My Favorite Movies


  darkilluzion's Rating My Rating
1
Nana 2 2006,  Unrated)
Nana 2
number 1 on my list to go see
2
Nana 2005,  Unrated)
Nana
Some major parts were cut out that I didnt agree with. Overall was good.
3
Saw 2004,  R)
Saw
Gory. Im on love <3
4
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
Ending was very well thought out.
5
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
...wow
6
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007,  Unrated)
7
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) ,  Unrated)
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW)
I didnt like the extra girlfriend. Although it was neccesary for relationships in the movie, as a manga reader- I didnt like her at all. I did like her fate.
8
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
story line is a bit farfetched and bland but it shows the fear of people.
9
Crash 2005,  R)
Crash
!!!
10
Saw III 2006,  R)
Saw III
was interesting. Nothing beats the original
11
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
12
Sin City 2005,  R)
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
14
Rent 2005,  PG-13)
15
Rain Man 1988,  R)
16
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
17
Armageddon 1998,  PG-13)
18
Tejing xinrenlei 2 (Gen-X Cops 2) (Gen-Y Cops) 2000,  R)
19
The Family Stone 2005,  PG-13)
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
21
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
22
The Notebook 2004,  PG-13)
23
Sleepy Hollow 1999,  R)
24
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
25
Finding Neverland 2004,  PG)
26
Eorin shinbu (My Little Bride) 2004,  Unrated)
27
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
28
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments