Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  darkspike111's Rating My Rating
1
300 2007,  R)
2
Pulp Fiction 1994,  R)
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
4
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
5
Finding Nemo 2003,  G)
6
Braveheart 1995,  R)
7
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
8
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
9
Shrek 2001,  PG)
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
11
Mean Girls 2004,  PG-13)
12
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
13
Transformers 2007,  PG-13)
14
The Departed 2006,  R)
15
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
16
The Godfather 1972,  R)
17
Pretty Woman 1990,  R)
18
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
love this movie
19
Gladiator 2000,  R)
20
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
21
Saving Private Ryan 1998,  R)
22
American History X 1998,  R)
23
GoodFellas 1990,  R)
24
Batman Begins 2005,  PG-13)
25
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
26
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
27
Back to the Future 1985,  PG)
28
The Breakfast Club 1985,  R)
29
Top Gun 1986,  PG)
30
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
31
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
32
Buffy the Vampire Slayer 1992,  PG-13)
33
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
34
Pet Sematary 1989,  R)
35
Blade 1998,  R)
36
Creepshow 1982,  R)
37
The Last King of Scotland 2006,  R)
38
St. Elmo's Fire 1985,  PG-13)
39
Seven (Se7en) 1995,  R)
40
Babel 2006,  R)
41
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
42
Sleepers 1996,  R)
43
A River Runs Through It 1992,  PG)
44
Cutting Class 1989,  R)
45
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
46
The Mexican 2001,  R)
47
Johnny Suede 1992,  R)
48
Kalifornia 1993,  R)
49
Snatch 2001,  R)
50
Across the Tracks 1989,  R)
51
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
52
Troy 2004,  R)
53
The Devil's Own 1997,  R)
54
Thelma & Louise 1991,  R)
55
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
56
True Romance 1993,  R)
57
Zodiac 2007,  R)
58
Jarhead 2005,  R)
59
Bubble Boy 2001,  PG-13)
60
The Good Girl 2002,  R)
61
October Sky 1999,  PG)
62
Rendition 2007,  R)
63
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
64
The Beach 2000,  R)
65
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
66
The Basketball Diaries 1995,  R)
67
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
68
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
69
Critters 3 - You Are What They Eat 1991,  PG-13)
70
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
71
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
72
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
73
Dogma 1999,  R)
74
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
75
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
76
Good Will Hunting 1997,  R)
77
Stuck On You 2003,  PG-13)
78
Green Street Hooligans 2005,  R)
Green Street Hooligans
great movie
79
The Football Factory 2004,  R)
80
Blood Diamond 2006,  R)
81
Outlaw 2007,  R)
82
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
83
Fight Club 1999,  R)
84
The Outsiders 1983,  PG)
85
Watership Down 1978,  PG)
Watership Down
i know its a cartoon but i love this lol
86
Zombie Town 2006,  R)
87
License to Drive 1988,  PG-13)
License to Drive
great movie lol
88
The Rules of Attraction 2002,  R)
89
The Trench 1999,  Unrated)
90
Goodbye Charlie Bright 2001,  Unrated)
91
Velvet Goldmine 1998,  R)
92
The Dreamers 2003,  NC-17)
93
Murder by Numbers 2002,  R)
94
Mandragora 1997,  Unrated)
95
Brokeback Mountain 2005,  R)
96
The Trip 2002,  R)
97
The Shawshank Redemption 1994,  R)
98
Midnight Express 1978,  R)
Midnight Express
love this movie but the book is a lot better lol
99
Gattaca 1997,  PG-13)
100
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
101
My Own Private Idaho 1991,  R)
102
Gangs of New York 2002,  R)
Gangs of New York
love this movie
103
My Beautiful Laundrette 1985,  R)
104
The Forsaken 2001,  R)
105
Long Time Dead 2002,  R)
106
Beautiful Thing 1996,  R)
107
Edge of Seventeen 1998,  R)
108
Body Without Soul 1996,  R)
109
Forrest Gump 1994,  PG-13)
110
Stand by Me 1986,  R)
111
The Covenant 2006,  PG-13)
112
Y Tu Mamá También 2001,  R)
113
Elizabeth 1998,  R)
114
Head On 1998,  Unrated)
115
Too Young to Die 1990,  R)
116
The Heartbreak Kid 1993,  Unrated)
117
The Bonfire of the Vanities 1990,  R)
118
Interview with the Vampire 1994,  R)
119
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
120
They Live 1988,  R)
121
Once Were Warriors 1994,  R)
122
The Exorcist 1973,  R)
123
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
124
The Omen 2006,  R)
125
Freddy vs. Jason 2003,  R)
126
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
127
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
128
House of Wax 2005,  R)
129
Ghost Ship 2002,  R)
130
Head On (1998) ,  Unrated)
131
Monster 2003,  R)
Monster
this is 1 of the best films ive ever seen
132
Twilight 2008,  PG-13)
133
Wrong Turn 2003,  R)
134
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999,  R)
135
Resident Evil 2002,  R)
136
The Business 2004,  R)
137
They 2002,  PG-13)
138
My Bloody Valentine 1981,  R)
139
Happy Birthday to Me 1980,  R)
140
Restless Natives 1985,  PG)
141
Iron Man 2008,  PG-13)
142
Sex and the City 2008,  R)
143
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
144
Grease 1978,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments