My Favorite Movies


  darren782's Rating My Rating
1
Starman 1984,  PG-13)
Starman
Starman ROCKS see it A REAL FAV OF MINE
2
Jaws 1975,  PG)
Jaws
A TEXT BOOK IN THE HEART OF MOVIE MAKIN THAT STILL AS THE POWER TO SCARE THE SHIT OUT OF PEOPLE 30 YEARS AFTER ITS INITAL RELEASE
3
Heat 1995,  R)
Heat
THE WORLD'S GREATEST LIVING ACTOR MR AL PACINO IN THE BEST CRIME MOVIE OFTHE 90'S
4
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
Julia Stiles cool in really really cool movie- this is really great
5
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
The Naked Gun - From the Files of Police Squad!
The funniest thing to come out of america in the last twenty years nice beaver by the way
6
Desperately Seeking Susan 1985,  PG-13)
Desperately Seeking Susan
I love this its ace. Madonna can act when given a decent script this is by far the best thing shes been on the big screen in.
7
Kidulthood 2005,  R)
Kidulthood
The best thing to come out of blighty since Nil By Mouth
8
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
the best thing to come out of the 90's and thats a fact live with it
9
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
uber cool 2 is fab as well this movie rocks my world qt your fab This is fucking ace stuff from start to finish
10
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
I love Kill bill its fuckin ace
11
Rocky 1976,  PG)
Rocky
its repution as been tarnish by pathetic sequels the fourth bein the worst
12
House of Sand and Fog 2003,  R)
House of Sand and Fog
I loved this movie starrin the ultra fab Jenniffer Connelly shes great
13
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
A TOP MOVIE THE 2ND FUNNIEST MOVIE IN THE WORLD *FACT*
14
Bonnie and Clyde 1967,  R)
Bonnie and Clyde
A real fav of mine Faye Dunaway is simply awesome in this

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments