My Favorite Movies


  davidivad27's Rating My Rating
1
Big Jake 1971,  PG-13)
Big Jake
John wayne is the best~!
2
It's a Wonderful Life 1946,  G)
3
The Green Berets 1968,  G)
4
High Noon 1952,  Unrated)
5
Sands of Iwo Jima 1949,  Unrated)
Sands of Iwo Jima
John Wayne is the best!
6
The Alamo 1960,  Unrated)
The Alamo
John Wayne is the best!
7
McLintock! 1963,  Unrated)
McLintock!
John Wayne is the best!
8
Donovan's Reef 1963,  Unrated)
Donovan's Reef
John Wayne is the best!
9
The Quiet Man 1952,  Unrated)
The Quiet Man
LOooooOOove it John Wayne is the Best!!
10
The Searchers 1956,  Unrated)
The Searchers
Frekaing amazing! John Wayne is the best!
11
Stagecoach 1939,  Unrated)
Stagecoach
Awesome! John Wayne is the best!
12
McQ 1974,  PG)
McQ
Love this one its very beastly!
13
Rio Grande 1950,  Unrated)
Rio Grande
I love John Wayne!
14
The Longest Day 1962,  G)
The Longest Day
Long but amazing! John wayne is the best!
15
The War Wagon 1967,  Unrated)
16
Hatari! 1962,  G)
Hatari!
ok i have seen like every one of these!
17
True Grit 1969,  G)
True Grit
Best john wayne movie out there (or one of the best)
18
Rio Bravo 1959,  Unrated)
Rio Bravo
Again the best john wayne movie out there (well one of them)
19
The Sons of Katie Elder 1965,  PG)
The Sons of Katie Elder
ahhh i love them all!
20
Red River 1948,  Unrated)
Red River
aweomse!
21
The Shootist 1976,  PG)
The Shootist
Goodleness
22
The Cowboys 1974,  PG)
The Cowboys
Sad :'(
23
Chisum 1970,  G)
Chisum
chiiiiiiisum
24
The Undefeated 1969,  G)
The Undefeated
loving the side burns
25
El Dorado 1967,  Unrated)
El Dorado
love this freaking movie!
26
North to Alaska 1960,  Unrated)
North to Alaska
Love this one too!
27
The Prestige 2006,  PG-13)
28
Mr. Deeds Goes to Town 1936,  Unrated)
29
The Pride of the Yankees 1942,  Unrated)
30
Sergeant York 1941,  Unrated)
31
For Whom the Bell Tolls 1973,  Unrated)
32
North by Northwest 1959,  Unrated)
33
National Velvet 2000,  G)
34
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World 1963,  G)
35
Boys Town 1938,  Unrated)
36
The Man Who Knew Too Much 1956,  PG)
37
The 39 Steps 1935,  PG)
38
Vertigo 1958,  PG)
39
The Man Who Knew Too Much 1934,  PG)
40
The Trouble With Harry 1955,  PG)
41
Casablanca 1942,  PG)
42
Sabrina 1954,  Unrated)
43
The Maltese Falcon 1941,  PG)
44
To Have and Have Not 1944,  Unrated)
45
The African Queen 1952,  Unrated)
46
The Treasure of the Sierra Madre 1948,  Unrated)
47
Harvey 1950,  Unrated)
48
Mr. Hobbs Takes a Vacation 1962,  G)
49
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments