My Favorite Movies


  daveashby1's Rating My Rating
1
Caddyshack 1980,  R)
Caddyshack
chevy chase,rodney dangerfield,ted knight,and bill murray at their absolute best
2
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
National Lampoon's Vacation
still love seeing Chevy romancing the dog urine soaked sandwich.
3
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation
I think this is the best of the vacation movies.
4
Cool Hand Luke 1967,  PG)
Cool Hand Luke
fantastic cast,fantastic script.No failure to communicate here.
5
The Sand Pebbles 1966,  PG-13)
The Sand Pebbles
The only movie I think Steve McQueen might have been better in was The Great Escape.
6
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
National Lampoon's Animal House
Arguably one of the finest comedies of all time.Fantastic collection of actors;too many too name.
7
The Great Escape 1963,  Unrated)
The Great Escape
Fantastic cast.Steve McQueen at his absolute finest.
8
Slap Shot 1980,  R)
Slap Shot
One of the funniest sports movies ever.Paul Newman and Strother Martin are outstanding.
9
A Few Good Men 1992,  R)
A Few Good Men
You want the truth,you can't handle the truth.Fantastic cast.I never grow tired of seeing this movie;never will.
10
The Nutty Professor 1963,  Unrated)
The Nutty Professor
Some things you just can't improve upon.The re-make of this starring Eddie Murphy is admirable,but in my opinion doesn't measure up to Jerry Lewis at his funniest.
11
The Disorderly Orderly 1964,  Unrated)
The Disorderly Orderly
Love this movie.
12
A Shot in the Dark 1964,  PG)
A Shot in the Dark
Peter Sellers was absolutely born to portray the bumbling Inspector Clouseau.
13
The Pink Panther Strikes Again 1976,  PG)
The Pink Panther Strikes Again
I still remember going to the movie theater to see this movie with my dad and laughing my ass off.Thanks dad!!!!
14
The Fisher King 1991,  R)
The Fisher King
It's hard for me to choose a Robin Williams movie that I can say is my favorite.I love this movie.Fantastic performances by all in this movie.A MUST SEE.
15
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
This is an absolute classic.
16
Uncle Buck 1989,  PG)
Uncle Buck
John Candy at his absolute best.What a shame to lose such a wonderful and funny actor.
17
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
The Dirty Dozen
A truly incredible collection of actors.Quite possibly one of the finest war movies ever.
18
We Were Soldiers 2002,  R)
We Were Soldiers
This is just a fantastic war movie period.I'm still watching this movie.Real good insight into our gov'ts arrogance during this time.All those lives needlessly lost.
19
The Longest Yard 1974,  R)
The Longest Yard
I still can't believe Hollywood had the audacity to re-release this starring Adam Sandler.You can't improve upon greatness.Haven't seen the re-release and I don't care to.
20
U-571 2000,  PG-13)
U-571
There are some great sub movies out there but this is my favorite.
21
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
REALLY GOOD MOVIE.
22
The Ladies Man 1961,  Unrated)
The Ladies Man
Jerry Lewis again at his absolute funniest.
23
The Return of the Pink Panther 1975,  G)
The Return of the Pink Panther
Absolutely hilarious.
24
The Revenge of the Pink Panther 1978,  PG)
The Revenge of the Pink Panther
Inspector Clouseau rules the day again.
25
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
One of Mel Brook's funniest movies.
26
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
absolutely hilarious
27
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
absolutely fantastic movie.the entire cast was incredible.
28
The China Syndrome 1979,  PG)
The China Syndrome
Another classic performance by Jack Lemmon.Michael Douglas and Jane Fonda are superb also.
29
The Hunt for Red October 1990,  PG)
The Hunt for Red October
Sean Connery with another solid performance.
30
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
This movie gives you a deep appreciation of what our WWII veterans sacrificed.God bless them all.
31
High Plains Drifter 1973,  R)
High Plains Drifter
The man with no name.It was good then and it was just as good with Pale Rider.My favorite western ever.
32
The Right Stuff 1983,  PG)
The Right Stuff
Gives you a great insight into the early days of the space program.Superb cast.
33
Apollo 13 1995,  PG)
Apollo 13
spectacular movie i love seeing again and again
34
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
What Dreams May Come
make sure you have plenty of kleenex handy.Cuba Gooding Jr. as usual is fantastic.If you have children this movie will really hit home.The extent of your love for them and the absolute sense of loss when they pass away before you.
35
Big Jake 1971,  PG-13)
Big Jake
My favorite Duke western ever.
36
The Sons of Katie Elder 1965,  PG)
The Sons of Katie Elder
The Duke and a fantastic cast and crew.WIN,WIN!!
37
Thunderbolt and Lightfoot 1974,  R)
Thunderbolt and Lightfoot
George Kennedy and Jeff Bridges are fantastic in this movie;and,of course;you already know what Clint can do.
38
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
This movie speaks for itself.
39
Dirty Harry 1971,  R)
Dirty Harry
Clint at his best.What a badass.Some memorable lines in this movie as only Clint can deliver them.
40
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
One of mel gibson's best performances.An absolutely fantastic movie.
41
The Eiger Sanction 1975,  R)
The Eiger Sanction
Fantastic action as always.I love the chemistry between George Kennedy and Clint.Great cast and crew.
42
Cinderella Man 2005,  PG-13)
Cinderella Man
This is a very touching movie about a man doing whatever he had to do for his family in the harshest of times.I can't even imagine.Russell Crowe at his best.
43
Rocky 1976,  PG)
Rocky
America loves the underdog.Still a classic.
44
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
I love all of these movies.
45
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Sean Connery is the best.
46
House of Usher (The Fall of the House of Usher) 1960,  Unrated)
House of Usher (The Fall of the House of Usher)
When I was younger I couldn't get enough of Vincent Price scaring me,and with Edgar Allan Poe providing the material you couldn't go wrong.
47
Pit and the Pendulum (The Pit and the Pendulum) 1961,  Unrated)
Pit and the Pendulum (The Pit and the Pendulum)
Vincent Price at his scariest.
48
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
My daughter who isn't even three yet watches this movie all the time.I can't even deny she's mine.God love her.
49
The Bridge on the River Kwai 1957,  PG)
The Bridge on the River Kwai
One of the all time classic war movies.
50
The Deep 1977,  PG)
The Deep
Great underwater scenes.Some fantastic performances including the one by Nick Nolte.
51
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
If you haven't seen this movie yet what are you waiting for?
52
The Survivors 1983,  R)
The Survivors
I would almost bet that not many people have seen this movie.It is worth seeing again and again.Robin Williams and Walter Matthau are hilarious in this movie.Great performance by Jerry Reed.
53
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
Good Morning, Vietnam
robin williams with another solid performance
54
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
This movie is hilarious no matter how many times you watch it.
55
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
hilarious and touching
56
Witness 1985,  R)
Witness
one of my favorite Harrison Ford movies
57
Southern Comfort 1981,  R)
Southern Comfort
weekend warriors get their come-uppance
58
Brian's Song 1971,  G)
Brian's Song
Really touching true life story of Brian Piccolo of the Chicago Bears.
59
North Dallas Forty 1979,  R)
North Dallas Forty
Total hilarity.
60
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
my favorite comic book character
61
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
lots of action
62
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
REALLY COOL
63
Blade 1998,  R)
Blade
I LOVE ALL 3 OF THESE MOVIES.
64
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
65
Stargate 1994,  PG-13)
66
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
67
The Green Berets 1968,  G)
68
Altered States 1980,  R)
69
Arthur 1977,  PG)
70
The Octagon 1980,  R)
71
Back to School 1986,  PG-13)
72
Blazing Saddles 1974,  R)
73
Easy Money 1983,  R)
74
The Longest Day 1962,  G)
The Longest Day
Star-studded cast dealing with the D-Day invasionof WWII.
75
Smokey and the Bandit 1977,  PG)
76
Hooper 1978,  PG)
77
Alien 1979,  R)
78
Midnight Express 1978,  R)
79
Hard Times 1975,  PG)
Hard Times
James Coburn,Charles Bronson,and Strother Martin.Excellent fight scenes.One of my favorites.
80
Raging Bull 1980,  R)
Raging Bull
Robert DeNiro as Jake LaMotta.This man can flat out act.Really strong supporting cast with great fight scenes.
81
The Warriors 1979,  R)
82
Assault on Precinct 13 1976,  R)
83
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
low budget movie that packs an absolute punch.
84
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
85
The Star Chamber 1983,  R)
86
The Boys from Brazil 1978,  R)
87
Stripes 1981,  R)
88
Take This Job and Shove It 1981,  PG)
89
Rollerball 1975,  R)
90
Three Days of the Condor 1975,  R)
Three Days of the Condor
Murder and espionage with Robert Redford caught in the middle.He's great in this movie.
91
Full Metal Jacket 1987,  R)
92
Apocalypse Now 1979,  R)
93
Platoon 1986,  R)
94
Jeremiah Johnson 1972,  PG)
95
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
96
Christine 1983,  R)
97
Men of Honor 2000,  R)
98
Carnal Knowledge 1971,  R)
Carnal Knowledge
Great cast,but the real reason I like this movie is because you get to see Ann Margaret in the nude.Hubba Hubba.Jack Nicholson with another fine performance.
99
The Onion Field 1979,  R)
100
300 2007,  R)
101
Halloween 1978,  R)
102
The Fog 1980,  R)
103
The Howling 1981,  R)
104
A Clockwork Orange 1971,  R)
105
The Masque of the Red Death 1989,  R)
106
Trading Places 1983,  R)
107
Gladiator 2000,  R)
108
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
Lots of action with a few new characters.Good stuff!
109
Dragonfly 2002,  PG-13)
110
The Jackal 1997,  R)
111
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
112
Major League 1989,  R)
113
Stand by Me 1986,  R)
114
The Sandlot 1993,  PG)
115
Bad News Bears 2005,  PG-13)
Bad News Bears
Hilarious movie about a team of less than talented little leaguers.Walter matthau is super.
116
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
117
Pretty Woman 1990,  R)
118
The Matrix 1999,  R)
119
My Favorite Year 1982,  PG)
120
Being There 1979,  PG)
121
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Wonderful movie for the whole family.
122
Shrek 2 2004,  PG)
123
Jason and the Argonauts 1963,  G)
124
American Pie 1999,  R)
125
Scary Movie 2000,  R)
126
Scary Movie 2 2001,  R)
127
Wedding Crashers 2005,  R)
128
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
129
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
130
Airplane 2 - The Sequel 1982,  PG)
131
Winter Kills 1977,  R)
132
Gator 1976,  PG)
133
White Lightning 1973,  PG)
134
The Pink Panther 1963,  Unrated)
135
Curse of the Pink Panther 1983,  PG)
136
Trail of the Pink Panther 1982,  PG)
137
The Godfather, Part II 1974,  R)
138
The Great Santini 1979,  PG)
The Great Santini
Robert Duvall is great in this movie.
139
The Silence of the Lambs 1991,  R)
140
Finding Forrester 2000,  PG-13)
141
Memphis Belle 1990,  PG-13)
142
Tommy Boy 1995,  PG-13)
Tommy Boy
hilarious.
143
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
Fantastic action start to finish.
144
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
145
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
Not quite as good as the 1st one but not bad.
146
Excalibur 1981,  R)
Excalibur
Fantastic movie about the search for the Holy Grail.Fantastic cast with plenty of action and wizardry.
147
An Officer and a Gentleman 1982,  R)
148
The Shawshank Redemption 1994,  R)
149
The Deer Hunter 1978,  R)
150
Patton 1970,  PG)
151
The Long Riders 1980,  R)
152
Phantasm 1979,  R)
153
Pale Rider 1985,  R)
Pale Rider
Another superb effort by Clint.Is it any wonder why he's my favorite actor.
154
Which Way Is Up? 1977,  R)
Which Way Is Up?
Richard pryor in three different roles.Hilarious.
155
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
156
Any Which Way You Can 1980,  PG)
157
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
158
Con Air 1997,  R)
159
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
160
Father of the Bride 1991,  PG)
161
Space Cowboys 2000,  PG-13)
162
The Exorcist 1973,  R)
163
The Bone Collector 1999,  R)
164
The Dead Zone 1983,  R)
165
Glory 1989,  R)
166
The Wild Geese 1978,  R)
167
Unforgiven 1992,  R)
168
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
169
Magnum Force 1973,  R)
170
Force 10 from Navarone 1978,  PG)
171
Air Force One 1997,  R)
172
Force of One 1979,  PG)
173
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
174
Magic 1978,  R)
175
No Way Out 1987,  R)
176
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
177
Clash of the Titans 1981,  PG)
178
Remember the Titans 2000,  PG)
179
The Poseidon Adventure 1972,  PG)
180
Revenge 1990,  R)
181
Death Ship 1980,  R)
182
Ghost Ship 2002,  R)
183
Death Wish 1974,  R)
184
Porky's 1981,  R)
185
Car Wash 1976,  PG)
186
Radio 2003,  PG)
187
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
188
Jerry Maguire 1996,  R)
189
The Lost Boys 1987,  R)
190
Bad Boys 1983,  R)
191
Saturday Night Fever 1977,  R)
192
Flatliners 1990,  R)
193
The Outsiders 1983,  PG)
194
Brainstorm 1983,  PG)
195
Scanners 1981,  R)
196
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
197
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
198
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
199
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
200
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
201
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
202
Hoosiers 1986,  PG)
203
The Ten Commandments 1956,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments