My Favorite Movies


  daviddeffie's Rating My Rating
1
Citizen Kane 1941,  PG)
2
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
3
Chinatown 1974,  R)
4
La Règle du Jeu (The Rules of the Game) 1950,  Unrated)
5
The Godfather 1972,  R)
6
The Godfather, Part II 1974,  R)
7
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) 1945,  PG)
8
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
9
Once Upon a Time in America 1984,  R)
10
Professione: reporter (The Passenger) 1995,  PG-13)
11
M 1931,  Unrated)
12
2001: A Space Odyssey 1968,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments