Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  davo's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
2
The Matrix Revisited 2001,  Unrated)
3
Gattaca 1997,  PG-13)
Gattaca
the thinking persons movie
4
The Lord of the Rings 1978,  PG)
5
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
the best!!
6
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
I normaly hate musicals but i love this one. maybe becouse it is done so well or it is becouse the music is so great. Would make a great party movie
7
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Must see !!
8
The Thirteenth Floor 1999,  R)
The Thirteenth Floor
This will make your head spin
9
The Matrix 1999,  R)
10
The Matrix Reloaded 2003,  R)
11
Total Recall 1990,  R)
12
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
13
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
14
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Loved it. I read all the chrinicles as a kid and found the movie to be true to the book
15
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
classic !
17
Shrek 2001,  PG)
18
Starship Troopers 1997,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments