Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ddking's Rating My Rating
1
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
I think one of Jim Carey's BEST!! This is a great movie!!!!
2
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
Even though it slightly differs from the book, I love this movie. Really beautiful, cute, funny. Whoopi can only pull this off. Makes me cry at the end.
3
Drumline 2002,  PG-13)
Drumline
I LOVE this movie! It's like Nick Cannon's 8 Mile. Love the music, the scenes, and coming together with the struggle of the characters.
4
Evita 1996,  PG)
Evita
Tugs at you!!! Beautiful movie, music, everything!
5
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
EVERYTHING YOU WANT IN A MOVIE!!! MY FAVORITE!
6
The Forgotten 2004,  PG-13)
The Forgotten
I LOVE this movie. I love the idea of it, the science-fiction feel that aliens have taken us. Just... awesome. Good movie.
7
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
EXCELLENT.
8
Holes 2003,  PG)
Holes
I love this movie!! All about irony and fate. Excellent, even if it is more for kids.
9
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
Another INCREDIBLE animation picture. Love it.
10
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
This is SO not just a chick flick! Cute, sassy, with a real plot and story line. Excellent!
11
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
Jim Carey's best earliest work aside from Ace Ventura! The takes at the end crack you up the most!
12
A Little Princess 1995,  G)
A Little Princess
Beautiful, beautiful story and one of the best to ever watch.
13
Little Black Book 2004,  PG-13)
Little Black Book
I love this movie!! All about the girl finding out about her bf's previous relationships. A good Brittany Murphy film.
14
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
This move kicks ass and actually has a good moral! The humor is so great.
15
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
Monster-in-Law
This was such a good movie! Must see for its comedy! Jane Fonda is BACK! And Jennifer is so perfect for this role! I loved it!!!
16
My Cousin Vinny 1992,  R)
My Cousin Vinny
OHHHH MAN!!! TOO FUNNY AND THE ENDING IS AWESOME!!!
17
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
MAKES ME CRY EVERY TIME! I will never stop loving this movie. Exquisite and beautiful and extremely well written. Love it.
18
Panic Room 2002,  R)
Panic Room
This movie freaks you out with the outlandish characters! Good movie.
19
Phone Booth 2003,  R)
Phone Booth
Oh, man, KEEPS YOU ON YOUR TOES THE ENTIRE TIME! One the real, ultimate suspense movies, AND it teaches you a lesson!
20
The Prince of Egypt 1998,  PG)
The Prince of Egypt
LOVE the music. LOVE the drama, the scenes, the dialogue. I just love this movie. And the actor voices match perfectly. LOVE IT!
21
Ray 2004,  PG-13)
Ray
WOW. This goes deeper into his childhood and background more than you imagined! Jamie Foxx is AMAZING!!
22
Red Eye 2005,  PG-13)
Red Eye
THE WHOLE IN THE AIRPLANE SCENE I CAN'T GET ENOUGH OF! The only thing I didn't like was how CHEEZY it was that he was "wheezing"! Ugh!
23
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
This is just a beautiful movie. There's nothing more I can say about it. Really. Must see this.
24
Rent 2005,  PG-13)
Rent
There were only a few parts I felt were fake (like with Mimi at the end), otherwise, EXCELLENT music, characters, dancing, instrumentals... everything. I could watch this over and over.
25
Signs 2002,  PG-13)
Signs
I love this movie!!! All about irony and creepy stuff happening and just... WOW.
26
The Village 2004,  PG-13)
The Village
I LOVED it. The suspense and most of all, the M. Night Shyamalan TWISTS!! I love Joaquin and Bryce's chemistry! Excellent movie!
27
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
I liked this movie. I know a lot of people probably wouldn't because it's like the 100th version, but I still liked it. Freaky and dramatic.
28
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
I actually thought this was a pretty good movie. The end threw me with the battles. I think Eminem is a music genius. The beginning of the story and the thing with Britney Murphy sorta took away from it. I liked to see him get into the music.
29
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
One of the best love stories ever. Takes the tale to a real, true and romantic level. 5 stars. Just wonderful.
30
Balto 1996,  G)
Balto
Oh, man. TRULY A CLASSIC. My all time favorite. I can't get enough of this movie. Just.... wow.
31
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
This movie is dark and creepy and definitely not Rated G. Excellent, mind-twisting script and an ending you didn't see coming.
32
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Love the humor, the drama, the action, the adventure, and esp. the CHARACTERS!
33
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
ONE OF MY FAV. MOVIES OF ALL TIME!! There was something about this that I just... loved it!! I'd give it 10/10 if I could!
34
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
Oh, man. BEAUTIFUL, funny, heart-breaking AND heart-warming story. EXCELLENT CAST.
35
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
Excellent movie! I love the cast, the action, the dry humor, everything!
36
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
I actually liked this more than the first just a little bit! The mask/fighting scene was awesome! Ties in with everything in the beginning. I loved it.
37
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
I cry every time. Beautiful movie. Beautiful.
38
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
EXCELLENT movie and song-writing! Could watch this forever! Kinda creepy too with all the ghoulish stuff. Love this movie.
39
Serendipity 2001,  PG-13)
Serendipity
I love this movie! All about fate!! Best romance and all about what can happen over so little of time.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments