My Favorite Movies
These really aren't in any specific order. Just jumbled favorites.
| DarthBetty's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 2 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 3 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 4 |
No Country for Old Men 2007, R)
I'm not one for going with the general populative opinion, but this movie is amazingly awesome. |
|
| 5 |
The Fall 2006, R)
I have not seen such an amazing film in so long. You have no idea how refresihing it was to watch brilliance on screen. |
|
| 6 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 7 |
Ravenous 1999, R) |
|
| 8 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 9 |
Primal Fear 1996, R)
I just rewatched this movie, becuase I had spent a couple of months lending it out so all of my friends would watch it. |
|
| 10 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 11 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 12 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 13 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 14 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 15 |
Young Guns 1988, R) |
|
| 16 |
Tommy 1975, PG) |
|
| 17 |
Hostage 2005, R)
The art of story telling amazes me sometimes and I end up appreciating movies for the oddest of reasons. The is one of my favorite "pop in a film 'cuz I?m bored" movies. If that makes any sense. The beginning as me sucked in at first glance, from the interesting opening titles to Willis talking on the phone with a crazy guy about to shoot his family. It begins calm and throughout the film keeps me on the edge of my seat. |
|
| 18 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R)
This goes on my list of favorite movies of all time. |
|
| 19 |
Hellboy 2004, PG-13) |
|
| 20 |
3:10 to Yuma 2007, R)
Russell Crow and Christian Bale are complete gold in this movie. The dialogue they share with one another is remarkably sarcastic and darkly comical. Ben Foster, I gotta say, steals every scene he is in with another one of his sadistic character creations. All the best parts reveal what happens, so I can?t say much other than I appreciate and love the genuine uniqueness of this film. The ending is so perfect for the story and?I just?I mean my expectations going into the movie were very high and I wasn?t disappointed. At first, I was a little worried about the opening, but I just fell in love with this great Western. |
|
| 21 |
The Quick and the Dead 1995, R)
I love Westerns. And I love movies with a various amount of interesting charcters killing each other or just doing anything. I mean look at the freaking cast! Hackman, Crowe, Keith David, Sinise. |
|
| 22 |
Iron Monkey 1993, PG-13) |
|
| 23 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 24 |
Awakenings 1990, PG-13)
I'm already a big fan of movies that take place in institutions, which is an odd niche to have. So when I saw this movie for the first time about a year ago I gasped at finding out that I had never heard of it. |
|
| 25 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 26 |
Collateral 2004, R) |
|
| 27 |
Meet Me In St. Louis 1944, Unrated) |
|
| 28 |
Young Guns II 1990, PG-13) |
|
| 29 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 30 |
Up 2009, PG)
I don't know if you can tell yet, but I'm extremely impressed with this film. |
|
| 31 |
Fargo 1996, R) |
|
| 32 |
A Little Princess 1995, G) |
|
| 33 |
Beauty and the Beast 1991, G) |
|
| 34 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 35 |
The Secret Garden 1993, PG) |


































