My Favorite Movies


  darkshine07's Rating My Rating
1
First Knight 1995,  PG-13)
2
Entrapment 1999,  PG-13)
3
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
4
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
6
Hannibal 2001,  R)
7
Hannibal Rising 2007,  R)
8
The Silence of the Lambs 1991,  R)
9
Pan's Labyrinth 2006,  R)
10
The Golden Compass 2007,  PG-13)
11
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
12
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
14
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Of course it can't be as good as the book, but it was pretty satisfying against the odds. :)
15
Moulin Rouge 1952,  Unrated)
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
18
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
19
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
20
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
21
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
22
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
23
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
24
The Matrix 1999,  R)
25
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
Wonderful story line and plot, a Sean Connery best. :)
26
The Matrix Revolutions 2003,  R)
27
The Producers 2005,  PG-13)
28
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
This is the perfect movie to see if you love fantasy, had no plot flaws and wasn't just so beyond that it was ridiculous. I really loved it and I'm going to read the book ASAP. :D
29
Blades of Glory 2007,  PG-13)
Blades of Glory
Omg, I loved it. Classical comedic Ferrell schools in this. XD

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments