My Favorite Movies


  DarrenHammond's Rating My Rating
1
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
This is my favourite film of all time and always will be, SCORE
2
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
woooooo
3
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
sweeeeeet
4
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
wooooo
5
Apocalypto 2006,  R)
Apocalypto
hard to tell this is from the same guy in films like payback, or the same guy who made the passion of the christ, it was frigging amazing, payback also rules
6
Bad Santa 2003,  R)
Bad Santa
feckung awesum
7
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
one of the most touching films i have ever seen, see this film now, the best true story film is definatly this
8
Employee of the Month 2006,  PG-13)
Employee of the Month
funny as hell, watch it now people
9
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story
amazing a truly freakin sweet film
10
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
wooooooo, i have the poster
11
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
woooooooo
12
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
With the outdoors overaction that die hard with a vengeance offered along with the brutality and strong action packed characters and situations that die hard 1+2 offered made an overall combination of greatness that will be hard to top in any film that is yet to come out this year. The yippee ki yay phrase was perfectly fitted in at theawesum ending of the film. This film was feckin awesum and as a die hard DIE HARD fan i loved it and i hope that evry1 else who see's this will also love it XD
13
The Hitcher 1986,  R)
14
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
16
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
yes extra sean connery good
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
18
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
amazing
19
The Waterboy 1998,  PG-13)
20
Blade 1998,  R)
Blade
wooooo
21
Blade II 2002,  R)
Blade II
wooo
22
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
wooooo
23
Dial M for Murder 1981,  Unrated)
24
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
25
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
26
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
27
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
28
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
29
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
30
300 2007,  R)
31
Sin City 2005,  R)
Sin City
awesome, awesome to the max
32
American Psycho 2000,  R)
33
Oldboy 2004,  R)
34
Reservoir Dogs 1992,  R)
35
Click 2006,  PG-13)
36
Cloverfield 2008,  PG-13)
37
Jarhead 2005,  R)
38
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
nice trippy film
39
Batman 1989,  PG-13)
40
Batman Returns 1992,  PG-13)
41
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
what a saw of it was good
42
Memento 2000,  R)
43
Heathers 1988,  R)
Heathers
great fun
44
Road Trip 2000,  R)
45
Blow 2001,  R)
46
Serenity 2005,  PG-13)
47
Knocked Up 2007,  R)
48
Kung Fu Hustle 2004,  R)
49
The Rock 1996,  R)
50
Point Break 1991,  R)
51
Small Soldiers 1998,  PG-13)
52
The Faculty 1998,  R)
53
The Departed 2006,  R)
54
Ghost 1990,  PG-13)
55
Airheads 1994,  PG-13)
56
Little Nicky 2000,  PG-13)
57
The Shining 1980,  R)
58
Creepshow 1982,  R)
59
Fight Club 1999,  R)
60
Rain Man 1988,  R)
61
King Arthur 2004,  PG-13)
62
Marathon Man 1976,  R)
63
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
amazing, heath ledger is clearly the greatest living actor (even tho he isnt anymore..wich actually makes me sad) who can take on a role that convincingly, the movie in my opinion was almost perfect..i love it all except for the new rachel dawes played by maggie gyllenhaal, she didnt seam to take the role in the same manner as katie holmes did in batman begins
64
The Breakfast Club 1985,  R)
65
Demolition Man 1993,  R)
66
Shaun of the Dead 2004,  R)
67
Dogma 1999,  R)
68
From Hell 2001,  R)
69
Big Daddy 1999,  PG-13)
70
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
71
Hitman 2007,  R)
72
Freddy Got Fingered 2001,  R)
73
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
great
74
28 Days Later 2002,  R)
75
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
76
The Transporter 2002,  PG-13)
77
The Frighteners 1996,  R)
78
Platoon 1986,  R)
Platoon
great vietnam war film
79
Death Wish 1974,  R)
80
Old School 2003,  R)
81
Secret Window 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments