My Favorite Movies


  datab4lore's Rating My Rating
1
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
Star Trek - First Contact
Great Movie. The best of all Trek!
2
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
3
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
Star Trek - Nemesis
They killed Data :(
4
Star Trek Generations 1994,  PG)
5
Elvis: Aloha from Hawaii 2004,  Unrated)
Elvis: Aloha from Hawaii
I never get tired of this concert. Elvis at his best!
6
Elvis on Tour 1972,  G)
Elvis on Tour
love it!
7
Elvis: That's the Way It Is 1999,  PG)
Elvis: That's the Way It Is
Much better than the first version of Elvis-That's the way it is, which turned out to be more of an hour and a half long advertisment for the International Hotel than a documentry all about Elvis.
8
Elvis: '68 Comeback Special - Deluxe Edition ,  Unrated)
Elvis: '68 Comeback Special - Deluxe Edition
Oh.. My.. God.. *faints*
9
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
This movie was so funny.
10
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
This movie was hilarious.
11
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
The only thing that ruined the movie for me was the sub-par dubbing and sound sync that was by far the worst of any of the Rush Hour movies. Still a funny movie though.
12
Evolution 2001,  PG-13)
13
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
14
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
15
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
16
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
17
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
18
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
Fantastic! I spent most of the time on the edge of my seat.
19
Lethal Weapon 1987,  R)
20
Lethal Weapon 4 1998,  R)
21
Lethal Weapon 3 1992,  R)
22
Lethal Weapon 2 1989,  R)
23
Jaws 1975,  PG)
Jaws
Love this movie. It's a classic!
24
Jaws 2 1978,  PG)
25
Independence Day 1996,  PG-13)
26
Out to Sea 1997,  PG-13)
Out to Sea
Very funny!
27
Back to the Future 1985,  PG)
28
Back to the Future Part III 1990,  PG)
29
Back to the Future Part II 1989,  PG)
30
Halloween H2O 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments