| |
DarkMorcel's Rating |
My Rating |
| 1 |
|
|
| 2 |
|
|
| 3 |
|
|
| 4 |
|
|
| 5 |
|
|
| 6 |
|
|
| 7 |
|
|
| 8 |
|
|
| 9 |
|
|
| 10 |
|
|
| 11 |
|
|
| 12 |
|
|
| 13 |
Kids
1995, NC-17)
|
|
| 14 |
|
|
| 15 |
|
|
| 16 |
Hair
1979, PG)
|
|
| 17 |
|
|
| 18 |
|
|
| 19 |
|
|
| 20 |
|
|
| 21 |
|
|
| 22 |
great
|
|
| 23 |
|
|
| 24 |
|
|
| 25 |
|
|
| 26 |
|
|
| 27 |
TRON
1982, PG)
|
|
| 28 |
|
|
| 29 |
|
|
| 30 |
|
|
| 31 |
cult
|
|
| 32 |
|
|
| 33 |
Slam
1998, R)
|
|
| 34 |
|
|
| 35 |
|
|
| 36 |
|
|
| 37 |
|
|
| 38 |
|
|
| 39 |
|
|
| 40 |
|
|
| 41 |
|
|
| 42 |
|
|
| 43 |
|
|
| 44 |
|
|
| 45 |
|
|
| 46 |
|
|
| 47 |
|
|
| 48 |
|
|
| 49 |
|
|
| 50 |
|
|
| 51 |
|
|
| 52 |
|
|
| 53 |
Duel
1972, PG)
|
|
| 54 |
|
|
| 55 |
|
|
| 56 |
|
|
| 57 |
Stacy peralta is now a giant
|
|
| 58 |
what else to say? RAD !
|
|
| 59 |
|
|
| 60 |
|
|
| 61 |
|
|
| 62 |
|
|
| 63 |
|
|
| 64 |
|
|
| 65 |
|
|
| 66 |
|
|
| 67 |
|
|
| 68 |
|
|
| 69 |
poetic silliness at its best
|
|
| 70 |
|
|
| 71 |
|
|
| 72 |
|
|
| 73 |
|
|
| 74 |
|
|
| 75 |
|
|
| 76 |
|
|
| 77 |
Blow
2001, R)
|
|
| 78 |
Spun
2002, R)
|
|
| 79 |
|
|
| 80 |
|
|
| 81 |
|
|
| 82 |
Sitcom
1998, Unrated)
|
|
| 83 |
|
|
| 84 |
|
|
| 85 |
|
|
| 86 |
|
|
| 87 |
|
|
| 88 |
|
|
| 89 |
|
|
| 90 |
|
|
| 91 |
|
|
| 92 |
|
|
| 93 |
|
|
| 94 |
|
|
| 95 |
|
|
| 96 |
Pure magic !
|
|
| 97 |
|
|
| 98 |
efficace et tortueux
|
|
| 99 |
2k3 was a pretty good year for thrillers
|
|
| 100 |
|
|
| 101 |
Une belle leçon de cinéma
|
|
| 102 |
sometimes messy, sometimes brillant
|
|
| 103 |
|
|
| 104 |
|
|
| 105 |
best sequel on cinema
|
|
| 106 |
|
|
| 107 |
Jaws
1975, PG)
|
|
| 108 |
|
|
| 109 |
|
|
| 110 |
|
|
| 111 |
|
|
| 112 |
|
|
| 113 |
|
|
| 114 |
Tanguy
2001, PG-13)
|
|
| 115 |
|
|
| 116 |
|
|
| 117 |
|
|
| 118 |
On s'en lassera jamais je pense... sauf si l'on est trop vieux ou trop jeune.
|
|
| 119 |
Cult
|
|
| 120 |
|
|
| 121 |
|
|
| 122 |
|
|
| 123 |
The making of is a as amazing as the movie itself
|
|
| 124 |
9 songs
2004, Unrated)
|
|
| 125 |
|
|
| 126 |
|
|
| 127 |
Cult camera angles
|
|
| 128 |
|
|
| 129 |
|
|
| 130 |
|
|
| 131 |
|
|
| 132 |
|
|
| 133 |
|
|
| 134 |
|
|
| 135 |
She surely regrets or deny half of the things she said now. does she still work with that crew ?
|
|
| 136 |
|
|
| 137 |
|
|
| 138 |
|
|
| 139 |
beautiful sickness
|
|
| 140 |
|
|
| 141 |
|
|
| 142 |
|
|
| 143 |
|
|
| 144 |
Only americans can play with food for movie I guess.
|
|
| 145 |
|
|
| 146 |
|
|
| 147 |
|
|
| 148 |
|
|
| 149 |
Realistic gunshots I must say...
|
|
| 150 |
|
|
| 151 |
|
|