My Favorite Movies


  1. DeanDL
  2. Christian

Give list a short description

  DeanDL's Rating My Rating
1
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
Patrick Swayzee + John Leguizamo + Wesley Snipes as Drag Queens = HILARIOUS!
2
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
Amazing movie about friendship and laughter
3
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
I love ewan McGregor in this.
4
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
Weird movie but good.
5
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
i loved that movie and i got extra credit at school for going to see it.
6
Blue Collar Comedy Tour: The Movie 2003,  PG-13)
Blue Collar Comedy Tour: The Movie
the best one EVER.
7
Blue Collar Comedy Tour Rides Again 2004,  Unrated)
Blue Collar Comedy Tour Rides Again
hilarious, the boys are at it again.
8
Blue Collar Comedy Tour: One for the Road 2006,  Unrated)
Blue Collar Comedy Tour: One for the Road
they need to keep making more blue collar tours. I love them.
9
Selena 1997,  PG)
Selena
beautiful, touching movie. I cried. I love it.
10
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
One of my absolute faves.
11
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
Julia Roberts is one of my fave actresses so of course, I love this movie.
12
Stepmom 1998,  PG-13)
Stepmom
Beautiful, touching movie.
13
Urban Cowboy 1980,  PG)
Urban Cowboy
So John Travolta was pretty hot then... he makes a great cowboy. haha.
14
The Cowboy Way 1994,  PG-13)
The Cowboy Way
this movie... IS HILARIOUS.
15
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
again, one of my faves.
16
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
another fave of mine.
17
Weekend at Bernie's 1989,  PG-13)
Weekend at Bernie's
I laughed so much during this movie.
18
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
This is a good movie. It's one of my mom's favorites.
19
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
This is an AMAZING movie. I think EVERYONE should see it.
20
Sweet Dreams 1985,  PG-13)
Sweet Dreams
great movie about Patsy Cline.
21
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
haha I love this one.
22
While You Were Sleeping 1995,  PG)
While You Were Sleeping
Sandra Bullock is my favorite actress and I loved her in this movie.
23
Runaway Bride 1999,  PG)
Runaway Bride
richard gere and julia roberts in a movie again, this one's pretty quirky and funny.
24
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
Adorable and cute.
25
Father of the Bride 1991,  PG)
Father of the Bride
one of my faves.
26
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
Father of the Bride Part II
"Ze mama and ze baybay!!" lol i love that line.
27
My Dog Skip 1999,  PG)
My Dog Skip
sad, but very cute.
28
Nine to Five (9 to 5) 1980,  PG)
Nine to Five (9 to 5)
I love this movie. It's hilarious.
29
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
I like football movies and, I fell in love with this movie the first time I saw it.
30
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
this is one of my mom's faves
31
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
this one is pretty good.
32
Enough 2002,  PG-13)
Enough
this is probably one of JLo's best movies, besides Selena. And she beats the hell out of her abusive husband. She rocks in this movie.
33
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
A classic. Everyone should see it.
34
Mermaids 1990,  PG-13)
Mermaids
cute movie.
35
Tumbleweeds 1999,  PG-13)
Tumbleweeds
Another one I could never get tired of.
36
Running With Scissors 2003,  R)
Running With Scissors
Quirky and funny.
37
The Aviator 2004,  PG-13)
The Aviator
One of Leo's best movies yet. He portrayed the role very well.
38
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
One of my all time favorite movies. RIP River Phoenix.
39
Grease 1978,  PG)
Grease
one of my faves!
40
Grease 2 1982,  PG)
Grease 2
not as good as the first but, I still love it.
41
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
OMG I LOVED this movie.
42
Broken Bridges 2006,  PG-13)
Broken Bridges
Toby Keith's first acting role is amazing. And the music is wonderful.
43
Miracle in the Woods 1997,  Unrated)
Miracle in the Woods
beautiful, and touches the heart.
44
10 Items or Less 2006,  R)
10 Items or Less
Quirky and fun.
45
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Silly.
46
Reno 911!: Miami 2007,  R)
Reno 911!: Miami
Crazy hilarious movie.
47
Jackass - The Movie 2002,  R)
Jackass - The Movie
I love all the Jackass movies.
48
Jackass: Number Two 2006,  R)
Jackass: Number Two
So damn funny. I laughed so hard that I was crying when I saw this.
49
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
Where the Heart Is
omg. I LOVE LOVE LOVE this movie. it's definitely a fave of mine.
50
The Parent Trap 1998,  PG)
51
Hook 1991,  PG)
Hook
One of my fave childhood movies.
52
The Jungle Book 1967,  G)
The Jungle Book
I watched this movie everyday for the longest time when I was little. I loved it.
53
George of the Jungle 1997,  PG)
George of the Jungle
I love the monkey in this movie. He's hilarious.
54
The Mummy 1999,  PG-13)
55
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
56
The Beautician and the Beast 1997,  PG)
57
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
58
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
59
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
60
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
mmmm, JOHNNY DEPP!
61
Beauty Shop 2005,  PG-13)
62
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
The first Johnny Depp movie I ever saw.
63
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
Johnny depp is ADORABLE in this movie.
64
Homeward Bound - The Incredible Journey 1993,  G)
Homeward Bound - The Incredible Journey
one of my all time fave movies growing up.
65
Homeward Bound II - Lost in San Francisco 1996,  G)
Homeward Bound II - Lost in San Francisco
chance is hilarious.
66
Air Bud 1997,  PG)
67
Air Bud 2 - Golden Receiver 1998,  G)
68
Because I Said So 2007,  PG-13)
Because I Said So
This is such a cute movie. I love it. and Mandy Moore is so sweet.
69
Cold Mountain 2003,  R)
Cold Mountain
Jude law = amazing.
70
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
Shake and bake!!
71
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
72
An Unfinished Life 2005,  PG-13)
73
Waitress 2007,  PG-13)
74
Jumper 2008,  PG-13)
Jumper
i love hayden christensen. he's gorgeous and this is an amazing action film.
75
Awake 2007,  R)
Awake
there's an amazing twist at the end. I loved it.
76
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
77
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
78
I Am Legend 2007,  PG-13)
79
Eragon 2006,  PG)
80
Now and Then 1995,  PG-13)
Now and Then
This has to be one of my favorite movies. I could watch it over and over and never get tired of it.
81
Life as a House 2001,  R)
Life as a House
hayden christensen as a troubled, rock/punk teenager and he looks pretty damn good with eyeliner. haha.
82
Baby Mama 2008,  PG-13)
83
Hancock 2008,  PG-13)
84
Big Momma's House 2000,  PG-13)
85
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
86
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
This has to be one of my favorite movies EVER. It's a wonderful movie about friendship, family, and mothers and daughters. It's funny too.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments