My Favorite Movies


  dawnswidow's Rating My Rating
1
V for Vendetta 2006,  R)
2
Donnie Darko 2001,  R)
3
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
4
The Breakfast Club 1985,  R)
5
Hostage 2005,  R)
6
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
7
Liberty Heights 1999,  R)
8
Blue Murder at St. Trinian's 1956,  Unrated)
9
D.O.A. 1988,  R)
10
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
11
A Walk to Remember 2002,  PG)
12
St. Elmo's Fire 1985,  PG-13)
13
The First Wives Club 1996,  PG)
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
15
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
16
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
17
Fight Club 1999,  R)
18
Suicide Club 2002,  R)
19
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
21
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
22
Get Over It 2001,  PG-13)
23
The Amityville Horror 1979,  R)
24
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
25
Horror of Dracula 1958,  Unrated)
26
The Silence of the Lambs 1991,  R)
27
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
28
The Monster Club 2004,  Unrated)
29
Nell 1994,  PG-13)
30
Panic Room 2002,  R)
31
Sin City 2005,  R)
32
Love Actually 2003,  R)
33
Vertigo 1958,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments