My Favorite Movies


  davehinton's Rating My Rating
1
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
2
Clerks 1994,  R)
3
Groundhog Day 1993,  PG)
4
The Terminator 1984,  R)
5
Full Metal Jacket 1987,  R)
6
The Last Boy Scout 1991,  R)
7
Con Air 1997,  R)
8
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
9
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
10
Saving Private Ryan 1998,  R)
11
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
12
28 Days Later 2002,  R)
13
Armageddon 1998,  PG-13)
14
Evolution 2001,  PG-13)
15
Die Hard 1988,  R)
16
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
17
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
18
The Fifth Element 1997,  PG-13)
19
Striking Distance 1993,  R)
20
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
21
Ghost 1990,  PG-13)
22
GoodFellas 1990,  R)
23
Hostel 2006,  R)
24
I Am Legend 2007,  PG-13)
25
I, Robot 2004,  PG-13)
26
Independence Day 1996,  PG-13)
27
Jaws 1975,  PG)
28
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
29
Jurassic Park 1993,  PG-13)
30
Ladder 49 2004,  PG-13)
31
Liar Liar 1997,  PG-13)
32
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
33
Mallrats 1995,  R)
34
Men in Black 1997,  PG-13)
35
Pulp Fiction 1994,  R)
36
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
37
Rocky 1976,  PG)
38
Scarface 1983,  R)
39
Seven (Se7en) 1995,  R)
40
Shrek 2001,  PG)
41
Snatch 2001,  R)
42
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
43
Speed 1994,  R)
44
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
45
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
46
Taxi Driver 1976,  R)
47
Team America - World Police 2004,  R)
48
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
49
The Breakfast Club 1985,  R)
50
The Color Purple 1985,  PG-13)
51
The Crow 1994,  R)
52
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
53
The Godfather 1972,  R)
54
The Green Mile 1999,  R)
55
The Lost Boys 1987,  R)
56
The Mummy 1999,  PG-13)
57
The Shawshank Redemption 1994,  R)
58
The Silence of the Lambs 1991,  R)
59
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
60
The Truman Show 1998,  PG)
61
The Usual Suspects 1995,  R)
62
There's Something About Mary 1998,  R)
63
Trainspotting 1996,  R)
64
True Romance 1993,  R)
65
Wayne's World 1992,  PG-13)
66
XXX 2002,  PG-13)
67
Under Siege 1992,  R)
68
Fire Down Below 1997,  R)
69
Marked for Death 1990,  R)
70
The Patriot 1998,  R)
71
Blade 1998,  R)
72
Out for Justice 1991,  R)
73
Hard to Kill 1990,  R)
74
Under Siege 2: Dark Territory 1995,  R)
75
Above the Law 1988,  R)
76
Executive Decision 1996,  R)
77
The Glimmer Man 1996,  R)
78
Exit Wounds 2001,  R)
79
The Net 1995,  PG-13)
80
A Time to Kill 1996,  R)
81
Murder by Numbers 2002,  R)
82
Demolition Man 1993,  R)
83
The Vanishing 1993,  R)
84
Waterworld 1995,  PG-13)
85
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
86
JFK 1992,  R)
87
No Way Out 1987,  R)
88
Mr. Brooks 2007,  R)
89
The Guardian 2006,  PG-13)
90
The Untouchables 1987,  R)
91
Clerks II 2006,  R)
92
Hollow Man 2000,  R)
93
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
94
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
95
Monty Python Live at the Hollywood Bowl 1982,  R)
96
300 2007,  R)
97
Alien 1979,  R)
98
Back to the Future 1985,  PG)
99
Beetlejuice 1988,  PG)
100
Blade Runner 1982,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments