My Favorite Movies
| darknessfan's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pokemon the First Movie - Mewtwo vs. Mew 1999, G) |
|
| 2 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 3 |
Benny & Joon 1993, PG) |
|
| 4 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 5 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 6 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 7 |
Black Beauty 1994, G) |
|
| 8 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 9 |
Wayne's World 2 1993, PG-13) |
|
| 10 |
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999, PG-13) |
|
| 11 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 12 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 13 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13)
I thought this was great, I havent read the books but I dont think thats important when reviewing a film. Even though this wasnt as action packed as the previous movies it was still very entertaining and the acting was superb- helen bonham Carter was fantastic. Overall I really enjoyed this film and it was a perfect lead on to the next one. |
|
| 14 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 15 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 16 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 17 |
Austin Powers in Goldmember 2002, PG-13) |
|
| 18 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 19 |
Austin Powers: International Man of Mystery 1997, PG-13) |
|
| 20 |
Kevin & Perry Go Large 2000, R) |
|
| 21 |
Without A Paddle 2004, PG-13) |
|
| 22 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 23 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 24 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
























