My Favorite Movies


  darknight1105's Rating My Rating
1
Dead Poets Society 1989,  PG)
2
With Honors 1994,  PG-13)
3
School Ties 1992,  PG-13)
4
The Godfather 1972,  R)
5
The Godfather, Part II 1974,  R)
6
The Godfather, Part III 1990,  R)
7
The Saint 1997,  PG-13)
8
The Matrix 1999,  R)
9
The Matrix Revolutions 2003,  R)
10
The Matrix Reloaded 2003,  R)
11
The Matrix Revisited 2001,  Unrated)
12
The Notebook 2004,  PG-13)
13
300 2007,  R)
14
Fight Club 1999,  R)
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
16
Forrest Gump 1994,  PG-13)
17
Finding Nemo 2003,  G)
18
Braveheart 1995,  R)
19
Transformers 2007,  PG-13)
20
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
21
Pretty Woman 1990,  R)
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
23
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
24
A Walk to Remember 2002,  PG)
25
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
26
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
27
Sin City 2005,  R)
28
V for Vendetta 2006,  R)
29
Gladiator 2000,  R)
30
GoodFellas 1990,  R)
31
Top Gun 1986,  PG)
32
Saving Private Ryan 1998,  R)
33
Love Actually 2003,  R)
34
50 First Dates 2004,  PG-13)
35
The Green Mile 1999,  R)
36
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
37
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
38
Back to the Future 1985,  PG)
39
Remember the Titans 2000,  PG)
40
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
41
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
42
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
43
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
44
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
45
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
46
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
47
Star Wars: The Clone Wars 2008,  PG)
48
Star Wars: Secrets of the Rebellion 2008,  Unrated)
49
Star Trek 2009,  PG-13)
50
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
51
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
52
Star Trek: Operation Beta Shield 2008,  Unrated)
53
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
54
Star Trek Generations 1994,  PG)
55
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
56
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
57
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
58
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
59
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
60
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
61
Star Trek: A Captain's Log (William Shatner's Star Trek Memories) 1995,  Unrated)
62
Batman Begins 2005,  PG-13)
63
Batman 1989,  PG-13)
64
Batman Returns 1992,  PG-13)
65
Batman Forever 1995,  PG-13)
66
Batman Gotham Knight 2008,  PG-13)
67
Batman & Robin 1997,  PG-13)
68
Batman & Mr. Freeze - SubZero 1998,  Unrated)
69
Batman Beyond - Return of the Joker 2000,  PG-13)
70
Batman: Mask Of The Phantasm 1993,  PG)
71
The Batman/Superman Movie 1998,  PG)
72
Legends of the Dark Knight: The History of Batman 2005,  Unrated)
73
Batman: Dead End 2003,  Unrated)
74
Spider-Man 2002,  PG-13)
75
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
76
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
77
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
78
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
79
Guess Who 2005,  PG-13)
80
Head of State 2003,  PG-13)
81
The House Bunny 2008,  PG-13)
82
When Harry Met Sally 1989,  R)
83
The Incredibles 2004,  PG)
84
Hitch 2005,  PG-13)
85
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
86
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
87
There's Something About Mary 1998,  R)
88
White Chicks 2004,  PG-13)
89
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
90
What Happens in Vegas 2008,  PG-13)
91
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
92
The Sweetest Thing 2002,  R)
93
Any Given Sunday 1999,  R)
94
The Holiday 2006,  PG-13)
95
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
96
My Fair Lady 1964,  G)
97
Roman Holiday 1953,  Unrated)
98
Sabrina 1954,  Unrated)
99
Funny Face 1957,  Unrated)
100
Always 1989,  PG)
101
Ghost 1990,  PG-13)
102
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
103
Paycheck 2003,  PG-13)
104
Gattaca 1997,  PG-13)
105
The Longest Yard 2005,  PG-13)
106
Click 2006,  PG-13)
107
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
108
Big Daddy 1999,  PG-13)
109
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
110
Spanglish 2004,  PG-13)
111
Bulletproof 1996,  R)
112
Hancock 2008,  PG-13)
113
The Italian Job 2003,  PG-13)
114
Aeon Flux 2005,  PG-13)
115
The Devil's Advocate 1997,  R)
116
Mighty Joe Young 1998,  PG)
117
Sweet November 2001,  PG-13)
118
The Astronaut's Wife 1999,  R)
119
The Legend of Bagger Vance 2000,  PG-13)
120
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
121
Secret Window 2004,  PG-13)
122
Chocolat 2000,  PG-13)
123
Blow 2001,  R)
124
The Ninth Gate 1999,  R)
125
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
126
Nick of Time 1995,  R)
127
Brando: The Documentary 2007,  Unrated)
128
Runaway Bride 1999,  PG)
129
Notting Hill 1999,  PG-13)
130
Erin Brockovich 2000,  R)
131
Conspiracy Theory 1997,  R)
132
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
133
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
134
Flatliners 1990,  R)
135
Dying Young 1991,  R)
136
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
137
Troy 2004,  R)
138
Seven (Se7en) 1995,  R)
139
Interview with the Vampire 1994,  R)
140
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
141
Legends of the Fall 1994,  R)
142
Spy Game 2001,  R)
143
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
144
The Devil's Own 1997,  R)
145
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
146
Too Young to Die 1990,  R)
147
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
148
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
149
The Bone Collector 1999,  R)
150
Taking Lives 2004,  R)
151
Life or Something Like It 2002,  PG-13)
152
Original Sin 2001,  R)
153
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
154
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
155
Hero 2002,  PG-13)
156
Romeo Must Die 2000,  R)
157
War (Rogue Assassin) 2007,  R)
158
Kiss of the Dragon 2001,  R)
159
The One 2001,  PG-13)
160
If Only 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments