Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  darmstrong3's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Wow, how long did I talk with a fake scottish accent after this flick?
2
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
Great Movie, one of the greatest comedies ever!
3
Tommy Boy 1995,  PG-13)
Tommy Boy
This movie made Chris Farley a star!
4
The Program 1993,  R)
The Program
Best football movie of all time, hands down! I still get misty eyed when I think of Mack.
5
American History X 1998,  R)
American History X
Wow, great movie, Edward Norton is amazing.
6
The Departed 2006,  R)
The Departed
Great film, deserved the awards it won.
7
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
Just as good as the prestige but in its own way. Who thought you could have two movies about magicians release so near each other but have two completley different stories.
8
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
So many quotes :)
9
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
No comments needed. Amazing!
10
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury
Wow, classic movie busting at the seams with great quotes.
11
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
WOW!!
12
300 2007,  R)
300
WOW! Better than Braveheart? It might just be!
13
Blades of Glory 2007,  PG-13)
Blades of Glory
Instant Classic, great movie. Laughed the entire time, one of Will Ferrell's best films, this totally could have been a SNL based movie, that type of comedy.
14
Major League 1989,  R)
Major League
Great Movie, one of my favorites.
15
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
Awesome movie, I waited too long to watch this classic. Really freaky, I watched it at 3am, that helped.
16
Superbad 2007,  R)
Superbad
Amazing, as funny as I had hoped. Everything I wanted and more.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments