Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  deadyse's Rating My Rating
1
Les Vacances de Monsieur Hulot (Mr. Hulot's Holiday) 1953,  Unrated)
2
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957,  Unrated)
3
Citizen Kane 1941,  PG)
4
Last House on Dead End Street 1977,  R)
5
Apocalypse Now 1979,  R)
6
A Clockwork Orange 1971,  R)
7
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical) 1996,  R)
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical)
The first film from Trey Parker(South Park) about Alfred Packer, one of only three men to ever be convicted of cannibalism in the United States. It's hilarious. It was released by Troma and Troma wanted to call it Fudge Packer the Musical.
8
The Great Dictator 1940,  G)
9
Sleeper 1973,  PG)
10
Eraserhead 1977,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments