Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  DCroswhite's Rating My Rating
1
300 2007,  R)
300
One of the best movies ever made!
2
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
riveting movie, done very well.
3
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Awesome movie, battle scenes are brutal. Mel is a great Wallace.
4
Gladiator 2000,  R)
5
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999,  R)
6
Gangs of New York 2002,  R)
7
The 13th Warrior 1999,  R)
8
The Patriot 2000,  R)
9
Cromwell 1970,  G)
10
Troy 2004,  R)
11
The Gospel of John ,  G)
12
Luther 2003,  PG-13)
13
The Boondock Saints 2000,  R)
14
Lonesome Dove 2002,  Unrated)
15
Tombstone 1993,  R)
16
3:10 to Yuma 2007,  R)
17
Open Range 2003,  R)
18
Equilibrium 2002,  R)
19
Casino Royale 2006,  PG-13)
20
Casino 1995,  R)
21
The Godfather 1972,  R)
22
Scarface 1983,  R)
23
American Gangster 2007,  R)
American Gangster
Denzel gives Tony Montana a run for best gangster.
24
GoodFellas 1990,  R)
25
The Departed 2006,  R)
26
Invincible 2006,  PG)
Invincible
This was a great movie, I wasn't really interested because Disney usually destroys films like these. But a buddy let me borrow it and i loved it!
27
Platoon 1986,  R)
28
Saving Private Ryan 1998,  R)
29
Black Hawk Down 2001,  R)
30
We Were Soldiers 2002,  R)
31
The Great Raid 2005,  R)
32
American History X 1998,  R)
33
The Breakfast Club 1985,  R)
34
Batman Begins 2005,  PG-13)
35
Office Space 1999,  R)
36
The Hudsucker Proxy 1994,  PG)
37
The Shawshank Redemption 1994,  R)
38
Hellboy 2004,  PG-13)
39
Sin City 2005,  R)
40
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
41
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
42
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
43
V for Vendetta 2006,  R)
44
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
45
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
46
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
47
The Matrix 1999,  R)
48
Fight Club 1999,  R)
49
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
50
Evan Almighty 2007,  PG)
51
Kung Pow! Enter the Fist 2002,  PG-13)
Kung Pow! Enter the Fist
the most Oedekerk you can get in one film.
52
All Thumbs 2002,  Unrated)
53
Thumb Wars 1999,  Unrated)
54
Bat Thumb 2001,  Unrated)
55
The Blair Thumb 2001,  Unrated)
56
Barnyard: The Original Party Animals 2006,  PG)
57
Nothing to Lose 1997,  R)
58
High Strung 1991,  PG)
59
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
60
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Classic beginning to one of the greatest franchises.
61
Back to the Future Part II 1989,  PG)
62
Back to the Future Part III 1990,  PG)
63
Ed Wood 1994,  R)
64
Benny & Joon 1993,  PG)
65
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
66
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
First film i ever saw, and it was in a drive thru.
67
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
A childhood memory in a film.
68
The Rocketeer 1991,  PG)
69
Ghostbusters 1984,  PG)
70
Ghostbusters 2 1989,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments