My Favorite Movies


  darklady77's Rating My Rating
1
Chakushin Ari (One Missed Call) 2004,  R)
Chakushin Ari (One Missed Call)
I just love this movie! and every japanese horror movie that i can see. I recomend this one!! it's really creepy... I even had that tone on my cell phone! LoL
2
Yogen (Premonition) 2004,  R)
Yogen (Premonition)
Awesome! ...Norio Tsuruta directed this movie, but it seems like one of Takeshi Miike's (one missed call). Again, great japanese horror and suspense. Highly recommended XD
3
Practical Magic 1998,  PG-13)
Practical Magic
Just love it!

Your blood, my blood... our blood!
4
Novo 2002,  R)
Novo
I just love Eduardo Noriega and think this is a good movie.
5
The Witches of Eastwick 1987,  R)
The Witches of Eastwick
Funny, specially when Alex (Cher) says to Darryl (Nicholson): "... You are vulgar, stupid, insensitive, selfish, egotistical, you have no taste, a lousy sense of humor and you smell..."
6
Shrek 2001,  PG)
7
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
The Triplets of Belleville
interesting... very nice...
8
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Full of fantasy. So dark, so hard, so sweet... all in one!
9
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Great! Jim Carrey rules!
10
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
I just loved this movie! is 100% a girl-movie, you've got to see it!
11
Muriel's Wedding 1994,  R)
12
A Chorus Line 1985,  PG-13)
A Chorus Line
Love it!
13
A Clockwork Orange 1971,  R)
14
Runaway Bride 1999,  PG)
15
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Love it!!
16
The Notebook 2004,  PG-13)
17
A Walk to Remember 2002,  PG)
18
Pay It Forward 2000,  PG-13)
19
Happy Feet 2006,  PG)
20
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby)
Always liked this movie.
21
Gypsy 1993,  Unrated)
Gypsy
Here she is boys!!

Here's Rose!!

Curtains up!! Light the lights!!

Again...Love it!
22
Beaches 1988,  PG-13)
Beaches
I love this movie!!
23
That Old Feeling 1997,  PG-13)
24
For the Boys 1991,  R)
For the Boys
Love it... as everything Bette Midler's does.
25
Hocus Pocus 1993,  PG)
Hocus Pocus
I just love Bette Midler...!!
26
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
27
The Rose 1979,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments