My Favorite Movies
| dboshart1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Hustler 1961, Unrated) |
|
| 2 |
Cape Fear 1962, Unrated) |
|
| 3 |
Goldfinger 1964, PG) |
|
| 4 |
The African Queen 1952, Unrated) |
|
| 5 |
The Caine Mutiny 1954, Unrated) |
|
| 6 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 7 |
To Kill A Mockingbird 1962, Unrated) |
|
| 8 |
The Outlaw Josey Wales 1976, PG) |
|
| 9 |
The Magnificent Seven 1960, R) |
|
| 10 |
Papillon 1973, PG) |
|
| 11 |
North by Northwest 1959, Unrated) |
|
| 12 |
The Grapes of Wrath 1940, Unrated) |
|
| 13 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957, Unrated) |
|
| 14 |
The Man Who Shot Liberty Valance 1962, Unrated) |
|
| 15 |
The Greatest Show on Earth 1952, R) |
|
| 16 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 17 |
Psycho 1960, R) |
|
| 18 |
The Apartment 1960, Unrated) |
|
| 19 |
Raging Bull 1980, R) |
|
| 20 |
A Hard Day's Night 1964, G) |
|
| 21 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 22 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |






















