My Favorite Movies


  Darksome's Rating My Rating
1
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Can I say this is love? It was pretty damn good. Ledger was amazing and Bale was just a great! I hope Aaron Eckhart comes back for a 3rd movie he was a great two-face but in this movie it feels like he needed a bit more screen time.
2
Passchendaele 2008,  Unrated)
Passchendaele
This is an amazing Canadian film. Gross did a great job at capturing what people went through during the time period. I think this film really showed that as a country, Canada really became a nation of its own. This movie is a treasure to Canadians and it makes me proud to be one too!
3
Cinderella Man 2005,  PG-13)
Cinderella Man
Watch this movie in History class and fell in love with it. It really shows the hardships people in the Depression had to go through. I think Russell Crowe did a great job has Braddock, but I wasn't to fond of Renee Zellwegers acting.
4
Stargate: Continuum 2008,  Unrated)
Stargate: Continuum
The time travel thing was quite interesting but I'm not sure if it matched up in the end. I was so nice to see Ba'al (I adore him way too much) as the main amazing villian. I bet there still is another Ba'al clone floating out there but I guess we'll never know!
5
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
This is one of the best Bond films ever done to date. This has to be the best somewhat reboot to a series made. Daniel Craig is just awesome and he really brought Bond to a new level! He was willing to get down and dirty and that is what Bond needed for this film. I am glad Daniel Craig was willing to get fit for this because it turned out amazingly! I found the script very well written and we get to see how Bond became who we have known him to be. The casting for all the characters was very well done. I hope QoS is just as good or even better.
6
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
I am not a Trek fan, but this was not what I expected, I loved it from beginning to end. I think this is the reboot the series needed to get new and younger people interested. It had all of the excitement of a summer blockbuster. I have to say the casting was very well done although I think they needed more female characters. On the issue of female characters, it felt that the only reason Uhura (Zoe Saldana) was in the film was to be a love interest for Spock (Zachary Quinto). In this film, woman should have had more power compared to just being there to make love to the guys. On the matter of age, many of the cast members are almost the same age. I have heard some comments about how this should not have happened, but I feel when wanting to reboot a series to a new generation, the film makers need to start very fresh and that includes having younger actors and actresses. Although I have stated some points against the film, I felt that it had the cast was perfect, it had brilliant CGI, and it did what it was supposed to do, bring what many people loved from the past into the present. Highly recommend.
7
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
Ocean's Thirteen
Omg Loved it! Much better then the second one.
8
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
Really well done, Matt Damon is the perfect man for the role of Jason Bourne, highly recommend this one!
9
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
I loved this movie! I never knew Bruce Willis could be that hot! I did not know this movie was so good Alan Rickman was also very very good.
10
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
Harrison Ford is so awsome
11
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
This is my favourite out of all of them. It introduces him so well and the story can never get old.
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
It is a very good movie, but do not watch too many times, you'll get sick of it and never be able to watch it again. Johnny of course was born to be a drunken pirate so he is perfect.
13
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Not what I thought it would be, but I realllly liked it!
14
Thank You For Smoking 2005,  R)
Thank You For Smoking
Aaron is a really great actor cannot wait to see him in more movies!
15
Air Force One 1997,  R)
Air Force One
I love this movie! If Harrison Ford was President I would vote for him! And Gary Oldman loved him too he's amazing

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments