Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Darkling317's Rating My Rating
1
One Night With the King 2006,  PG)
One Night With the King
This movie was so great, I could feel everyones emotion's throught the whole film. I could not emagine what I would have done having been in her shoes. This is one you whatch over and over and never get tired of.
2
Juno 2007,  PG-13)
Juno
HILARIOUS! I was already addicted to orange Tic-Tacs, but now... don't even get me started! They are perfect for eachother, the relationship is ackward to even look at but so adorable you cannot look away!
3
A History of Violence 2005,  R)
4
American History X 1998,  R)
American History X
What a life to have lived and tured from. This is so great, but what is scary is that we live through things like this every day.
5
The Ultimate Gift 2007,  PG)
The Ultimate Gift
Love how he is just in it for the money and then has to go on a 'quest' which turns him into the man he should have been long ago. Great plot.
6
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
LOVE the cop... lol
7
United 93 2006,  R)
United 93
R.I.P.
8
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
So cute :]
9
Revolver 2005,  R)
10
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Who doesn't like this movie?!
11
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
This just tore my heart out! Great, great, great job at making you feel the emotion of the actors.
12
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
So Sweet, yet sad too. Tear jerker...
13
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Haha, funny, sweet, mean, life, just plain great.
14
American Pie 1999,  R)
American Pie
Don't even get me started!!!!
15
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
WOW!!!!!!!!!!!
16
Love and Basketball 2000,  PG-13)
Love and Basketball
So adorable, wish life were really this way, lol.
17
Road Trip 2000,  R)
Road Trip
Hahahahahahahahaha.
18
10,000 B.C. 2008,  PG-13)
10,000 B.C.
Maybe I liked this so much because they all have dreads and I want them, but it has great effects and is a great story.
19
The Crusaders 2001,  R)
The Crusaders
Awesome...
20
Grandma's Boy 2006,  R)
Grandma's Boy
What idiots!!!!! Guh-rate movie!
21
Scarecrow Gone Wild 2004,  R)
Scarecrow Gone Wild
So stupid! I wish I could remember the tune he wistled though.
22
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments