My Favorite Movies


  1. davidaprice
  2. David

Just a few of my faves...

  davidaprice's Rating My Rating
1
Chasing Amy 1997,  R)
2
To Have and Have Not 1944,  Unrated)
3
The Big Sleep 1946,  PG)
The Big Sleep
The original is great, but the re-done scenes make it better.
4
Key Largo 1948,  Unrated)
5
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
6
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
7
Love Actually 2003,  R)
8
People Will Talk 1951,  Unrated)
9
Notorious 1946,  Unrated)
10
Casablanca 1942,  PG)
11
Brown Sugar 2002,  PG-13)
12
Swingers 1996,  R)
13
An Evening with Kevin Smith 2002,  Unrated)
14
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
The Director's Cut is the one to see.
15
Sabrina 1954,  Unrated)
16
The Game 1997,  R)
17
The Roaring Twenties 1939,  Unrated)
18
Finding Forrester 2000,  PG-13)
19
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
20
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
21
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
22
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
23
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
24
Bad Boys 1995,  R)
25
Bad Boys II 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments