My Favorite Movies
These are not in any order except for Halloween being number 1
| daynadadiva's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Halloween 1978, R)
"Halloween" |
|
| 2 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 3 |
Gilda 1946, PG)
"Gilda" is one of those Hollywood treasures I can watch over and over again, it's like a favorite song. |
|
| 4 |
Running With Scissors 2003, R)
Running with Scissors has become one of my favorite movies. |
|
| 5 |
Hysterical Blindness 2002, Unrated)
"Hysterical Blindness" Is such a good movie because its so accurate and honest plus the performances are amazing. |
|
| 6 |
Rebecca 1940, Unrated)
Rebecca |
|
| 7 |
Dying Young 1991, R)
"Dying Young" The soundtrack alone is enough to make you watch this movie over and over again. Why not just buy the soundtrack? You might ask, the scenes' and the music fit together like a beautiful puzzle and its cinematic magic to watch the music and the scenery in unison. |
|
| 8 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 9 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 10 |
Freaks 1932, Unrated) |
|
| 11 |
My Life in Pink (Ma Vie en Rose) 1997, R)
"Ma Vie En Rose" Is the story of a little boy named "Ludovic" who desperately wants to be a girl. |
|
| 12 |
Tim 1981, PG)
"Tim" |
|
| 13 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 14 |
Thank God It's Friday 2006, PG)
"Thank God It's Friday" has the best disco soundtrack ever.. Much better than Saturday Night Fever. |
|
| 15 |
The Texas Chainsaw Massacre 1974, R) |
|
| 16 |
Imitation of Life 1958, Unrated) |
|
| 17 |
Terms of Endearment 1983, PG) |
|
| 18 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 19 |
Wuthering Heights 1939, G) |
|
| 20 |
Dark Victory 1939, Unrated) |
|
| 21 |
Mildred Pierce 1945, Unrated) |
|
| 22 |
Lady Sings the Blues 1972, R) |
|
| 23 |
To Kill A Mockingbird 1962, Unrated) |
|
| 24 |
Stella Dallas 1937, Unrated) |
|
| 25 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 26 |
Transporter 2 2005, PG-13) |
|
| 27 |
Transporter 3 2008, PG-13) |
|
| 28 |
Mahogany 1975, PG) |
|
| 29 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 30 |
All About Eve 1950, PG) |
|
| 31 |
Donnie Darko 2001, R)
What can one say about Donnie Darko ? |
|
| 32 |
The Bridges of Madison County 1995, PG-13) |
|
| 33 |
Back Street 1961, Unrated) |
|
| 34 |
Mr. Skeffington 1944, Unrated) |
|
| 35 |
Bad Education (La Mala educación) 2004, NC-17) |
|
| 36 |
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999, R) |
|
| 37 |
Wrong Turn 2003, R)
"Wrong Turn" Is one of the most enjoyable recent horror movies I have seen. |
|
| 38 |
Wrong Turn 2: Dead End 2007, Unrated)
Wrong Turn 2 |
|
| 39 |
Speedway Junky 1998, R) |
|
| 40 |
Frontière(s) (Frontier(s)) 2007, NC-17)
Frontier(s) Is a fabulous horror movie.. |
|
| 41 |
Trick 1999, R) |
|
| 42 |
Going to Pieces: The Rise and Fall of the Slasher Film 2006, Unrated)
Going To Pieces"The rise and Fall of the Slasher" |
|
| 43 |
Black Christmas 1974, R) |
|
| 44 |
The Deep End 2001, R) |
|
| 45 |
In Cold Blood 1967, R) |
|
| 46 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 47 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 48 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 49 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 50 |
A Time to Kill 1996, R) |
|
| 51 |
The Nutty Professor 1996, PG-13) |
|
| 52 |
Nutty Professor II - The Klumps 2000, PG-13) |
|
| 53 |
Suspicion 1941, Unrated) |
|
| 54 |
The Women 1939, Unrated) |
|
| 55 |
The Postman Always Rings Twice 1946, Unrated) |
|
| 56 |
A.I. Artificial Intelligence 2001, PG-13) |
|
| 57 |
Adaptation 2002, R) |
|
| 58 |
Boogie Nights 1997, R) |
|
| 59 |
The Velocity of Gary 1998, R) |
|
| 60 |
The Cure 1995, PG-13) |
|
| 61 |
Extremities 1986, R) |
|
| 62 |
Mommie Dearest 1981, PG) |
|
| 63 |
Humoresque 1946, Unrated) |
|
| 64 |
Now, Voyager 1942, Unrated) |
|
| 65 |
Untamed Heart 1993, PG-13) |
|
| 66 |
Audition (Ôdishon) 1999, R) |
|
| 67 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 68 |
The Wrestler 2008, R)
The Wrestler put a choke hold on me from the beginning and never let up. |
|
| 69 |
Slumdog Millionaire 2008, R)
"Slumdog Millionaire" is nothing short of Genius and brilliant. |
|
| 70 |
Big Eden 2000, PG-13) |
|
| 71 |
Bully 2001, R) |
|
| 72 |
How To Marry A Millionaire 1953, Unrated) |
|
| 73 |
How to Make an American Quilt 1995, PG-13) |
|
| 74 |
The Other Side of Midnight 1977, R) |
|
| 75 |
The Long Kiss Goodnight 1996, R) |
|
| 76 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 77 |
Lethal Weapon 1987, R) |
|
| 78 |
Midnight Cowboy 1969, R) |
|
| 79 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 80 |
Taken 2008, PG-13) |
|
| 81 |
Southern Comfort 1981, R) |
|
| 82 |
Doubt 2008, PG-13) |
|
| 83 |
Madea's Family Reunion 2002, PG-13) |
|
| 84 |
Diary of a Mad Black Woman 2005, PG-13) |
|
| 85 |
Looking for Mr. Goodbar 1977, R) |
|
| 86 |
Casino 1995, R) |
|
| 87 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 88 |
Home Alone 1990, PG) |
|
| 89 |
Different For Girls 1996, R) |
|
| 90 |
Soldier's Girl 2003, R) |
|
| 91 |
Fatal Attraction 1987, R) |
|
| 92 |
The Elephant Man 1980, PG) |
|
| 93 |
Elephant 2003, R) |
|
| 94 |
Valley of the Dolls 1967, PG-13) |
|
| 95 |
Gods and Monsters 1998, R) |
|
| 96 |
The Tripper 2007, R)
The Tripper |
|
| 97 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 98 |
Santa sangre (Holy Blood) 1989, R)
"Santa Sangre" |
|
| 99 |
Dying Breed 2008, R)
"Dying Breed" was one of the better films of the 8 Films To Die For. |
|
| 100 |
Spiral 2007, PG-13)
Spiral was nothing short of genius. |
|
| 101 |
Trick 'r Treat 2006, R)
I just watched Trick 'r Treat and thought it was very original and entertaining..I loved the throwback cheese appeal and the the way the stories intertwined was genius..This isn't a film for someone expecting a hard core gore fest although it did have it's moments~!The cinematography and costume design was awesome..Very apropos for October and I'm sure it will be a new movie tradition for halloween.A horror icon is born in Sam who already has his own action figure.. |
|
| 102 |
2012 2009, PG-13)
1 of 2 people found the following review helpful: |
|
| 103 |
Tooth and Nail 2007, R)
There are some movies I can pop in and watch a anytime and still enjoy.This is one of them. |
|
| 104 |
A Stolen Life 1946, Unrated)I had been hoping for a DVD release of "A Stolen Life" for quite some time so was delighted when I saw this release. |
|
| 105 |
Stake Land 2011, R)
This was such an amazing movie I can't wait to pop it in and watch it again. |
|
| 106 |
Miracle at St. Anna 2008, R) |
|
| 107 |
Green Dolphin Street 1947, Unrated) |






































































































