)
Kick-Ass
I see what the hype is all about!! When I saw a few trailers this looked liked an odd teen-comedy to me?! After finally watching it, I can say blends elements of Watchmen, Kill Bill, and Superbad. Quite violent and bloody for a film with a strong dose of comedy. It has some great action scenes, a very cool car and a fine soundtrack to! This film does what it says on the cover, it Kicks-Ass!!
147
Fast Five 2011,  PG-13)
Fast Five
Fast Five star! The series has gone full circle and this one breathes new life into the series which got stronger with the 4th installment and is bettered by this one! We have even more of the cast from the earlier films including Ludacris and Tyrese Gibson from the second. Not too mention another surprise cameo after the credits to hint at a 6th film!
This one goes from street racing to heist film, but there are plenty of big stunts, fights, sexy girls, humour, cool soundtrack and of course a range of awesome cars. I love that there are so many ties with the cast and events to the previous films. The Rock is a great addition to the series as the extreme FBI hunter sent to capture them. You couldn't ask for more from an action film!
148
X-Men: First Class 2011,  PG-13)
X-Men: First Class
It's just as good as I had hoped after all the good reviews. I haven't read the comics, so didn't know any of the back story to the characters before this. I can't say whether it's true to the comics, but it is nice to see the past of Magneto and Charles Xavier and the other characters. There is plenty of action, with some amazing SFX scenes, plenty of humour to. It was a nice touch how they integrated events from history with the X Men story. It felt a lot like the 2nd X men film at times, which is my favourite, this is as equally as good as that if not better!
149
Drive Angry 2011,  R)
Drive Angry
This film does exactly as it sets out to do. It's a pure over the top adrenalin rush almost from start to finish. Babes, bullets, blood, bad-ass characters and a Dodge charger. Think Crank meets Shoot 'em up with an almost comic book setting. I really enjoyed and found it an action packed film, that's tongue firmly in cheek. Add a cool car and the sexy Amber Heard and you get good popcorn entertainment, would have like to have seen it it 3D! If you like wild wacky films that are just fun to watch check this out!
150
Transformers: Dark of the Moon 2011,  PG-13)
Transformers: Dark of the Moon
Finally got round to seeing it at the cinema in 3D. I really do not understand the criticism of this film. Yes it's long, has a slowish build up and no Megan Fox. The new girl appears out of no where? However once the action does start it, doesn't stop and it doesn't feel as long as it is. The SFX have gone up a notch again and the level of detail in the slo-mo shots mid action are amazing! All this with live performers in the mix to. This film is a pure blast, fun, entertaining and a work of technical excellence. It's better than the 2nd and on par with the first. If you want to be entertained and have your eyes dazzled see this. What the critics thought they were going to see I don't know?
151
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 2011,  PG-13)
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2
At last back to its best! I have to admit since the Goblet of Fire film the series for me had been on a downward trend, the 1st part of the Deathly Hallows again was long, drawn out and devoid of any real action or stand out scenes. Thankfully the final film does the whole collection justice and is a very impressive ending to on the whole a fine collection of films. It has tons of action, spells, fights, all the main characters and at last the final showdown! Easily one of the best in the series, this along with Prisoner of Azkaban, Goblet of Fire are my faves.
152
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
A fun action/comedy buddy film as 2 cops team up to find a kidnapped girl.
153
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
Even more funny than the first. This time set in Hong Kong, they get caught up in a triad counterfeit money operation. Has some great fights to and Chris Tucker is hilarious.
154
Marvel's The Avengers 2012,  PG-13)
Marvel's The Avengers
A brilliant film combining lots of super heroes from some impressive films over the last few years. It's non-stop action all the way, amazing special effects that set a new standard, full of wit and great one liners as well. It's the must see film of the year, get to the cinema now!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments