My Favorite Movies


  darkspider1's Rating My Rating
1
GoodFellas 1990,  R)
2
The Shawshank Redemption 1994,  R)
3
Rocky 1976,  PG)
4
Taxi Driver 1976,  R)
5
The Departed 2006,  R)
6
The Dark Knight 2008,  PG-13)
7
The Karate Kid 1984,  PG)
8
Jaws 1975,  PG)
9
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
10
Scarface 1983,  R)
11
Heat 1995,  R)
12
Forrest Gump 1994,  PG-13)
13
American History X 1998,  R)
14
Cast Away 2000,  PG-13)
15
Fight Club 1999,  R)
16
Casino 1995,  R)
17
Lethal Weapon 1987,  R)
18
Raging Bull 1980,  R)
19
The Machinist 2003,  R)
20
The Godfather 1972,  R)
21
The Shining 1980,  R)
22
The Prestige 2006,  PG-13)
23
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
24
Donnie Brasco 1997,  R)
25
Do the Right Thing 1989,  R)
26
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
27
The Godfather, Part II 1974,  R)
28
Boyz n the Hood 1991,  R)
29
The Crow 1994,  R)
30
Jackie Brown 1997,  R)
31
Back to the Future 1985,  PG)
32
Clerks 1994,  R)
33
Requiem for a Dream 2000,  R)
34
On the Waterfront 1954,  Unrated)
35
Dirty Harry 1971,  R)
36
Back to the Future Part II 1989,  PG)
37
No Country for Old Men 2007,  R)
38
A Bronx Tale 1993,  R)
39
The Basketball Diaries 1995,  R)
40
Trainspotting 1996,  R)
41
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
42
Legends of the Fall 1994,  R)
43
A History of Violence 2005,  R)
44
Zodiac 2007,  R)
45
Rumble Fish 1983,  R)
46
Natural Born Killers 1994,  R)
47
Training Day 2001,  R)
48
Higher Learning 1995,  R)
49
Blow 2001,  R)
50
The Three Burials of Melquiades Estrada 2006,  R)
51
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
52
Sleepers 1996,  R)
53
Casino Royale 2006,  PG-13)
54
Batman Begins 2005,  PG-13)
55
The Outsiders: The Complete Novel (Extended Edition) 2005,  Unrated)
56
Kill Bill: Vol. 1 ,  Unrated)
57
The Seven Year Itch 1955,  Unrated)
58
Into the Wild 2007,  R)
59
The Terminal 2004,  PG-13)
60
Toy Story 1995,  G)
61
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
62
The Way of the Gun 2000,  R)
63
Dumb and Dumber (Unrated) 2006,  Unrated)
64
In the Valley of Elah 2007,  R)
65
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
66
The Hunted 2003,  R)
67
Planes, Trains & Automobiles ,  R)
68
The Silence of the Lambs 1991,  R)
69
Clerks 2001,  Unrated)
70
The War of the Roses 1989,  R)
71
The Jerk 1979,  R)
72
He Got Game 1998,  R)
73
Man on Fire 2004,  R)
74
Mystic River 2003,  R)
75
The Apartment 1960,  Unrated)
76
Step Brothers 2008,  R)
77
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
78
Kill Bill Vol. 1 & 2 2003,  NC-17)
79
Inglourious Basterds 2009,  R)
80
The Terminator 1984,  R)
81
Rocky II 1979,  PG)
82
Rupan sansei: Kariosutoro no shiro (The Castle of Cagliostro) (Lupin III: Castle of Cagliostro) 1979,  G)
83
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
84
The Square 2008,  R)
85
The Fugitive 1993,  PG-13)
86
Pulp Fiction 1994,  R)
87
The Matrix 1999,  R)
88
Grease 1978,  PG)
89
Donnie Darko 2001,  R)
90
Office Space 1999,  R)
91
The Green Mile 1999,  R)
92
Memento 2000,  R)
93
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
94
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
95
Toy Story 3 2010,  G)
96
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
97
Groundhog Day 1993,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments