Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Daviehorror's Rating My Rating
1
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
2
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
3
Clerks 1994,  R)
4
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
5
Shock Treatment 1981,  PG)
6
Fight Club 1999,  R)
7
The Matrix 1999,  R)
8
Donnie Darko 2001,  R)
9
Sin City 2005,  R)
10
American History X 1998,  R)
11
Clerks II 2006,  R)
12
Office Space 1999,  R)
13
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
14
Queen of the Damned 2002,  R)
15
Super Troopers 2002,  R)
16
Chasing Amy 1997,  R)
17
Dogma 1999,  R)
18
Final Destination 2000,  R)
19
From Hell 2001,  R)
20
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
21
Ed Wood 1994,  R)
22
Mallrats 1995,  R)
23
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
24
Haggard 2002,  R)
25
Benny & Joon 1993,  PG)
26
The Warriors 1979,  R)
27
Almost Famous 2000,  R)
28
A Scanner Darkly 2006,  R)
29
Cry-Baby 1990,  PG-13)
30
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
31
Bottle Rocket 1996,  R)
32
Hollywoodland 2006,  R)
33
Now You Know 2002,  R)
34
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
35
Juno 2007,  PG-13)
36
2001 Maniacs 2004,  R)
37
Dawn of the Dead 1978,  R)
38
Day of the Dead 1985,  Unrated)
39
Night of the Living Dead 1968,  R)
40
Bobby 2006,  R)
41
Dead Man 1995,  R)
42
The Crow 1994,  R)
43
The Crow - Wicked Prayer 2005,  R)
44
Alice in Wonderland 1951,  G)
45
Summer of Sam 1999,  R)
46
Ready to Rumble 2000,  PG-13)
47
Rock 'n' Roll High School 1979,  PG)
48
SLC Punk 1998,  R)
49
Reservoir Dogs 1992,  R)
50
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
51
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
52
Walk the Line 2005,  PG-13)
53
Far Out Man 1990,  R)
54
Up in Smoke 1978,  R)
55
Detroit Rock City 1999,  R)
56
Sleepy Hollow 1999,  R)
57
Freddy vs. Jason 2003,  R)
58
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
59
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical) 1996,  R)
60
Fuck (F*ck) 2005,  Unrated)
61
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
62
Jay and Silent Bob Do Degrassi The Next Generation 2005,  Unrated)
63
Halloween 1978,  R)
64
Batman 1989,  PG-13)
65
Beerfest 2006,  R)
66
Vulgar 2002,  R)
67
Orgazmo 1997,  R)
68
Garden State 2004,  R)
69
Major League 1989,  R)
70
Reefer Madness - The Movie Musical 2004,  R)
71
Spaceballs 1987,  PG)
72
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
73
Cannibal Holocaust 1979,  NC-17)
74
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
75
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
76
Class of 1984 1981,  R)
77
Plan 9 from Outer Space 1956,  Unrated)
78
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
79
Where the Buffalo Roam 1980,  R)
80
Religulous 2008,  R)
81
Super High Me 2007,  R)
82
Watchmen 2009,  R)
83
Netherbeast Incorporated 2007,  Unrated)
84
Citizen Toxie: The Toxic Avenger IV 2000,  R)
85
Futurama: Into the Wild Green Yonder 2009,  Unrated)
86
The Junior Defenders 1997,  Unrated)
87
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
88
WALL-E 2008,  G)
89
Slap Shot 1980,  R)
90
Slap Shot 2 - Breaking the Ice 2001,  R)
91
Star Trek 2009,  PG-13)
92
Iron Man 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments