Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  darksoulfire's Rating My Rating
1
The Hours 2002,  PG-13)
The Hours
Not for everyone, but has much to say in terms of art and mortality. Intricate and beautiful.
2
First Knight 1995,  PG-13)
First Knight
My favorite kissing scene!
3
Butterflies Are Free 1972,  PG)
Butterflies Are Free
Cute and witty. A must-see for anyone with hippie-blood.
4
Cold Mountain 2003,  R)
Cold Mountain
An over-all great film. Romance, drama, action, and history all rolled into one. Plus Kidman looks amazing!
5
Practical Magic 1998,  PG-13)
Practical Magic
A little cheesy in parts. A work of art. Beautiful, magical, and charming.
6
Eyes Wide Shut 1999,  R)
Eyes Wide Shut
Screwed up. Interesting psychological commentary. Poses important questions concerning fidelity.
7
The Mists of Avalon 2001,  Unrated)
The Mists of Avalon
An Arthurian drama worthy of a watch. Anyone who has read Bradley's novels will appreciate it. Very pagan in tone.
8
Stephen King's It 1990,  Unrated)
Stephen King's It
A classic. Scared me to death as a child. Actually quite a funny flick.
9
Stealing Beauty 1996,  R)
Stealing Beauty
Very different. Filmed in Italy. Very beautiful and poetic. Concerned with sexuality and coming of age. Raw and real.
10
Kickboxer 1989,  R)
Kickboxer
It's van Damme!
11
Clash of the Titans 1981,  PG)
Clash of the Titans
Now this is an old one. Chocked full of Greek mythology and claymation!
12
The Tempest 1979,  R)
13
Tempest 1982,  PG-13)
14
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
Under the Tuscan Sun
Fun, beautiful, if slightly unrealistic. Makes you want to go to Italy.
15
Kukushka (The Cuckoo) 2002,  PG-13)
Kukushka (The Cuckoo)
Foreign flick. Slow in the beginning, but worth the watch.
16
The Shining 1980,  R)
The Shining
Creepy. Artfully directed. The human mind as a labyrinth, easy to become entangled within.
17
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
This movie's got it all!
18
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus 2006,  R)
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus
Bizarre, strange, and no one but me will probably like it. Nevertheless, it is derived from myth and worthy of praise!
19
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
Beautiful, funny, and poetic. A must-see for any Renaissance or Thomas More fan.
20
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
A modern take on Shakespeare's tragedy. A commentary on the transformative power of love.
21
Shakespeare in Love 1998,  R)
Shakespeare in Love
An interesting view on Shakespeare, if a bit historically inaccurate (there is proof that many of Will's sonnets were addressed to a young man, not a woman). Another great Renaissance flick.
22
Stage Beauty 2004,  R)
Stage Beauty
Concerned with the end of the Renaissance and the period of Restoration in the history of English theatre. Only fans of these topics will appreciate it.
23
Brokedown Palace 1999,  PG-13)
Brokedown Palace
Creepy. I'll probably never go to Thailand now. Great actors!
24
Inventing the Abbotts 1997,  R)
Inventing the Abbotts
Set in the 50s. Great vintage appeal. Didn't like the main character, but it's worth a watch.
25
The Secret Garden 1993,  PG)
The Secret Garden
A favorite childhood movie full of beauty, wonder, and magic.
26
A Little Princess 1995,  G)
A Little Princess
A charming childhood movie.
27
Willow 1988,  PG)
Willow
One of the greatest movies of all time. Magical, mythological, and funny.
28
Anne of Green Gables 1985,  G)
29
Anne of Green Gables - The Sequel (Anne of Avonlea) 1987,  G)
30
Anne of Green Gables: The Continuing Story 2000,  Unrated)
31
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
A classic!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments