My Favorite Movies
| daviehodge's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Why Did I Get Married? 2007, PG-13) |
|
| 2 |
Madea Goes to Jail 2006, PG-13) |
|
| 3 |
I Can Do Bad All By Myself 2009, PG-13) |
|
| 4 |
Meet the Browns 2004, Unrated) |
|
| 5 |
Madea's Class Reunion 2003, Unrated) |
|
| 6 |
Diary of a Mad Black Woman 2005, PG-13) |
|
| 7 |
Tyler Perry: I Can Do Bad All By Myself 2002, Unrated) |
|
| 8 |
Madea's Family Reunion 2002, PG-13) |
|
| 9 |
Why Did I Get Married? 2007, PG-13) |
|
| 10 |
Daddy's Little Girls 2007, PG-13) |
|
| 11 |
The Ant Bully 2006, PG) |
|
| 12 |
Madea's Family Reunion 2006, PG-13) |
|
| 13 |
Monsoon Wedding 2002, R) |
|
| 14 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG)
The story takes inspiration from the Gospel themes of betrayal, death, resurrection, and redemption. The "Deep Magic from the Dawn of Time," and "Deeper Magic from Before the Dawn of Time" can be seen as similar to the Old and New Covenants of Christianity, respectively. In the subsequent books, there is a nod in the direction of the Trinity concept, with Aslan in the Christ-role and a passing reference to the "Emperor over the Sea" as God the Father. The children form a disciple-group around Aslan, with Edmund as Judas and Peter the High King as St Peter. The two girls also follow Biblical precedent, as Mary Magdalene and the other Mary, through being first to see the resurrected Aslan. In addition, there are various allusions to Christ's execution, including the humiliation prior to his death and the splitting of the curtain in the Temple, represented by the cracking of the stone table. The book is not intended to be a retelling of Biblical stories in another form; it simply borrows ideas from them so as to illustrate basic conceptions of Christianity (and some other ideas as well ? Platonic philosophy among them). Additionally, the White Witch is said to be descended from Lilith, who some religious texts say was Adam's first wife. |
|
| 15 |
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010, PG) |
|
| 16 |
The Last Dragon 1985, PG-13) |
|
| 17 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 18 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 19 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 20 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 21 |
The Pirates Who Don't Do Anything: A VeggieTales Movie 2007, G) |



















