My Favorite Movies


  dcs1978's Rating My Rating
1
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
First half is the real half...
2
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
3
Saving Private Ryan 1998,  R)
4
Casualties of War 1989,  R)
5
We Were Soldiers 2002,  R)
We Were Soldiers
It's not Braveheart, but what is?
6
Heartbreak Ridge 1986,  R)
7
Universal Soldier 1992,  R)
8
Soldier's Girl 2003,  R)
9
Mister Roberts 1955,  Unrated)
10
Starship Troopers 1997,  R)
Starship Troopers
Casper Van Diem, Denise Richard, NPH and killing lots of Bugs...I love it!
11
G.I. Joe: The Movie 1986,  G)
G.I. Joe: The Movie
Excellect cartoon from the era of the last good Saturday morning cartoons and the catalyst for childhood military fetishes ;)
12
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
13
Three Kings 1999,  R)
14
The Last Castle 2001,  R)
15
Jarhead 2005,  R)
16
Shaka Zulu - Last Great Warrior 2005,  R)
17
The Boys in Company C 1977,  R)
The Boys in Company C
This is the movie that started it all for "The Gunny" and the inspiration that led Kubrick to make one of the best casting choices in history. Though not quite as good as FMJ, it is still a must see and a good movie.
18
The Tuskegee Airmen 1995,  PG-13)
19
Force 10 from Navarone 1978,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments