My Favorite Movies


  deadulalume's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
esta pelicula es tu mama y la mama de todas las movies de mobsters. respeta a tu mama y honrala como se merece.
2
The Godfather, Part II 1974,  R)
3
The Godfather, Part III 1990,  R)
4
Scarface 1983,  R)
5
GoodFellas 1990,  R)
6
Casino 1995,  R)
Casino
pesci will be pesci, de niro will be de niro, scorcese will be scorcese, gangsters will be gangsters. i sometimes wonder if they're acting at all. anyway, james woods makes for an excellent pimp, and amazingly enough, sharon stone did some serious acting in this film. in fact, she reminds me of someone i used to know, but whatever, great acting, great beatings, great directing, great movie.
7
A Bronx Tale 1993,  R)
8
Once Upon a Time in America 1984,  R)
9
Raging Bull 1980,  R)
10
Summer of Sam 1999,  R)
11
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
travis bickle is the most freaking horrific anti-hero/psycho of all times. watching the slow process of the mental breakdown is anguishing and then watching the berserk mode is kindof cool/horrible. of course, de niro is your mom in this movie, as in most movies, so fucking reconize.
12
From Hell 2001,  R)
13
Seven (Se7en) 1995,  R)
14
Scream 1996,  R)
15
Thesis (Tesis) 1996,  R)
16
8MM 1999,  R)
17
Cape Fear 1991,  R)
18
The Cell 2000,  R)
19
Psycho 1960,  R)
20
Zodiac 2007,  R)
21
The Silence of the Lambs 1991,  R)
22
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
23
Saw 2004,  R)
Saw
it disturbed me at times, bc of the whole chopping off bodyparts stuff, but i couldn't stop thinking... the puppet thingy guy is TEH pretty!
24
American Psycho 2000,  R)
25
Natural Born Killers 1994,  R)
26
Kalifornia 1993,  R)
27
The Devil's Rejects 2005,  R)
28
House of 1000 Corpses 2002,  R)
29
Falling Down 1993,  R)
30
Baise-Moi 2000,  Unrated)
31
Dolores Claiborne 1995,  R)
32
Single White Female 1992,  R)
33
The Hand That Rocks the Cradle 1992,  R)
34
Monster 2003,  R)
35
The Good Son 1993,  R)
36
Heavenly Creatures 1994,  R)
37
Fatal Attraction 1987,  R)
38
Misery 1990,  R)
39
Basic Instinct 1992,  R)
40
To Die For 1995,  R)
To Die For
the only decent piece of film gus van sant has directed, in my opinnion. look for david cronenberg!
41
Bitter Moon 1992,  R)
42
Identity 2003,  R)
43
Fight Club 1999,  R)
44
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
i was a little girl when i first watched this film, and without anyone saying anything to me, i realised it was the kindof film i wasn't supposed to be watching, but i did still. i was mesmerized by the bizarre situations and raging violence. this movie became a standard about storytelling and the ability of a director to keep you on the edge of your seat at all times, either with suspense, anticipation, angst, or just plainly stunned. the soundtrack is memorable, and not only in the obvious dance scene. as always, dialogue plays an important part, so fast and seemingly vacuous, but always dead-on and absorbing. i particularly like uma in this film with all her noirish glam, i guess i always wanted to be uma after watching this.
45
Reservoir Dogs 1992,  R)
46
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
Koroshiya 1 (Ichi the Killer)
remember the stuff that looks like jizz in the opening sequence with the title of the film in it? well, it ACTUALLY IS JIZZ, or so director takashi miike tells us... (ewww, where did they get that much cum? what they had a bucket they passed around on set?). anyway, i haven't read the manga, so i wouldn't know how accurate it is, but i must confess i was terribly entretained by all those guts flying around. my kindof moovie.
47
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
48
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
49
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
50
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
51
Sin City 2005,  R)
Sin City
really captures the spirit of the graphic novel. in that sense, it keeps the graphic uniformity, while the narrative style is very well paced, and it all adds up to a great momentum.
52
Ronin 1998,  R)
53
Léon (The Professional) 1994,  R)
54
The Crimson Rivers (Les Rivières pourpres) 2000,  R)
55
L.A. Confidential 1997,  R)
56
Dirty Harry 1971,  R)
Dirty Harry
when i grow up, i wanna be inspector harry callahan, mom!
clint being tough, how quaint. pletora of epic one liners. can you see the zodiac reminiscence in the scorpio killer m.o.? anyway, after watching this film you've got to ask yourself one question... do i feel lucky? well, do ya, punk?
57
Wyatt Earp 1994,  PG-13)
58
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
de niro makes for the greatest greatest capone evar. the scene at the trainstation busted my nerves bigtime.
59
Hoffa 1992,  R)
60
JFK 1992,  R)
61
A Few Good Men 1992,  R)
62
The Hunt for Red October 1990,  PG)
63
Men of Honor 2000,  R)
64
Saving Private Ryan 1998,  R)
65
Full Metal Jacket 1987,  R)
66
The Sting 1973,  PG)
67
Rounders 1998,  R)
68
The Rock 1996,  R)
69
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
the greatest trick the devil ever pulled was convincing the world he did not exist. the great trick here is trying to guess who the hell he is.
70
Matando Cabos 2004,  R)
71
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
72
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
73
Thelma & Louise 1991,  R)
74
The Quick and the Dead 1995,  R)
75
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
76
Unforgiven 1992,  R)
77
Fargo 1996,  R)
78
Memento 2000,  R)
79
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
80
Lost Highway 1997,  R)
81
Blue Velvet 1986,  R)
82
Jacob's Ladder 1990,  R)
83
Mulholland Drive 2001,  R)
84
Donnie Darko 2001,  R)
85
Pi 1998,  R)
86
Eraserhead 1977,  R)
Eraserhead
the score made of repetitive, never stopping, drilling harsh noises brought me really close to a nervous breakdown. lynch and i fucking hate babies.
87
Gummo 1997,  R)
88
Amores Perros 2000,  R)
89
Perdita Durango ,  R)
90
Spun 2002,  R)
91
Highway 2001,  R)
92
Trainspotting 1996,  R)
93
Requiem for a Dream 2000,  R)
94
The Acid House 1998,  Unrated)
95
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
a beating was never as pretty as in this kubrick film. watch it now, my droogs.
96
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
97
Reefer Madness (Tell Your Children) (Doped Youth) 1936,  PG)
Reefer Madness (Tell Your Children) (Doped Youth)
most awesomest piece of paranoid propaganda you'll ever see out there. of course, it is only appropiate to get completely fucking sky-high as you watch it to get the full-on movie experience. it makes it funnier. asi que tu dale fuego con fe y entusiasmo, recordando siempre: la mariguana te hace indestructible, ve y haz pendejadas cuando estes grifo.
98
Boogie Nights 1997,  R)
99
Beyond the Valley of the Dolls 1970,  NC-17)
100
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
101
Breakfast on Pluto 2005,  R)
102
Pink Flamingos 1972,  NC-17)
103
Polyester 1981,  R)
104
Cry-Baby 1990,  PG-13)
105
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
106
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) 1965,  Unrated)
107
8 1/2 1963,  Unrated)
108
Fando y Lis (Fando and Lis) 1968,  Unrated)
109
The Trial 1993,  PG-13)
110
Videodrome 1983,  R)
111
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
112
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
waltz among the stars. never thought a space station would waltz so beautifully. never thought a fucking computer could go so wrong. HAL is one of the creppiest bad guys evar. OMG. it's full of stars...
113
Sphere 1998,  PG-13)
114
Dark City 1998,  R)
115
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
116
Twilight Zone: The Movie 1983,  PG)
117
El Topo 1971,  Unrated)
118
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
119
Brazil 1985,  R)
120
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
entretaining enough story, greatGREAT ambiance.
121
Pan's Labyrinth 2006,  R)
122
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
at the risk of sounding mushy, the scene where wynona dances in the snow, was very much... poetic... to me.
123
The Secret Garden 1993,  PG)
124
Big Fish 2004,  PG-13)
125
Toys 1992,  PG-13)
126
Alice in Wonderland 1951,  G)
127
Yellow Submarine 2012,  G)
128
Little Nemo: Adventures in Slumberland 1992,  G)
129
The Animatrix 2003,  Unrated)
The Animatrix
i much more enjoyed these surreal short cuts than the action packed sequels.
130
Spirited Away 2001,  PG)
131
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
132
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
133
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
134
Cool World 1992,  PG-13)
135
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
136
Lolita 1962,  Unrated)
137
Entre las piernas (Between Your Legs) 1998,  Unrated)
138
Secretary 2002,  R)
139
American History X 1998,  R)
140
Falling Angels 2003,  Unrated)
141
Igby Goes Down 2002,  R)
142
Inventing the Abbotts 1997,  R)
143
Lost in Yonkers 1993,  PG)
144
Household Saints 1993,  R)
145
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
146
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
147
Mermaids 1990,  PG-13)
148
The Virgin Suicides 1999,  R)
149
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
i watched this long after the hype. cliched characters turn out to be made of exactly what turns them into cliches and nothing past that. self-centred mean chicks are really just scared, lonely little girls, control freaks have really no grasp of what control really means, and outcasts have OH so much to offer. it really tries too hard to be original. and it's not. it's ok. just ok. even when mendes directs beautifully and creates great ambiance, to me, it came off as a pretentious little piece of hallmark-themed film with a moral.
150
The Dreamers 2003,  NC-17)
151
House of Sand and Fog 2003,  R)
152
The Hours 2002,  PG-13)
153
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) 1982,  R)
154
Sunshine 1999,  R)
155
Good Bye, Lenin 2002,  R)
156
Pirates of Silicon Valley 1999,  Unrated)
157
Thank You For Smoking 2005,  R)
158
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
no hay peor insulto que el olvido.
after analysing this movie, it turned out to be quite terrifying to me.
159
Lost In Translation 2003,  R)
160
Human Nature 2001,  R)
161
Being John Malkovich 1999,  R)
162
I Heart Huckabees 2004,  R)
163
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
164
Day for Night 1973,  PG)
165
Adaptation 2002,  R)
166
About Schmidt 2002,  R)
167
Der Blaue Engel (The Blue Angel) 1930,  Unrated)
168
The Piano Teacher (La Pianiste) 2001,  R)
169
Bad Santa 2003,  R)
170
Harvie Krumpet 2003,  Unrated)
171
My Life Without Me 2003,  R)
172
Tacones Lejanos (High Heels) 1991,  R)
173
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) 1988,  R)
174
Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) 1990,  NC-17)
175
The Other Side of the Bed (El Otro Lado de la Cama) 2002,  R)
176
Kika 1993,  R)
177
Gone With the Wind 1939,  G)
178
Casablanca 1942,  PG)
179
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
180
Citizen Kane 1941,  PG)
181
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
182
The Last of the Mohicans 1992,  R)
183
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999,  R)
184
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
185
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead 1990,  PG)
186
Hamlet 1996,  PG-13)
187
Immortal Beloved 1994,  R)
188
Amadeus 1984,  PG)
189
Barry Lyndon 1975,  PG)
190
The Last Emperor 1987,  PG-13)
191
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
192
Elizabeth 1998,  R)
193
The Madness of King George 1994,  PG-13)
194
The Libertine 2004,  R)
195
Quills 2000,  R)
196
Sense and Sensibility 1995,  PG)
Sense and Sensibility
i know it's soapy but ask me if i give a fuck. la veo cada que la ponen en la tv y lo seguire haciendo hasta que me de la menopausia y ya no pueda encontrar nada disfrutable en la vida.
197
Finding Neverland 2004,  PG)
198
The Remains of the Day 1993,  PG)
199
Schindler's List 1993,  R)
200
The Pianist 2002,  R)
201
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
Downfall (Der Untergang)
quite claustrophobic and grim. cool depiction of what must have been hitler's character when he saw his cause lost.
202
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
203
For the Boys 1991,  R)
204
A League of Their Own 1992,  PG)
A League of Their Own
hey, what can i say? i love baseball, and i'm a chick.
205
Field of Dreams 1989,  PG)
206
The Sandlot 1993,  PG)
207
War of the Buttons 1994,  PG)
208
Radio Flyer 1992,  PG-13)
209
Stand by Me 1986,  R)
210
The Color Purple 1985,  PG-13)
211
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
212
Driving Miss Daisy 1989,  PG)
213
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
214
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
215
The Green Mile 1999,  R)
216
The Shawshank Redemption 1994,  R)
217
In the Name of the Father 1993,  R)
218
The Elephant Man 1980,  PG)
219
Awakenings 1990,  PG-13)
220
Forrest Gump 1994,  PG-13)
221
Rain Man 1988,  R)
222
Shine 1996,  PG-13)
223
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
224
The Aviator 2004,  PG-13)
225
With Honors 1994,  PG-13)
226
Dead Poets Society 1989,  PG)
227
Good Will Hunting 1997,  R)
228
Mr. Holland's Opus 1995,  PG)
229
Scent of a Woman 1992,  R)
230
Dancer in the Dark 2000,  R)
231
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
232
Billy Elliot 2001,  R)
233
Flawless 1999,  R)
234
The Joy Luck Club 1993,  R)
235
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
236
The Pillow Book 1996,  NC-17)
237
Great Expectations 1998,  R)
238
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
239
Pleasantville 1998,  PG-13)
240
Carrie 1976,  R)
241
The Craft 1996,  R)
242
Poltergeist 1982,  PG)
243
Sleepy Hollow 1999,  R)
244
The Devil's Advocate 1997,  R)
245
The Ninth Gate 1999,  R)
246
Rosemary's Baby 1968,  R)
247
The Omen 2006,  R)
248
The Exorcist 1973,  R)
249
Stigmata 1999,  R)
250
Hellraiser 1987,  R)
251
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
Thirteen Ghosts (13 Ghosts)
don't nag me, i think the character design was cool. verily.
252
Friday the 13th 1980,  R)
253
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
254
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
255
The Ring 2002,  PG-13)
256
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
no really, even when the whole dead ppl walking and creepy kid being creepy around dead ppl walking thing has been overdone to ultimate boredom, i must confess, this must be like a highlight in all the "obscure" films of this sort. when i first watched it, it creeped the shit out of me, srsly. and this being one of the first films of shama-lamma that i was exposed to, i never saw the plot twist coming.
257
The Others 2001,  PG-13)
258
The Blair Witch Project 1999,  R)
259
Cannibal Holocaust 1979,  NC-17)
260
The Brood 1979,  R)
261
Day of the Dead 1985,  Unrated)
262
Dawn of the Dead 1978,  R)
263
Dawn of the Dead 2004,  R)
264
Rabid 1977,  R)
Rabid
http://www.flixster.com/static/images/done.gif
http://www.flixster.com/static/images/done.gif
265
The Howling 1981,  R)
266
An American Werewolf in London 1981,  R)
267
Child's Play 1988,  R)
268
Pet Sematary 1989,  R)
269
The People Under The Stairs 1991,  R)
270
The Hills Have Eyes 1977,  R)
271
The Hills Have Eyes 2006,  R)
272
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
wooooo! dance salma dance! man, the snake dance was the shit!
273
Vampires 1998,  R)
274
Cronos 1993,  R)
275
Interview with the Vampire 1994,  R)
276
The Shining 1980,  R)
277
Dead Ringers 1988,  R)
Dead Ringers
one of the most unsettling films i have ever seen. it managed to keep me quite uncomfortable during the whole time, and then when it finally was over, i wanted the anguish to go on, it was awful, i loved it.
278
Mary Shelley's Frankenstein 1994,  R)
279
The Crow 1994,  R)
280
Blade 1998,  R)
281
The Matrix 1999,  R)
282
Highlander 1986,  R)
283
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) 1991,  R)
284
Hellboy 2004,  PG-13)
Hellboy
never really read the comic. i enjoyed the necronomicon references and the whole satanic plot theory behind the nazi movement. is it just me or hellboy really looks like ted danson?
285
Batman 1989,  PG-13)
286
Batman Returns 1992,  PG-13)
287
Superman 1978,  PG)
288
Superman II 1981,  PG)
289
Superman Returns 2006,  PG-13)
290
Braveheart 1995,  R)
291
Gladiator 2000,  R)
292
300 2007,  R)
293
El Mariachi 2001,  R)
294
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
295
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
296
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
297
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
298
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
299
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
300
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
301
Tango & Cash 1989,  R)
302
Shaft 2000,  R)
303
Die Hard 1988,  R)
304
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
305
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
306
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
307
Lethal Weapon 1987,  R)
308
Lethal Weapon 2 1989,  R)
309
Lethal Weapon 3 1992,  R)
310
Lethal Weapon 4 1998,  R)
311
Rocky 1976,  PG)
312
Rocky II 1979,  PG)
313
Rocky III 1982,  PG)
314
Rocky IV 1985,  PG)
315
Hero 2002,  PG-13)
Hero
not too much into the whole story but loved the photography
316
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
317
Bloodsport 1986,  R)
318
Kickboxer 1989,  R)
319
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
320
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
321
Rambo III 1988,  R)
322
Demolition Man 1993,  R)
323
RoboCop 1987,  R)
324
Robocop 2 1990,  R)
325
The Terminator 1984,  R)
326
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
327
Predator 1987,  R)
328
Predator 2 1990,  R)
329
Alien 1979,  R)
330
Aliens 1986,  R)
331
Alien3 1992,  R)
332
Alien Resurrection 1997,  R)
333
Cube 1997,  R)
334
The Game 1997,  R)
335
Vertigo 1958,  PG)
Vertigo
ok, hitchcock (creep/genius), as most directors do, indulges his obsession in his flms. and since he had an obsession with obsessive behaviour (among other things) this film turns out to be very intriguing, and a bit voyeurist if you like, being that we peephole and eavesdrop on a case of acute obsession in progress. tip: look for all the spiral-like motifs in the film. carlota... carlota valdes... i will make you her!!! creep...
336
Mary Reilly 1996,  R)
337
Eyes Wide Shut 1999,  R)
338
The Client 1994,  PG-13)
339
Risky Business 1983,  R)
340
The Graduate 1967,  PG)
341
Mighty Aphrodite 1995,  R)
342
Annie Hall 1977,  PG)
Annie Hall
"Sex with you is really a Kafka-esque experience..." LOL, stupid useless artistoid philosophers...
allen perfectly mocks everything the way it was meant to by the gods.
343
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
344
Shadows and Fog 1991,  PG-13)
345
Manhattan 1979,  R)
346
The First Wives Club 1996,  PG)
347
Without a Clue 1988,  PG)
348
Big 1988,  PG)
349
Joe Versus the Volcano 1990,  PG)
350
Heart and Souls 1993,  PG-13)
351
The Birdcage 1996,  R)
352
The Paper 1994,  R)
353
Sister Act 1992,  PG)
354
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
355
Quick Change 1990,  R)
356
Hero (Accidental Hero) 1992,  PG-13)
357
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
358
The Witches of Eastwick 1987,  R)
359
Wag the Dog 1997,  R)
360
Swimming with Sharks 1994,  R)
361
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
362
Bowling for Columbine 2002,  R)
363
Super Size Me 2003,  PG-13)
364
This Is Spinal Tap 1984,  R)
This Is Spinal Tap
fucking ace. it's so well manipulated, some can't tell it's actually a mockumentary. in their own words, there's a fine line between stupid and clever, and this film walks it proudly. these shallow, self centred, self indulgent asses with an oversized ego are but a satyre of actual shallow, self centred, self indulgent asses with an oversized ego that could very well belong to any random rock band. and that's what makes it so fucking funny. he plays with his teeth, sounds familiar? the bit about the stonehenge scenario is hillarious. as long as there's, you know, sex and drugs, i can do without the rock and roll.
365
Woodstock - 3 Days of Peace & Music 1970,  R)
366
The Rose 1979,  R)
367
Rock Star 2001,  R)
368
Walk the Line 2005,  PG-13)
369
Crossroads 1986,  R)
Crossroads
i always knew steve vai was hell sent.
370
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
music stands for everything that's true, for everything good in this world. it brings out the best in all of us, may we be saints or lawyers. aganist all odds, aganist spiritual poverty, aganist angry wives and nazis, the most awesome of all super anti-heroes, from calumet city illinois, the show band of joliet jake and elwood blues... the blues brothers. please ladies and gentlemen, help yourselves to this distinct pleasure.
371
Dragnet 1987,  PG-13)
372
M*A*S*H (MASH) 1970,  PG)
373
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
374
Kelly's Heroes 1970,  PG)
375
Stripes 1981,  R)
376
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
377
Doc Hollywood 1991,  PG-13)
378
Groundhog Day 1993,  PG)
379
Scrooged 1988,  PG-13)
380
Caddyshack 1980,  R)
381
Back to School 1986,  PG-13)
382
1941 1979,  PG)
383
Uncle Buck 1989,  PG)
384
Cool Runnings 1993,  PG)
385
My Cousin Vinny 1992,  R)
386
The Addams Family 1991,  PG-13)
387
Addams Family Values 1993,  PG-13)
388
Frankenweenie 1992,  PG)
389
Vincent 1982,  G)
390
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
michael keaton being histeric. elfie's soundtrack good as ever, brings a sense of dynamism and euphoria that perfectly reflects what beetlejuice, the afterlife and the unworld mean in burtonian mythology.
391
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
392
Ghostbusters 1984,  PG)
393
Ghostbusters 2 1989,  PG)
394
The Evil Dead 1981,  R)
395
Evil Dead 2 1987,  R)
396
Army of Darkness 1993,  R)
397
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
398
Jaws 1975,  PG)
399
Jurassic Park 1993,  PG-13)
400
Planet of the Apes 1968,  G)
401
Gremlins 1984,  PG)
402
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
403
Critters 1986,  PG-13)
404
Attack of the Killer Tomatoes! 2009,  PG)
405
Return of the Killer Tomatoes! 1988,  PG)
406
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
407
Idle Hands 1999,  R)
408
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
409
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
410
The Fifth Element 1997,  PG-13)
411
Starship Troopers 1997,  R)
412
Independence Day 1996,  PG-13)
413
Men in Black 1997,  PG-13)
414
The Abyss 1989,  PG-13)
415
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
416
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
417
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
418
Spaceballs 1987,  PG)
419
Three Amigos! 1986,  PG)
420
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
421
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
422
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
423
Vegas Vacation 1997,  PG)
424
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
425
Airplane! 1980,  PG)
426
Hot Shots! 1991,  PG-13)
427
Hot Shots! Part Deux 1993,  PG-13)
428
Another Stakeout 1993,  PG-13)
429
Grease 1978,  PG)
430
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
431
The Breakfast Club 1985,  R)
432
Detroit Rock City 1999,  R)
433
Wayne's World 1992,  PG-13)
434
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
435
Up in Smoke 1978,  R)
436
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
437
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
438
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
439
Back to the Future 1985,  PG)
440
Back to the Future Part II 1989,  PG)
441
Back to the Future Part III 1990,  PG)
442
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
443
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
444
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
445
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
446
Kung Pow! Enter the Fist 2002,  PG-13)
447
School of Rock 2003,  PG-13)
448
Zoolander 2001,  PG-13)
449
Little Nicky 2000,  PG-13)
450
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
451
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
452
La Ley de Herodes (Herod's Law) 2000,  R)
453
Little Saints (Santitos) 1999,  R)
454
Death to Smoochy 2002,  R)
455
Todo el poder (Gimme the Power) 1999,  R)
456
The Full Monty 1997,  R)
457
Office Space 1999,  R)
458
The Big Lebowski 1998,  R)
459
Clerks 1994,  R)
460
Chasing Amy 1997,  R)
461
Hocus Pocus 1993,  PG)
462
The Witches 1990,  PG)
463
Mary Poppins 1964,  G)
464
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
465
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
466
The Goonies 1985,  PG)
467
Jumanji 1995,  PG)
468
The Mummy 1999,  PG-13)
469
Splash 1984,  PG)
470
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
pepe lepeu + keith richards = capt. jack sparrow.
471
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
472
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
473
The Three Musketeers 1993,  PG)
474
Hook 1991,  PG)
475
The Adventures of Baron Munchausen 1989,  PG)
476
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
477
The Last Unicorn 1982,  G)
478
Darby O'Gill and the Little People 1959,  G)
479
The Sword in the Stone 1963,  G)
480
The Neverending Story 1984,  PG)
481
Fantasia 1940,  G)
482
Peter Pan 1953,  G)
483
The Little Mermaid 1989,  G)
484
Cinderella 1950,  G)
485
Beauty and the Beast 1991,  G)
486
Dumbo 1941,  G)
487
Pinocchio 1940,  G)
488
Lilo & Stitch 2003,  G)
489
The Lion King 1994,  G)
490
The Jungle Book 1967,  G)
491
The Emperor's New Groove 2000,  G)
492
Space Jam 1996,  PG)
493
Monsters, Inc. 2001,  G)
494
The Incredibles 2004,  PG)
495
Toy Story 1995,  G)
496
Toy Story 2 1999,  G)
497
Sleeping Beauty 1959,  G)
498
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
499
The Omen 1976,  R)
500
Bully 2001,  R)
501
Buffalo 66 1998,  R)
502
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
not the best one, but it's still indy and i love him.
503
Carlito's Way 1993,  R)
504
The Dark Knight 2008,  PG-13)
505
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) 1971,  R)
506
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973,  R)
507
Enter the Dragon 1973,  R)
508
The Darjeeling Limited 2007,  R)
The Darjeeling Limited
I LOVE YOU BUT I'M GONNA MACE YOU IN THE FACE!! oh, how i share that feeling...
509
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
510
Running With Scissors 2003,  R)
511
Let the Right One In 2008,  R)
512
Burn After Reading 2008,  R)
513
Kick-Ass 2010,  R)
514
Scott Pilgrim vs. the World 2010,  PG-13)
515
Hot Fuzz 2006,  R)
516
Dick Tracy 1990,  PG)
517
Desperado 1995,  R)
518
Shaun of the Dead 2004,  R)
519
The Green Hornet 2011,  PG-13)
520
Batman Begins 2005,  PG-13)
521
Zombieland 2009,  R)
522
Watchmen 2009,  R)
523
Sherlock Holmes 2009,  PG-13)
524
A Serious Man 2009,  R)
525
What Have I Done to Deserve This? (Qu he hecho yo para merecer esto!!) 1984,  Unrated)
526
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
527
Snatch 2001,  R)
528
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
well, robert downey makes for a good tony stark, and even when it could be heavier a movie we don't get to see any puppy kissing. and fortunately the leave obnoxious mrs. pepper and the whole affaire out of the way muchly, which i appreciate to no end bc lately all we get to see in hero movies is either the stupid ass damisell in distress being all distressful or mushful. i, for one, am very pleased.
529
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
530
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
531
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
532
RocknRolla 2008,  R)
533
Empire of the Sun 1987,  PG)
534
Ip Man 2010,  R)
535
Legend of the Fist: The Return of Chen Zhen 2010,  R)
536
Ip Man 2: Legend of the Grandmaster 2010,  R)
537
Pontypool 2008,  PG)
538
The Seven Year Itch 1955,  Unrated)
539
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
540
Gentlemen Prefer Blondes 1953,  Unrated)
541
Monkey Business 1952,  PG)
542
The Fisher King 1991,  R)
543
The Imaginarium of Doctor Parnassus 2009,  PG-13)
544
Silent Hill 2006,  R)
545
Drag Me to Hell 2009,  PG-13)
546
That Thing You Do! 1996,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments