My Favorite Movies
i love 'em all...
| DarkSkies2006's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 2 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 3 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 4 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 5 |
Harold & Kumar Go to White Castle 2004, R) |
|
| 6 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 7 |
Ray 2004, PG-13) |
|
| 8 |
Coach Carter 2005, PG-13) |
|
| 9 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 10 |
Juice 1992, R) |
|
| 11 |
Love and Basketball 2000, PG-13) |
|
| 12 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 13 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 14 |
White Chicks 2004, PG-13) |
|
| 15 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 16 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 17 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 18 |
Sin City 2005, R) |
|
| 19 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 20 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 21 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 22 |
Poetic Justice 1993, R) |
|
| 23 |
Tupac - Resurrection 2003, R) |
|
| 24 |
Hustle & Flow 2004, R) |
|
| 25 |
Crash 2005, R) |
|
| 26 |
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006, R) |
|
| 27 |
The Outsiders 1983, PG) |
|
| 28 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 29 |
Twilight 2008, PG-13)
ok. first of all -- you need to read the book b/c its great! (you wont be able to put the book down) secondly, the movie its OUT OF THIS WORLD!!! OMG, my heart was racing the ENTIRE time .. ive seen it twice and just to inform you, you'll be thristy for more, literally (pun intended). all i can say is that you'll have a new love for vampires, or maybe thats just me =] |
|
| 30 |
World Trade Center 2006, PG-13) |
|
| 31 |
Happy Feet 2006, PG) |
|
| 32 |
Rent 2005, PG-13) |
|
| 33 |
The Ruins 2008, R) |
|
| 34 |
Romeo + Juliet 1996, PG-13) |
|
| 35 |
The Crow 1994, R) |
|
| 36 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 37 |
The Lake House 2006, PG) |
|
| 38 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 39 |
I Am Legend 2007, PG-13) |
|
| 40 |
Cars 2006, G) |
|
| 41 |
Alpha Dog 2006, R) |
|
| 42 |
30 Days of Night 2007, R) |
|
| 43 |
The Wiz 1978, G) |
|
| 44 |
The Cable Guy 1996, PG-13) |
|
| 45 |
Because I Said So 2007, PG-13) |
|
| 46 |
House of 1000 Corpses 2002, R) |
|
| 47 |
Paper Soldiers 2002, R) |
|
| 48 |
Higher Learning 1995, R) |
|
| 49 |
Beautiful 2000, PG-13) |
















































