Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  dcc93's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Best of all three! LOVE IT OMG johnny depp/jack sparrow was awesome in it and hilarious of course!
2
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Absolutely with my whole life Love It!!!
3
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I loved this movie it was the bomb
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
5
Benny & Joon 1993,  PG)
6
Finding Neverland 2004,  PG)
7
Nick of Time 1995,  R)
8
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
9
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
10
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
11
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
13
Men in Black 1997,  PG-13)
14
X-Men 2000,  PG-13)
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
17
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
18
Rent 2005,  PG-13)
19
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
I love it!
21
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Great movie!
22
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
23
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
24
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
25
Galaxy Quest 1999,  PG)
26
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
27
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Loved the movie thought it was great but me being such a sucker i cried through most of the movie not that it was sad but seeing Heath Ledger in his last movie and it being a hit brought the tears on. I recommed everyone see it! Loved that two-face was in it but didnt like that he died right away when batman did the same thing and got right back up.....kind of weird but good. Loved the moral on it and didnt like that batman took the blame for Harvey Dent I really dont think people are that dumb but i got what he was gettin at. Wondering how they are gonna put joker in the next one since they didnt kill him but the actor is gone.....strange but hope they dont try to get another actor to do it that wouldnt be right.....Anyway all together GREAT MOVIE!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments