My Favorite Movies


  1. dblhunter21
  2. sam

Give list a short description

  dblhunter21's Rating My Rating
1
Tears of the Sun 2003,  R)
Tears of the Sun
so cul movie! i luv it
2
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
super cul
3
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
A movie of all the time! Doesnt it explain gals in some way? I love this movie a lot! a lot! a lot!
4
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
super cul! really funny movie
5
Shrek 2001,  PG)
6
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
not as much as part 1, but yes, it is nice movie 2!
7
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
I am his fun n his moviez make a lot of sense...i like a beautiful mind better than gladiator, but gladiator is quite cul too.
8
Scary Movie 2 2001,  R)
9
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
so cul movie
10
Don't Say a Word 2001,  R)
Don't Say a Word
nice movie!
11
The Gods Must Be Crazy 1981,  PG)
The Gods Must Be Crazy
very funny!
12
Cheaters ,  Unrated)
Cheaters
nice!
13
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
Mr. Deeds
i luv adams moviez!
14
Rat Race 2001,  PG-13)
15
The Mask 1994,  PG-13)
The Mask
i luv dat movie
16
Most Wanted 1997,  R)
17
Runaway Jury 2003,  PG-13)
Runaway Jury
thumbs up!
18
Chicken Run 2000,  G)
Chicken Run
pretty funny!
19
The General's Daughter 1999,  R)
The General's Daughter
probably de best movie of travolta!
20
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
i luv dis movie !
21
Along Came Polly 2004,  PG-13)
Along Came Polly
so cul by my fav actors!
22
Office Space 1999,  R)
Office Space
wish my 2 damn bosses c dis movie n fix de workin environment!
23
The Perfect Man 2005,  PG)
The Perfect Man
Just another nice movie!
24
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
nice movie....
25
Shall We Dance 2004,  PG-13)
26
Men of Honor 2000,  R)
27
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
am not suspense fan, but this movie did hit me up
28
Original Sin 2001,  R)
Original Sin
one of the most attractive romantic crime moviez
29
You've Got Mail 1998,  PG)
30
Pride and Prejudice 2005,  PG)
31
Boat Trip 2003,  R)
Boat Trip
Hahaha...very funny
32
Accepted 2006,  PG-13)
Accepted
very funny and life-like!
33
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
leonard's best movie
34
Black Knight 2001,  PG-13)
Black Knight
so funny
35
Higher Learning 1995,  R)
Higher Learning
true movie
36
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
just another special movie of denzel
37
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
I Now Pronounce You Chuck and Larry
very cool, meaningful, n funny
38
Jump In! 2007,  Unrated)
Jump In!
pretty nice...
39
The Break-Up 2006,  PG-13)
The Break-Up
one of the best movies i ever saw!
40
The Ron Clark Story (The Triumph) 2006,  PG)
The Ron Clark Story (The Triumph)
i luv dat movie very much....nice movie perry
41
American Pie 1999,  R)
American Pie
cul movie....
42
American Pie 2 2001,  R)
43
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid 2004,  PG-13)
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid
the best of its kind!
44
Perfect Stranger 2007,  R)
Perfect Stranger
how often do we c special movies like this by great actor n actress like them?
45
Simone (S1m0ne) 2003,  PG-13)
Simone (S1m0ne)
u might not wanna miss this...
46
Beyond Borders 2003,  R)
Beyond Borders
Knowing Ethiopia and having a clear image of the 1984 hunger and draught, the decision of the west to killin the ppl cos their gov is not their ally, I watched this movie with great happiness. I mean, how often do we see movies that have got clear messages to the world, unitin civilians and educatin the ignorant? Good job guys. Hope the world had understood the message there! You will always been in my shelf.
47
Instinct 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments