Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  davyboy286's Rating My Rating
1
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
one of the greatest movies ive ever seen. one of the most diverse cast at the time, and worked like they had know each other for a lifetime.
2
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
the best star wars movie ever made that will last the the next 100 years and still be talked about
3
Grandma's Boy 2006,  R)
Grandma's Boy
one of the best comedies i have seen in a while. doris roberts performed one of the best old lady roles of her career. also jonah hill has had a better acting career than most people would have though. nick swanson has performed a flawless innocent best friend role. joel more could have been in the origenal music video for the 1980 song " Mr. robato."
4
Step Brothers 2008,  R)
Step Brothers
the best comedy of 2008
5
Accepted 2006,  PG-13)
6
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
The Benchwarmers
the largest collection of nerdy actors in a comedy
7
Joe Dirt 2001,  PG-13)
8
Black Sheep 1996,  PG-13)
9
Blades of Glory 2007,  PG-13)
Blades of Glory
funniest gay movie ever
10
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
a new story based of the original ps1 game final fantasy 7. amazing story that you need to watch 5 or 6 times to understand the plot and understand what does what. its nice to see more made off the game after beating it 10 times and being hungry for more. if you don't enjoy rpgs, love japan, and enjoy action, ask a friend that does to explain the story so you can also enjoy this movie as much as every final fantasy fan did. (like myself)
11
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
to many ball jokes to make about this movie , but has the most balls out any movie with Vince Vaughn. a very predictable but funny comedy that could be viewed by all ages. keeps me from liking ben stiller as an actor.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments